تبیان، دستیار زندگی

لبنان؛ توهم جدید آل‌سعود برای التیام ناکامی‌ها

کارشناس خاورمیانه گفت: ناکامی سیاست خارجی عربستان در منطقه موجب شده لبنان را زمین جدید بازی برای بازسازی امتیازهای از دست رفته بداند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خاور میانه
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امیر موسوی کارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیامد تحرکات اخیر عربستان در منطقه خاورمیانه چه خواهد شد، اظهار کرد: بعد از بیداری اسلامی تحولات در منطقه خاورمیانه پیچیده‌تر شده و معادلات  قدرت‌های منطقه‌ای که دارای حوزه نفوذ سنتی بودند،  دچار اختلال شد و  کشورها  سعی کردند نقش‌های مختلفی را  در دوره پس از بیداری برای خود تعریف کنند.
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در این بازی، کشورهایی مثل عربستان و برخی کشورهای عربی خود را به نوعی خارج از معادله می‌بینند و احساس می‌کنند علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام داده‌اند دستاورد مشخصی را به دست نیاورده‌اند، در نتیجه به دنبال بر هم زدن معادلات شکل گرفته هستند تا  نقصان به وجود آمده در سیاست خارجی کشورشان را برطرف کنند،که عربستان یکی از این کشورهاست.
وی بیان کرد: این موضوع  باعث شده تا این کشور برای جامع عمل پوشاندن به  اهدافش، منافع قدرت‌های رقیب را تحت شعاع قرار دهد و تلاش کند به نوعی زمین بازی شکل گرفته را به نفع خود تغییر بدهد.
موسوی با بیان اینکه باید دید عربستان از چه ابزای برای رسیدن به اهدافش بهره خواهد برد، تصریح کرد: آنچه باید بر آن تأکید کرد؛ این است که  عربستان در عراق و سوریه قدرت بازیگری خیلی محدودی  دارد و تنها جایی که فکر می‌کند به نوعی می‌تواند زمین بازی را تغییر دهد لبنان است.
وی افزود: لبنان جایی است که عربستان فکر می‌کند اگر آنجا را ناامن کند، می‌تواند تا حدی به ناکامی‌هایی که در سیاست خارجی ثبات زدایش  با آنها روبه‌رو بوده  التیام  ببخشد.
کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی منطقه از جنگ داعش رهایی پیدا کرده در حالی‌که معادلات سعودی به نتیجه دلخواه نرسیده است،  بنابراین به زعم ولیعهد جوان آل سعود  باید درگیری دیگری ایجاد شود تا امتیازات از دست رفته بازسازی شود،  ولی این رفتار جسورانه به سرنوشت دیگر تصمیمات غلط این کشور دچار خواهد شد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان