تبیان، دستیار زندگی

مرور نقش کرمانشاه در دفاع مقدس

این شهر از آغاز تا پایان جنگ تحمیلی هدف حملات مکرر هواپیماهای ارتش عراق قرار داشت و در طول دوران دفاع مقدس ۱۷۶مرتبه مورد هدف بمب و موشک‌های ارتش عراق قرار گرفت و در مجموع دو هزار ۱۵۸ شهید و چهارهزار و ۲۵۲جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مناطق نور


 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ستاد فرماندهی سپاه منطقه هفت، به فرماندهی سردار شهید «محمد بروجردی» در شهر کرمانشاه تشکیل شد و نقش  بسیاری را در ایجاد امنیت در دو استان کرمانشاه و کردستان ایفا کرد.

این شهر از آغاز تا پایان جنگ تحمیلی هدف حملات مکرر هواپیماهای ارتش عراق قرار داشت و در طول دوران دفاع مقدس ۱۷۶مرتبه مورد هدف بمب و موشک‌های ارتش عراق واقع شد و در مجموع 2158 شهید و 4252 جانباز را تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

کرمانشاه در طول دوران دفاع مقدس، همواره به عنوان مرکز پشتیبانی و عقبه رزمندگان اسلام در جبهه میانی، محسوب می‌شد و قرارگاه رمضان در این استان فعالیت داشت. ارتش رژیم بعثی صدام هیچگاه نتوانست از راه زمین وارد این شهر شود، اما مردم فداکار و انقلابی این شهر بارها مورد عملیات‌های تروریستی و خرابکارانه منافقین و گروهک‌های ضد انقلاب قرار گرفت.

شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی، امام جمعه موقت کرمانشاه از جمله شهدای ترور در این شهر است که در تاریخ ۱۳۶۱/۷/۲۳ لحظاتی پیش از ایراد خطبه‌های نماز جمعه، در مسجد جامع این شهر توسط منافقین به شهادت رسید.

ارتفاعات مشرف به این شهر در حوالی منطقه طاق بستان، میزبان چند شهید گمنام است و همه روزه میعادگاه بسیاری از عاشقان و دلدادگان ولایت است. موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمانشاه این موزه در پشت پارک شیرین در خیابان امیرکبیر واقع است که ادوات مختلف جنگی و تصاویر و آثار شهدا در آن به معرض دید علاقمندان گذاشته شده است.

این مرکز در دوران دفاع مقدس، پناهگاه مردم بی‌دفاع در برابر حملات هوایی دشمن بوده که در ۲۶ اسفندماه ۱۳۶۶، مورد هدف هواپیماهای دشمن قرار گرفت و عده ای از مردم شهر به شهادت رسیدند. این مرکز، با داشتن غرفه‌های مختلف و کتابخانه تخصصی، نخستین مرکز فرهنگی دفاع مقدس در غرب کشور است.

منبع: ایسنا