وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حتماً تا به حال شنیده اید که وقتی می‌خواهند از صورت زیبایی تعریف کنند، آن را به ماه شب چهارده تشبیه می‌کنند!! نظر شما چیست؟ یعنی ماه این قدر زیباست که برای تشبیه زیبایی از آن نام ببرند....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حالا ماه شدم!

حالا ماه شدم!

حتماً تا به حال شنیده اید که وقتی می‌خواهند از صورت زیبایی تعریف کنند، آن را به ماه شب چهارده تشبیه می‌کنند!! نظر شما چیست؟ یعنی ماه این قدر زیباست که برای تشبیه زیبایی از آن نام ببرند. خب اگر شما موافق این نظر هستید پیشنهاد می‌کنم که هیچ وقت از پشت دوربین و یا تلسکوپ به ماه نگاه نکنید؛ چون فکر کنم از زیبایی ماه غش کنید.

 

برخلاف تصور عامه مردم، سطح ماه پر از دهانه های ناشی از برخورد اجرام دیگر و چاله است که وقتی با تلسکوپ به آن نگاه می‌کنیم، اصلاً منظره زیبایی نیست. دو نظریه درباره تکوین پستی و بلندی های سطح ماه وجود دارد. نظریه محتمل تر این است که شهاب سنگ هایی که ماه در مسیر خود با آنها برخورد کرده است، مسئول نشانه های سطحی ماه هستند.  این شهاب سنگها بیشتر موجب پیدایش دهانه‌ها شدند؛ ولی معدودی که خیلی بزرگ بودند توانستند در زمانی که داخل ماه هنوز سیال بود در سطح ماه شکافهایی ایجاد کنند و جریانی از گدازه را سبب شوند که سطح را بپوشاند و همه دهانه های دور و بر را محو کند.

 

دریاهای تاریک

 

حالا ماه شدم! حالا ماه شدم!

لکه‌هایی که با چشم عادی و غیر مسلح روی سطح ماه مشاهده می‌شوند به شکل اقیانوس به نظر می‌رسند که به همین خاطر دریا نامیده شده‌اند. می‌دانیم که نیروی جاذبه ماه کوچک و آن قدر کم است که قادر به نگاه داشتن آب و هوا نیست، بنابراین ماه هیچ گاه دارای اقیانوس نبوده است. دریاهای ماه محوطه ای عظیم و کاملاً خشک از سنگ گدازه‌ها هستند. این گدازه‌ها میلیاردها سال پیش در بخشهایی از سطح سفید ماه که مملو از دهانه‌های آتشفشانی بوده سرازیر شده و روی قسمتهایی از آنها را پوشانیده است.

حالا ماه شدم!

 سپس این حجم عظیم گدازه‌ها، سرد شدند. در حال حاضر چون مانند سابق، اجرام آسمانی زیادی در فضا وجود ندارد، دریاهای ماه به ندرت مورد اصابت گلوله‌های آتشین و بزرگ فضایی واقع می‌شوند. به طوری که این مناطق تاریک، دارای دهانه‌های آتشفشانی بسیار کمتری نسبت به چشم اندازهای سفید قدیمی هستند.در جدول زیر نام دریاهای ماه به زبان لاتین و فارسی را مشاهده می‏کنید.

دریای شرقی Mare Orientale
اقیانوس طوفانها Oceanus Procellarum
دریای باران Mare Imbrium
دریای ابرها Mare Nubium
دریای رطوبت Mare Humorum
دریای شادی Mare Sererenitis
دریای آرام Mare Tranquilitatis
دریای شهد Mare Nectaris
دریای حاصلخیزی Mare Foecunditatis
دریای بخارها Mare Vaporum
دریای خطرها (بلایا) Mare Crisium
دریای اسمیت Mare Smythii
دریای کناره Mare Marginis
دریای امواج Mare Undarum
دریای کف آلود Mare Spumans
دریای مسکو Mare Moscoviense
دریای استعداد Mare Ingenii
دریای جنوبی Mare Australe
دریای سرما Mare Frigoris
دریای هامبولت Mare Homboldtianum
خلیج کوچک رنگین کمان Sinus Roris
خلیج کوچک شبنم Sinus Iridum
خلیج کوچک سیلها Sinus Roris
خلیج کوچک میانه Sinus Aestuum
باتلاق عفونت Palus Putredinis
دریاچه رویاها Lacus Somniorum
دریاچه مرگ Lacus Mortis
باتلاق بیماریها Palus Epidemiarum

حالا ماه شدم!

 

مشاهده سطح ماه به صورت سه بعدی

 

اکنون کاربران اینترنت می‌توانند به هر کجای کره ماه که می‌خواهند سفر کنند. نسخه جدید برنامه Nasa World Wind می‌تواند شما را به هر کجای ماه که می‌خواهید برساند. فقط کافی است روی تصویر آشنای ماه زوم کنید تا به تصاویر پرکیفیت قمر زمین دست پیدا کنید؛ تصاویری که مدارگرد کلمنتاین در دهه 1990 تهیه کرده است.

برنامه نویسان ناسا در مرکز تحقیقاتی آمس (مستقر در سیلیکون ولی، کالیفرنیا) در ابتدا این برنامه را برای انتقال تصاویر و اطلاعات به دست آمده از ماهواره‌ها به اینترنت نوشته بودند. نرم افزار World Wind فقط از تعداد محدودی از تصاویر کلمنتاین استفاه می‌کند، اما کوچک ترین جزئیات این تصاویر 20متر بزرگی دارند. هیچ کس تا پیش از این نتوانسته بود سطح ماه را در محیطی سه بعدی و هوشمند مشاهده کند. ماهواره کلمنتاین در سال 1994 به سمت ماه پرواز کرد و در طول گردش دو ماهه خود نزدیک به دو میلیون تصویر از سطح ماه تهیه کرد. البته هدف اصلی مأموریت این مدارگرد، آزمودن تجهیزات اپتیکی و آشکارسازهای پرکیفیت تصویربرداری برای نسل آینده ماهواره های نظامی بود.

 

حالا ماه شدم!

روزانه بیش از ده هزار نفر از خدمات اینترنتی این نرم افزار استفاده می‌کنند و شما هم می‌توانید با مراجعه به پایگاه اینترنتی worldwind، این نرم افزار را رایگان دریافت کنید.

 

مشاهده سطح ماه توسط Google Moon

حالا ماه شدم!

به مناسبت سی و ششمین سالگرد فرود انسان بر کره ماه، موتور جست‌وجوی گوگل سرویسی موسوم به Google Moon را راه‌اندازی کرد که امکان دسترسی به نقشه‌های کره ماه را برای علاقه‌مندان فراهم می‌آورد.

کاربر می‌تواند روی این نقشه‌ها که توسط ناسا به گوگل داده شده زوم کند و از طریق آنها از محل فرود سفینه‌های مختلف فضایی روی ماه مطلع شود. البته امکان زوم روی این نقشه‌ها، به علت تعداد اندک آنها محدود است.

اگر دوست دارید به این سرویس سری بزنید به آدرس http://moon.google.com مراجعه کنید.

 

نویسنده : علیرضا سرمدی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین