تبیان، دستیار زندگی

وقتی «اژدها اولین حیوان خانگی» می‌شود

کارگردان «وقتی اژدها اولین حیوان خانگی می‌شود» با اشاره به اینکه این نمایش به کودکان آموزش می‌دهد چگونه محبت کنند، عنوان کرد داستان اثر درباره حضور بچه اژدهایی در یک روستا است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
وقتی اژدها اولین حیوان خانگی می‌شود

امیر مشهدی‌عباس نویسنده و کارگردان نمایش «اژدها اولین حیوان خانگی» که این روزها در تالار هنر روی صحنه است در این باره گفت: این اثر نمایشی که از ۵ آبان ماه اجرای عمومی خود را در تالار هنر آغاز کرده مناسب کودکان بالای ۷ سال است.

وی با اشاره به اینکه تلاش می کند مشکلات کودکان را رصد کرده و نمایشنامه هایی در این راستا بنویسد، ادامه داد: این نمایش براساس چارچوب و ساختاری که در دیگر کارهایم مدنظر قرار می دهم، اجرا می شود و «اژدها اولین حیوان خانگی» درباره محبت کردن است چون بچه های امروزی این روزها به کلاس های مختلف ورزشی، هنری، زبان، کامپیوتر و ... می روند اما یاد نمی گیرند باید به دیگران محبت کنند بنابراین ما نیز براساس همین تم این اثر نمایشی را آماده اجرا کردیم.

مشهدی عباس درباره ویژگی های نمایش بیان کرد: این نمایش قصه ای فانتزی دارد و در کنار یک فضای ایرانی اژدهایی که متعلق به این فضا نیست، وارد داستان می شود. در این اجرا از عروسک های مختلفی مانند عروسک های غول پیکر و عروسک های دستی در کنار مهرداد باقری، حامد زحمتکش، حمیدرضا حسینعلی که از بازیگران حرفه ای تئاتر کودک و نوجوان هستند، استفاده شده است. موسیقی نمایش نیز به صورت پلی بک بوده و توسط امیرحسین انصافی ساخته شده است.

این کارگردان تئاتر کودک و نوجوان در پایان درباره داستان نمایش گفت: این اثر نمایشی درباره پسری است که با پیرمردی جهانگرد آشنا می شود و این پیرمرد به او یک تخم اژدها هدیه می کند و از او می خواهد کاری را برایش انجام دهد اما تخم اژدها شکسته و اژدها از آن خارج می شود. از طرف دیگر این روستا، روستایی بدوی است که کسی نه از آن خارج و نه به آن وارد می شود به همین جهت اهالی روستا برای رفع نیازهایشان از امکانات اولیه استفاده می کنند و مثلا برای روشن کردن آتش به شیوه ای ابتدایی این کار را انجام می دهند که با آمدن اژدها این مشکل برطرف شده و او به راحتی تنور نانوایی و حمام را روشن می کند اما در این میان مشکلی وجود دارد...
وقتی اژدها اولین حیوان خانگی می‌شودوقتی اژدها اولین حیوان خانگی می‌شود

عوامل نمایش «وقتی اژدها اولین حیوان خانگی می‌شود» عبارتند از نویسنده و کارگردان: امیر مشهدی عباس، بازیگران: مهرداد باقری، حامد زحمتکش، حمیدرضا حسینعلی، عروسک گردانان و صداپیشه‌گان: فرزاد سلیمانی، سحر آقاسی، حمیدرضا گودرزی، بازیگر نوجوان: آوین بندی، دستیاران کارگردان: فرزاد سلیمانی، سحر آقاسی، طراحی صحنه: امیر مشهدی عباس، ساخت دکور چوبی: مهرداد باقری، ساخت دکور پارچه‌ای: غزاله مرسوسی، نگار میرفخرایی، آهنگساز: امیرحسین انصافی، شاعر: آزاده فرهنگیان، ساخت عروسک: بهناز مهدی‌خواه، فاطمه عباسی، طراحی پوستر و بروشور: بردیا علمی، طراحی لباس: مونا کیانی فر، دوخت لباس: بیتا مشهدی عباس، طراحی نور: علی اشرف سماعی، طراحی گریم: حسین تبریزی، عکاس: فاطمه الله یارنژاد روابط عمومی و تبلیغات گروه: ریحانه مطهری.

این اثر نمایشی تا ۱۰ آذرماه هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در تالار هنر روی صحنه است.

منبع: مهر