تبیان، دستیار زندگی

کنترل عوارض آسم با ۵ روش مؤثر

به طور سنتی، درمان آسم شامل استفاده از داروهای استنشاقی و یا خوراکی برای کمک به کاهش التهاب راه‌های هوایی و حملات حاد آسم است. در بسیاری از موارد نیز جلوگیری از حملات مکرر آسم نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

آسم

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد اتخاذ برخی شیوه‌ها در زندگی می‌تواند منجر به کنترل علائم آسم و کاهش ابتلا به حملات شدید شود. در اینجا ۵ پیشنهاد برای رسیدن به این هدف مطرح شده است:

مصرف زنجبیل: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که داروهای آسم منجر به ریلکس شدن عضلات موجود در مجاری تنفسی می‌شود، این داروها بتا آگونیست نامیده می‌شوند. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که زنجبیل نیز فرآیند مشابهی را بر روی مجاری تنفسی انجام می‌دهد. بافت‌هایی که در معرض زنجبیل خالص قرار می‌گیرند کمتر منقبض می‌شوند و بیشتر در حالت آرامش قرار دارند.

اسیدهای چرب امگا ۳: در بیماران مبتلا به آسم که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ را دنبال می‌کنند، افزایش کیفیت زندگی با تکیه کمتر بر داروهای ضد آسم گزارش شده است. گردو، ماهی آزاد و دانه‌های کدو تنبل، سرشار از این نوع چربی‌ها هستند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که داروهای آسم منجر به ریلکس شدن عضلات موجود در مجاری تنفسی می‌شود، این داروها بتا آگونیست نامیده می‌شوند. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که زنجبیل نیز فرآیند مشابهی را بر روی مجاری تنفسی انجام می‌دهد. بافت‌هایی که در معرض زنجبیل خالص قرار می‌گیرند کمتر منقبض می‌شوند و بیشتر در حالت آرامش قرار دارند

ویتامین ب ۶: این ویتامین که با عنوان پیریدوکسین شناخته شده، بخصوص برای افراد مبتلا به آسم که به استروئیدها وابسته هستند، مفید است. افزودن مکمل ویتامین ب ۶ به رژیم غذایی بیماران وقوع حمله‌های آسمی را کاهش می‌دهد. از منابع ویتامین ب ۶ می‌توان سیب زمینی، غلات صبحانه، نان، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، انواع لوبیاهای پخته، موز، مغزها و دانه‌ها خصوصاً دانه آفتاب گردان را نام برد.

یوگا: مطالعات متعدد نشان داده است که نفس کشیدن عمیق حین یوگا، منجر به بهبود علائم آسم و کاهش حملات مکرر در این بیماری می‌شود. تمرینات یوگا شامل تمرکز بر تنفس عمیق و طولانی مدت برای بهبود جریان هوا است.

ویتامین سی: تحقیقات نشان داده است که یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین سی خس‌خس سینه در کودکان مبتلا به آسم را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، مصرف ویتامین سی می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به انقباض برونش ایجاد شده به‌واسطه فعالیت‌های ورزشی مؤثر باشد.
 

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.