تبیان، دستیار زندگی

بازگشت لیسانسه ها

پخش فصل دوم سریال لیسانسه ها از امشب آغاز می‌ شود. سری اول این مجموعه از سریال های پرمخاطب بود و توانست جلب رضایت مخاطبان را به همراه داشته باشد .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 
سریال لیسانسه ها

زهرا فرآورده- بخش سینما تلویزیون تبیان

در بی رمقی سریال های طنز تلویزیون زمستان سال پیش مجموعه «لیسانسه ها» به کارگردانی سروش صحت از شبکه سه سیما پخش شد و توانست رضایت مخاطب تلویزیون را به دست آورد. صحت در کارنامه کاری اش تجربه ساخت سریال های دیگری مانند «ساختمان پزشکان»، «پژمان»، «شمعدونی» و ... هم دارد و تقریبا در همه موارد توانسته مخاطب را راضی نگه دارد اما آخرین سریالش «لیسانسه ها» یک سرو گردن بالاتر از بقیه بود و در عین اینکه داستان را با زمینه طنز جلو می برد از موضوعات اجتماعی غافل نبود. سروش صحت و ایمان صفایی به طور مشترک نویسندگی این مجموعه را برعهده داشتند و با خلق یک کمدی که نسبت رئال و فانتزی بودنش درست رعایت شده بود توانستند لحظات دلنشینی را خلق کنند.

کمدی هایی از جنس سروش صحت

جنس کمدی سازی سروش صحت متفاوت از سریال های غالب طنزی است که معمولا در شبکه های مختلف می بینیم. این تفاوت نگاه در کارهای صحت از طرفی زنگ خطری است برای پس زدن مخاطب و از طرفی می تواند برگ برنده ای باشد برای غافلگیری مخاطب سخت گیر این روزها؛ تا اینجا ساختارشکنی و نگاه جدید در ساخت مجموعه های طنز برای سروش صحت اتفاق خوبی بوده و توانسته کم و بیش موفق شود. سری اول «لیسانسه ها» هم از این قاعده بی نصیب نبود و با یک کمدی متفاوت، کاراکترهای جذاب و بازی قابل قبول بازیگرانش توانست بعد از مدت ها مخاطبان تلویزیون را همراه کند.
تیم سروش صحت با همراهی مدیران تلویزیون از همان ابتدای تولید سری اول برای ساخت سری دوم سریال در تدارک بودند و موفقیت فصل اول «لیسانسه»ها سبب شد این تصمیم جدی تر شود. طبق آنچه در فصل اول دیدیم، داستان درباره سه پسر است که مدرک لیسانس خود را گرفته‌اند و دچار مشکل می‌شوند. حبیب وضع مالی مناسبی دارد ولی به علت ضعف در برقراری روابط اجتماعی هنوز نتوانسته همسری انتخاب کند. مسعود در آستانه ازدواج است ولی مشکلات زیادی او را از آغاز زندگی مشترک دور می‌کند. مازیار فرزند خانواده ‌ای پر تنش و گرفتار است و فکر مهاجرت در سر دارد. حبیب، مازیار و مسعود سه رفیق لیسانسه هستند. صحت در این مجموعه طنز با زبان متفاوتی به نقد و بررسی معضلات اجتماعی به خصوص در احوالات جوانان پرداخته بود و در فصل دوم هم قصه با محوریت شخصیت ها و اتفاقات اطراف زندگی آنها پیگیری می شود. در سری اول اندازه درست شوخی ها، انتقاد از اقشار مختلف و استفاده از چاشنی عذرخواهی کردن برای شوخی ‌ها از امتیازات مثبت مجموعه بود. همچنین قرار گرفتن سه کاراکتر اصلی داستان امیرحسین رستمی، هوتن شکیبا و امیر کاظمی در کنار هم همراه با موقعیت های جذاب و کمدی سریال ترکیب خوبی را شکل داده بود، ضمن اینکه سروش صحت در سیر داستان با پرداختن به موضوعاتی مثل اعتیاد، بیکاری، بیماری سرطان و ... بدون شعار و کلیشه به زبان طنز نقدهایی هم نسبت به موضوعات مختلف اجتماعی مطرح می کرد. در مجموع اتفاقات و عوامل «لیسانسه» ها به درستی سرجای خودش قرار داشت و همین باعث شده بود موقعیت های طنز در مسیر اصلی داستان جریان داشته باشد بدون اینکه مخاطب را خسته کند. نگاه نقادانه و طنازی به اندازه از نکات مثبت «لیسانسه» ها بود. با این که موضوعات مختلف مطرح شده در این سریال از لایه ظاهری مسائل خانوادگی و اجتماعی فراتر نمی رفت، اما پرداخت درست صحت و همکارانش باعث شد مخاطبان زیادی علاوه بر سرگرم شدن، با این نکات در سریال ارتباط برقرار کنند.
فرجام فصل دوم
«لیسانسه» ها در زمان تولید و پخش سیر آرامی را پشت سر گذاشت. سروش صحت زمانی که درحال آماده سازی مراحل تولید فصل اول «لیسانسه» ها بود با اشاره به حواشی که از طرف گروه های مختلف نسبت به آثار سینمایی و تلویزیونی مطرح می شود در گفتگویی گفته بود: «می‌ترسد «لیسانسه‌ها» را با همین نام جلوی دوربین ببرد، چون ممکن است مانند اتفاقاتی که برای «فیتیله»، «سرزمین کهن» و «درحاشیه» افتاد ، اشخاصی که لیسانس دارند نسبت به سریال «لیسانسه‌ها» اعتراض کنند!» اما با وجود نگاه نقادانه سریال، در فصل اول از حواشی در امان بود. حالا باید دید دوری از حواشی در ادامه مجموعه هم تکرار می شود؟

سریال ها و فیلم هایی که به دنبال موفقیت شان در فصل های بعد ادامه پیدا می کنند معمولا در ادامه مسیر چندان موفق نیستند و یا مثل سری اول با استقبال مخاطب مواجه نمی شوند. بعد از یک وقفه دو ماهه به دلیل ایام محرم و صفر در پخش برنامه های طنز، سری دوم «لیسانسه ها» با ترکیب بازیگران و عوامل قبلی و اضافه شدن چند بازیگر جدید در حالی از امشب روی آنتن شبکه سه می رود که در آستانه پخش سری دوم این مجموعه تهیه‌كنندگان این سریال برای تولید فصل سوم آن هم با مدیران تلویزیون به توافق رسیده‌ اند؛ «فوق‌لیسانسه‌ها» نام فصل سوم است كه تولید آن برای سال آینده برنامه ‌ریزی شده است. فصل دوم این سریال مانند سری اول موفق می شود؟ رضایت مخاطبان در این فصل می تواند شانس تولید فصل سوم را بیشتر کند.