تبیان، دستیار زندگی

10 علائم دیابت که نباید آن‌ها را نادیده گرفت

دانستن علائم این بیماری، می‌تواند به شما در تشخیص زودهنگام بیماری دیابت کمک کند. در این مقاله فهرستی از این علائم معرفی شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

دیابت

دیابت نوع 2 نوعی بیماری قندی است که در آن بدن با مشکلات سوخت و ساز گلوکز (قند خون) مواجه شده و نمی‌تواند آن را به انرژی تبدیل کند. این بیماری شایع قرن 21 در اثر اختلال در عملکرد غده لوزالمعده ایجاد می‌شود که در آن، لوزالمعده توانایی خود را در تولید هورمون انسولین از دست می‌دهد.
علاوه بر این، دیابت در اثر عدم توانایی سلول‌ها در پاسخگویی درست به هورمون انسولین ترشح شده نیز پدید می‌آید. به طور کلی، 3 نوع دیابت داریم که به ترتیب عبارتند از: دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری.
دیابت نوع 1 یا دیابت نوجوانی که جزء دسته بیماری‌های خود ایمنی محسوب می‌شود، زمانی بروز می‌کند که لوزالمعده توانایی خود را در تولید هورمون انسولین از دست می‌دهد.
عواملی که احتمال ابتلا به این نوع دیابت را افزایش می‌دهند شامل وراثت، بیماری‌های ویروسی، آسیب سلول‌های غده لوزالمعده و همچنین کاهش سطح ویتامین D می‌باشند.
همچنین، دیابت نوع 2 که شایع‌ترین نوع دیابت است، زمانی پدید می‌آید که غده لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی نباشد.
عوامل اصلی که منجر به ابتلا افراد به این نوع دیابت می‌شوند عبارتند از: بی‌تحرکی، چاقی، وراثت، بالا رفتن سن، سابقه دیابت‌های بارداری، سندرم تخمدان پلی کیستیک، فشار خون بالا، بالا بودن سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون. علاوه بر این، برخی از زنان بالای 25 سال پس از بارداری و بدون هیچ سابقه دیابت، دچار دیابت بارداری می‌شوند.
این نوع از بیماری قندی هیچ جنبه ارثی نداشته و زنان آفریقایی-آمریکایی تبار، آسیایی و یا هندی-آمریکایی بیش از نژادهای دیگر در معرض این اختلال هستند.

دیابت

به طور کلی، دیابت را بیماری خاموش کشنده نیز می‌نامند؛ زیرا علائم این بیماری طوری است که به راحتی می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
از آنجایی که نشانه‌های اولیه این بیماری تخریب کننده چندان مشهود نیستند، بسیاری از افراد حتی نمی‌دانند که به این بیماری مبتلا شده‌اند.
عدم تشخیص و درمان اولیه می‌تواند عوارض بعدی از قبیل نارسایی‌های قلبی، آسیب عصبی، تخریب کلیه‌ها، از بین رفتن چشم‌ها، تخریب پاها، مشکلات پوستی و حتی عوارض بارداری در زنان باردار مبتلا به این بیماری را به دنبال داشته باشد.

بنابراین دانستن علائم این بیماری، می‌تواند به شما در تشخیص زودهنگام بیماری دیابت کمک کند. در این مقاله فهرستی از این علائم معرفی شده است.

ادرار بیش از حد
افزایش غیر عادی میزان ادرار یکی از شایع‌ترین نشانه‌های اولیه بیماری دیابت نوع 1 یا 2 می‌باشد. زیرا، با افزایش میزان قند خون، کلیه‌ها باید کار بیشتری انجام دهند تا قند اضافی را فیلتر کرده و از بدن خارج کنند.
بنابراین، اگر نصف شب برای تخلیه ادرار از خواب بیدار شدید، این می‌تواند یکی از علائم بروز بیماری قند باشد.

تشنگی زیاد
به دلیل اینکه دیابت، حجم ادرار فرد بیمار را افزایش می‌دهد، شخص آب زیادی از دست داده و در نتیجه دچار تشنگی مفرط می‌گردد.
چنانچه تشنگی بر اثر دیابت باشد، فقط با مصرف آب بیشتر، مشکل حل نمی‌شود. بلکه بیماری فرد باید کنترل شود. بنابراین، اگر مشاهده کردید که مدام تشنه می‌شوید و با آب تشنگی شما برطرف نمی‌شود، ممکن است به دیابت مبتلا شده‌اید.

ضعف ناگهانی بینایی یعنی تاری یا مشکل در تمرکز دید، می‌تواند علائم بروز بیماری قند باشد. افزایش قند خون منجر به تغییرات الکترولیتی بدن شده و در نتیجه، عنبیه را ملتهب می‌سازد. اما به محض اینکه قند خون کنترل شود، این التهاب پایان یافته و دید شخص بیمار به حالت عادی خود برمی‌گردد

گرسنگی مداوم
افراد دیابتی در مقایسه با دیگران، گرسنگی بیشتری را متحمل می‌شوند. آن‌ها مدام این وضعیت را تجربه می‌کنند؛ زیرا، بدن توانایی تبدیل قند به انرژی را از دست داده و سلول‌ها با کمبود انرژی مواجه هستند.
در نتیجه، بدن به صورت خودکار پیغام گرسنگی می‌دهد. از همه بدتر این است که با خوردن غذای بیشتر، گرسنگی رفع نمی‌شود، زیرا ریشه این مشکل که همان دیابت است باید برطرف شود. البته اختلالاتی همچون افسردگی یا استرس می‌تواند منجر به بروز گرسنگی مفرط نیز شوند؛ بنابراین در صورت مواجه شدن با این وضعیت، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

روند کند التیام زخم‌ها
بریدگی و زخم‌ها در افراد دیابتی در مقایسه با افراد دیگر، آهسته‌تر برطرف می‌شوند. میزان قند بالا در خون باعث می‌شود تا دیواره رگ‌ها سخت و محکم شود؛
در نتیجه، گردش خون به‌خوبی قبل صورت نگرفته و مسیر حرکت خون باریک‌تر می‌شود. بنابراین اکسیژن و خون کمتری به محل آسیب رسیده و زخم‌ها دیرتر التیام می‌یابند.
از طرفی دیگر، جراحت ممکن است به جاهای دیگر نیز سرایت کرده و موجب عفونت شود.

عفونت‌های پی در پی
بالا بودن میزان قند خون، شخص بیمار را در برابر عفونت‌های دیگر مستعد می‌کند. این عفونت‌ها بیشتر در نواحی پوست و مجرای ادراری پدید می‌آیند.
از طرفی دیگر، دیابتی‌ها معمولاً دچار عفونت‌های مکرر نیز می‌شوند؛ زیرا، سیستم ایمنی بدن آن‌ها در اثر دیابت، ضعیف شده است.

کاهش وزن غیرمنتظره
با اینکه چاقی ممکن است منجر به بروز دیابت شود، اما کاهش وزن ناگهانی نیز می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به این بیماری باشد. این وضعیت به دلایل زیر اتفاق می‌افتد؛ اولاً، بدن شخص بیمار در اثر تکرر ادرار، کم آب می‌شود.
دوم اینکه سلول‌های بدن وی توانایی تبدیل قند به انرژی را از دست داده‌اند. علاوه بر این، به دلیل اینکه انسولین کافی در بدن ترشح نمی‌شود، سلول‌ها پروتئین موجود در ماهیچه‌ها را شکسته و از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. در نتیجه فرد دچار کاهش وزن ناگهانی می‌شود.

خستگی و ضعف عمومی
قند بالا و عدم توانایی سلول‌ها در تبدیل قند به انرژی موجب خستگی، ضعف عمومی و احتیاج به خواب زیاد می‌شود.
از طرفی دیگر، دیابت سیستم گردش خون را دچار اختلال می‌کند؛ در نتیجه، سلول‌ها نمی‌توانند اکسیژن و ریزمغذی‌ها را به‌خوبی جذب کنند؛ بدین ترتیب، شخص بیمار دچار کمبود انرژی و ضعف می‌شود.

بی‌حسی
بی‌حسی در دستان، انگشت‌های دست و پا و یا ضعف در پاها می‌تواند نشانه‌های ابتلا به بیماری قند باشد. قند خون بالا گردش خون را دچار اختلال کرده و باعث آسیب عصبی می‌شود.
بنابراین اگر قند خون کنترل نشود؛ در نهایت، شخص بیمار دچار مشکلات عروقی خواهد شد.

خشکی و خارش پوستی
دیابت، سیستم گردش خون را دچار اختلال می‌کند؛ بنابراین، غدد تعریق درست عمل نکرده و در نتیجه، شخص بیمار دچار خشکی پوست می‌شود.
در ضمن، خشکی پوست باعث التهاب‌های باکتریایی در پوست شده که این وضعیت خارش پوستی را به دنبال خواهد داشت.

ضعف بینایی
ضعف ناگهانی بینایی یعنی تاری یا مشکل در تمرکز دید، می‌تواند علائم بروز بیماری قند باشد. افزایش قند خون منجر به تغییرات الکترولیتی بدن شده و در نتیجه، عنبیه را ملتهب می‌سازد. اما به محض اینکه قند خون کنترل شود، این التهاب پایان یافته و دید شخص بیمار به حالت عادی خود برمی‌گردد.
 

منبع: زندگی آنلاین
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.