تبیان، دستیار زندگی

به‌بهانه موفقیت‌های بین‌المللی مستند «درخت زیتون سعد»

خمپاره آمریکایی چگونه تمام آرزوهای یک کودک را بر باد داد؟

مستند «درخت زیتون سعد» روایتی از پسربچه سوری است که بر اثر برخورد خمپاره‌های داعش در یک زمین فوتبال، چشم‌هایش را از دست داد. او حالا خودش را در خانه زندانی کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مستند «درخت سعد زیتون»

«کودک» تعریفی از دلخوشی است. او توقع زیادی ندارد. دلش به عروسکش، کانون گرم خانواده‌اش و یا توپ فوتبالش خوش است. به هیچ چیز دیگر فکر نمی‌کند چه برسد به این‌که دلهره جنگ را در دل داشته باشد.

آیا تاکنون به این سؤال فکر کرده‌اید که برای یک کودک، جنگ چه‌معنایی می‌تواند داشته باشد؟ اصلاً آیا یک کودک آمریکایی، انگلیسی یا اسرائیلی مزه تلخ جنگ را چشیده است؟ اما انگار این گزاره برای همه صحیح است به‌جز کودکان مسلمان، به‌جز کودکان سوری و به‌جز آیلان و سولاف و البته این دفعه «سعد».

«سعد» یک پسربچه سوری است که دلخوشی‌اش درخت زیتونش است که عصرها با دوستانش زیر سایه آن درس می‌خواند و دلخوشی دیگر او توپ فوتبال و بچه‌های محل است که با هم بازی می‌کنند؛ انگار برای بار دیگر قرار است که جنگ چهره زشت خود را نشان بدهد.

اهل سوریه است و رتبه ممتاز مدرسه، فوتبالش هم خیلی خوب است. همه چیز خوب پیش می‌رود تا آن روز لعنتی، آن خمپاره لعنتی که وسط زمین فوتبال فرود آمد و بینایی سعد و دوستانش را برای همیشه گرفت. پس از همان روز خودش را در خانه زندانی کرد و به‌جز مادر دلسوزش، هیچ کس دیگر او را ندید.

سه سال قبل شبکه خبری NBC آمریکا از نتایج یک تحقیق مشترک بین  سازمان اروپایی «تحقیقات تسلیحات جنگ» و کردها گزارش داد. این گزارش نشان می‌دهد بیش از 20 درصد از پوکه‌های باقی مانده از  گلوله‌ها و خمپاره‌های مختلف استفاده شده از سوی داعش در حمله به شهرهای مختلف در عراق و سوریه ساخت ایالات متحده آمریکا است.

 مستند «درخت سعد زیتون» فیلمی به‌کارگردانی احمد زائری و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر است. این مستند روایتی از پسربچه‌ای به‌نام سعد است که در جریان حمله تروریستی داعش به سوریه و توسط خمپاره‌های آنان بینایی خود را از دست می‌دهد. او و دوستانش در حالی که در زمین فوتبال مشغول بازی بودند، مورد حمله خمپاره‌ای داعش قرار گرفته و سعد چشمانش را از دست می‌دهد. پس از این واقعه، او خودش را در خانه زندانی می‌کند، دیگر به مدرسه نمی‌رود و خبری هم از فوتبال بازی کردن و سرکشی به درخت زیتون مورد علاقه‌اش نیست. قصه فیلم از زمانی شروع می‌شود که سعد خودش را زندانی کرده و مادرش سعی می‌کند او را از این زندان خارج کند.

این مستند این روزها در حال درخشش در بسیاری از جشنواره‌های خارجی است و جوایز زیادی را به خود اختصاص داده است. اولین نمایش این فیلم در سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود و مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. بعد از آن، این فیلم در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به نمایش درآمد و در این جشنواره، نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد.

در ادامه، نوبت به حضور در جشنواره‌های خارجی رسید تا در خارج از مرزهای ایران هم به کسب موفقیت بپردازد.

این فیلم، در جشنواره فیلم‌های «صلح آسیا» در پاکستان حضور پیدا کرد و نامزد بهترین فیلمنامه شد.

«درخت زیتون سعد» هم‌چنین برنده بهترین صداگذاری، بهترین بازیگر نقش جوان (عبدالرحیم الحلبی) و بهترین فیلم از نظر مخاطبان در جشنواره As iFF (All Shorts Irvington Film Festival) در آمریکا شد.

این فیلم چندی پیش نیز به‌عنوان بهترین فیلم از نگاه مخاطبان در جشنواره فیلم نیویورک شناخته شد و همچنین توانست جایزه بهترین فیلم از جشنواره «ارلز کورت» لندن را از آن خود کند.

منبع: تسنیم