تبیان، دستیار زندگی

چشمه آب گرم دهلران

چشمه های آب گرم یکی از مهمترین مراکز درمانی محلی برای ایرانی ها به شمار می آید به طوری که کم کم به جاذبه های توریستی تبدیل شده اند. اگر به دهلران بروید مطمئنا به این حرف خواهید رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چشمه آب گرم دهلران
چشمه های آب گرم یکی از مهمترین مراکز درمانی محلی برای ایرانی ها به شمار می آید به طوری که کم کم به جاذبه های توریستی تبدیل شده اند. اگر به دهلران بروید مطمئنا به این حرف خواهید رسید. در سه کیلومتری این شهر در دامنه کوهی به نام سیاه کوه، و نزدیک به محل غار خفاش ها، چشمه های آب گرمی وجود دارد که دمای آن به ۵۰ درجه می رسد.

 

با طلوع خورشید، این آب ها به دلیل نور خورشید ۷ رنگ می شوند که بسیار دیدنی هستند. از آب این چشمه یا آب گرم دهلران برای ترمیم برخی بیماری ها مثل رماتیسم، حساسیت، دمل، زخمها وهمچنین شکستگی استخوان و کوفتگی استفاده می کنند.

 

 

نکته های ایمنی در این منطقه بیشتر برای بیماران قلبی است چرا که بیماران قلبی نباید در معرض گوگرد زیاد باشند. تاسیساتی که شهرداری دهلران در این مکان فراهم آورده در فصول مختلف سال به مردم و توریست ها سرویس دهی می کنند . زمانی که این آب های گرم مسیری طی می کنند و به پایین رود می رسند، سرد تر می شوند و برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

این چشمه ها چنان مشهور شده اند که حتی در ضرب المثل ها نیز از آن ها  استفاده می کنند مثلا برای مردم چند رنگ و دو رو می گویند که مثل چشمه آب گرم دهلران هستی! یعنی رنگارنگ هستی و تا انتهای روز چند بار رنگ عوض می کنی! متاسفانه این چشمه از نظر علمی مورد توجه قرار نگرفته و به دلیل عدم تعدیل گوگرد این چشمه ارزشمند در حال ویران شدن است.

 

برخی از مناطقی که این رود جاری است، پوششی نمک زار گونه دارد که گیاهان کویری در آن رشد کرده است اما گاهی بوی گوگرد شهر را در بر می گیرد که واقعا آزار دهنده است.

 

 

گیاهانی که در این مسیر و منطقه رشد می کنند به دلیل آبیاری با این آب ها، دارای خواص درمانی هستند. بیشترین زمانی که می توانید خیل توریست ها را در این مکان ببینید ایام تعطیلات نوروزی است چرا که هم هوا دل انگیز تر است و هم مردم بیشتر وقت برای گردش و تفریح دارند و عموما از استان های همجوار به این منطقه هجوم می آورند.

غار خفاش، از جمله غارهای استان ایلام است و در نزدیکی شهرستان دهلران قرار دارد

 

این غار که تنها غار خفاش ایران است 255 متر طول، 30 متر عرض و 50 متر ارتفاع دارد و به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.

 

این غارها دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.

 

غار خفاش دهلران با بیش از 30 هزار خفاش از 7 گونه همچون «دم موشی» از غارهای کمیاب در خاورمیانه به حساب می‌آید.

 

این غار یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و مطالعاتی در زمینه این پستاندار عجیب است و دانشجویان و محققان باید آن را مورد مطالعه قرار دهند.

 

غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور، یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمندان به طبیعت گردی ناشناخته مانده است. این غار طبیعی حدود یک کیلومتر از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.

 

غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است و ده‌ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن در آن زندگی می‌کنند.

 

فراوانی خفاش در این غار باعث می شود در هنگام غروب در زمان خروج این خفاشان از غار که اغلب به صورت دسته های بزرگ انجام می شود، فضای جالبی را برای علاقمندان به طبیعت ایجاد کند.

 

این خفاش‌ها مسیر سه کیلومتری تا شهر را طی می کنند و بعد از مدتی به محل غار باز می‌گردند.

 

تنها غار خفاش کشور به عنوان پدیده‌ای نادر و طبیعی واقع در استان ایلام، گردشگران بسیاری را در فصل تابستان به سوی خود جذب می‌کند.
منبع:مقاله جهانگردی
کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان