تبیان، دستیار زندگی

جنگل فندقلو، جایی برای تماشای دشت گل های بابونه

ایران جنگل های زیادی را در خود جای داده، جنگل هایی که فرصت مناسبی را برای طبیعت گردی فراهم کرده و با رفتن به آنجا چند ساعتی را در دل طبیعتی بکر می گذرانید. یکی از معروف ترین جنگل های ایران جنگل فندقلو در استان اردبیل است که با داشتن دشت گل های رنگارنگ، درختان میوه، یست اسکی، تله کابین، آب گرم، آبشار، حیوانات متنوع و آب و هوای متبوع و خنک از توریستی ترین جنگل های ایران به شمار می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
جنگل فندقلو در اردبیل

جنگل فندقلو در ارتفاعات استان اردبیل در جایی در نزدیکی شهر یمین قرار دارد. جنگلی متفاوت که با وجود دشت های گل، درختان میوه، درختان متنوع فندق وحشی و چشمه آب گرم شاید تا حدودی با دیگر جنگل های ایران فرق داشته باشد. جنگل در ارتفاع ۱۵۰۰ متری قرار دارد که به آن آب و هوای خنک و دل انگیزی بخشیده و آن را تبدیل به جای مناسبی برای فرار از گرمای تابستان کرده است. در این جنگل، ۴ هزار هکتار طبیعت بکر در اختیارتان است تا در طبیعت بینظیرش بگردید و از آب و هوای مطبوعش لذت ببرید. همانطور که از اسم جنگل مشخص است بیشترین محصولی که در این جنگل می توانید پیدا کنید فندق وحشی است برای همین هم است که به این جنگل، فندقلو می گویند؛ در واقع در حدود ¼ از مساحت این جنگل پوشیده از درخت های فندق است. جالبه که فندق هایی که در این جنگل به عمل می آیند آنقدر متنوع هستند که یک مرکز تحقیقاتی برای شناسایی آن ها به وجود آمده است. البته در جنگل فقط فندق پیدا نمی شود و در آن درختان میوه دیگری مثل سیب وحشی، تمشک، ازگیل، توت فرنگی، به و گوجه سبز هم می روید. از درخت های این جنگل که از گونه های جنگلی به شمار می روند می توان به راش، بلوط، ممرز، بلند مازو و … اشاره کرد. از ویژگی های منحصربفرد این جنگل دشت گل های رنگارنگ ان است که آن را به یکی از دیدنی ترین جنگل های ایران تبدیل کرده است. در این جنگل به غیر از بابونه گونه ای از نادرترین گل های دنیا مثل گل سوسن چلچراغ را می بینید که می تواند تعداد گردشگران این جنگل را بیشتر و بیشتر کند.

یکی از جاذبه های خیره کننده این جنگل جشنواره گل های بابونه است که برای شرکت در آن باید ۲۴ و ۲۵ خرداد هر سال خودتان را به این جنگل برسانید. دراین روز که روز جهانی گل و گیاه است خیلی از گردشگران به این جنگل می روند تا دشت های چند صد هکتاری بابونه را از نزدیک تماشا کنند. دشت هایی که به این جنگل لقب بهشت گل های بابونه را داده است. در این جشنواره همزمان هم می توانید این گل های سفید و معطر را ببینید و هم از صنایع دستی مردم این ناحیه که به دست هنرمندان درست شده اند دیدن کنید. به غیر از پوسشش گیاهی متنوع که درباره آن حرف زدیم یکی از جلوه ها این جنگل گونه های حیوانی متنوع آن است در این جنگل جانورانی مثل خرگوش، روباه، خوک وحشی، ققاول، هدهد، چکاوک و …زندگی می کنند که اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید آن ها را از نزدیک ببینید. حتی چند سال پیش تعداد ۸ عدد گوزن قرمز در این جنگل رها شدند تا جمعیت آن ها افزایش پیدا کند. اردبیل به داشتن آب گرم هایی با خواص درمانی معروف است نمونه ای از این آب گرم را در جایی در وسط این جنگل هم می توانید پیدا کنید. این آب گرم که همه آن را به نام «مشه سویی» می شناسند با دمای مناسبی که دارد باعث شده تا خیلی از گردشگران، اطراف آن را برای استراحت و طبیعت گردی انتخاب کنند تا هم در آن تنی به آب بزنند و هم از طبیعت بکر اطرافش استفاده کنند. در نزدیکی این آب گرم آبشاری زیبا هم وجود دارد که جذابیت این قسمت از جنگل را بیشتر کرده است.
جنگل فندقلو در اردبیل

جنگل در ۱۰ کیلومتری شهر نمین قرار دارد و از آنجایی که از جاده ادبیل آستارا دسترسی راحتی دارد گردشگران به راحتی دل به این جنگل زیبا می زنند و مهمان جاذبه ها و چشم اندازهای بکرش می شوند. یکی از جذابیت های این جنگل که محبوبیت آن را بیشتر کرده وجود تله کابین فندقلو- حیران است که از تفریحات مهم گردشگرانی است که برای تفریح و گردش به این جنگل می روند.  این جنگل از جاذبه های توریستی ایران است و امکانات رفاهی آن تا حدی است که حتی می توانید شب را هم در آن اقامت کنید. حتی اگر فصل سرد زمستان را هم برای آمدن به این جنگل انتخاب کنید برایتان یک پیست اسکی مجهز وجود دارد که می توانید این تفریح هیجان انگیز و زمستانی را هم امتحان کنید. امکان پیست اسکی روی چمن هم برای فصل های گرم سال محیاست.

چگونه به جنگل فندقلو برویم؟
جنگل در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۱۰ کیلومتری شهر نمین قرار دارد. هر چند که راه های زیادی برای رسیدن به این جنگل وجود دارد اما بهترین راهی که مسیری هموار و آسفالته را در اختیارتان می گذارد سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین است در این مسیر اردبیل را به سمت آستارا پیش می گیرید و قبل از اینکه به شهر نمین برید تابلوی جنگل فندقلو را می بینید که شما را به طرف جنگل راهنمایی می کند. راه دیگر رسیدن به این جنگل در جاده اردبیل به تهران از گردنه حیران است که از روستای زیبای گیلده عبور می کند.
جنگل فندقلو در اردبیل

برای طبیعت گردی در جنگل فندق لو کی به این منطقه برویم؟
جنگل در ارتفاعات و در مناطق سردسیر قرار دارد برای همین انتظار تابستانی خنک و زمستانی سرد و مرطوب را داشته باشید. بهترین زمان دیدن این جنگل بهار و تابستان است مخصوصا اینکه در این دو فصل دشت های معروف گل در این جنگل شکوفا می شوند و طبیعتی دل انگیز و چشم نواز را به نمایش می گذارند.

منبع: مجله الی گشت