تبیان، دستیار زندگی

واکنش رخشان بنی‌اعتماد به یک اتفاق

رخشان بنی اعتماد در پی مرمت فیلم «روسری آبی» در ایران آن را نشان از توان تکنیکی سینمای کشور دانست و تاکید کرد که این اتفاق برایش غرور آفرین است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رخشان بنی اعتماد

این کارگردان سینمای ایران در پی پیگیری ایسنا درباره‌ی مرمت فیلم «روسری آبی» در نوشتاری نوشت: «مرمت فیلم‌های قدیمی در صنعت جهانی سینما به گرایشی نو و پایا مبدل شده است که هم ارزش ماندگار کردن این آثار را به عنوان مهم‌ترین سند ثبت تاریخ فرهنگ جوامع مختلف را دارد و هم مخاطبین علاقه‌مند بسیار. 

از سالها پیش بخصوص در دهه اخیر توجه همه کشورهای دارای صنعت سینما،به اهمیت اجتناب ناپذیر انجام این کار جلب شده است. سینمای ایران که بی‌تردید جایگاه ویژه‌ای در تاریخ سینمای معاصر جهان دارد،طبیعی است که با عزمی جدی‌تر باید این سرمایه ملی خود را حفظ و ماندگار کند.

انجام این پروژه عظیم،زمان‌بر و پر هزینه است و پیچیدگی‌های بسیار دارد. نیازهای تخصصی آن خوشبختانه با خلاقیت نیروهای متخصص ایرانی مهیاست و مدیران حوزه‌های فرهنگی و فنی سینما هم به لزوم انجام این کار معتقدند و می‌شود امیدوار بود که به تدریج مرمت فیلمهای قدیمی که نه فقط تاریخ مصرف ندارند بلکه هرچه بیشتر زمان بر آنها می‌گذرد ارزش بازنگری بیشتری پیدا می‌کنند، عملی شود.

شرایط نگهداری متریال اولیه صدا و تصویر فیلم‌های ٣٥ میلی متری ، بعداز ورود دیجیتال و تعطیلی لابراتوارها به معضلی تبدیل شد که اگر خردمندی مدیریت فیلمخانه  و تلاش ارزشمند کارکنان آن نبود به فاجعه‌ای جبران ناپذیر تبدیل می‌شد.

چند سال پیش وقتی به خود آمدم که  از فیلمهای قدیمی‌ام جز کپی‌های کاملا بی‌کیفیت  و غیر قابل نمایش بر پرده چیزی باقی نمانده، تلاش کردم راهی برای مرمت آنها پیدا کنم. 

پیشنهاد انجام این کار از طرف دانشگاه هاروارد و یو سی ال ای مطرح شد اما نظر خانم طاهری این بود که نگاتیو از کشور خارج نشود و خوشحالم که این کار در ایران و در استودیو روشنا و استودیو «فام» در حال انجام است.

نسخه مرمت شده فیلم "روسری آبی " چهارشنبه ٢٤ آبان ماه در هفتمین دوره جشنواره مالاتیای ترکیه نمایش داده می‌شود. 

این جشنواره بین‌المللی توسط خانم آلین تاسکیان منتقد شناخته شده تُرک  و رئیس فدراسیون بین‌المللی منتقدان سینمایی ( فیپرشی) برنامه‌ریزی می‌شود که یکی از حامیان جدی سینمای آسیاست.

در این دوره جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان داور حضور دارد و نمایش فیلم "روسری آبی" با بازی به یاد ماندنی او و استاد عزت الله انتظامی بعداز نزدیک به یک ربع قرن با نسخه‌ای مرمت شده توسط فرهاد قدسی و همکارانش در استودیو «فام» که نشان از توان تکنیکی سینمای کشور ماست برایم غرور آفرین است و این امکان فراهم نمی‌شد مگر با تلاش مدیریت بنیاد سینمایی فارابی،مدیریت بخش بین‌الملل فارابی و فیلمخانه ملی ایران و تهیه‌کننده فیلم مجید مدرسی.»
رخشان بنی‌اعتماد «روسری آبی» را در سال ۱۳۷۳ و با بازی عزت‌الله انتظامی، فاطمه معتمدآریا، گلاب آدینه، افسر اسدی، جمشید اسماعیل خانی، فرهاد اصلانی، نادیا دلدار گلچین و ... ساخته است.

این فیلم روایت «رسول رحمانی» (با بازی عزت‌الله انتظامی) مالک یک مزرعه گوجه‌فرنگی است که کارخانه‌ای هم در کنار آن دارد. او که چند سال پیش همسرش را از دست داده‌است، تنها زندگی می‌کند. «نوبر کردانی» (فاطمه معتمدآریا) زنی است که سرپرستی خانواده‌اش را به عهده دارد و ناچار است کار کند. او به همراه چند زن دیگر برای کار در مزرعه انتخاب می‌شود.
فیلم روسری آبی

منبع: ایسنا