تبیان، دستیار زندگی

محمد بن سلمان از دریچه دید دنیا

در زندگی خصوصی، وی برخلاف شیوه و روش زندگی امرای آل سعود، فقط یک همسر اختیار کرده است و چهار پسر دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سمیه جولایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
محمد بن سلمان
اینکه محمدبن سلمان ولی عهد پادشاه کنونی عربستان سعودی در پی جنگ افروزی است یا در پی ایجاد صلح و ثبات در منطقه سوالی است که پاسخش از اقدامات جنگ طلبانه وی در طی سه سال گذشته در منطقه روشن است. در این مقاله نکاتی را درباره این شخصیت سیاسی، نظامی سعودی، از زندگی شخصی و ویژگی های فردی وی و نیز سمت هایش بیان می کنیم. نکاتی که از چشم تیزبین رسانه ها دور نمانده و کارشناسان را به تحلیل درباره شخصیت و منش وی رسانده است.

وی متولد 31 آگوست 1985 در عربستان سعودی است.
پدرس سلمان بن عبدالعزیز آل سعود امیر منطقه ریاض بود.
وی از کودکی به همراهی پدرش در گردهمایی ها، ملاقات ها و مجالس عادت داشت.
گفته می شود که از کودکی به بازی های ویدئویی بسیارعلاقمند بود و بازی می کرد.
دوستانش می گویند وی هرگز لب به سیگار نمی زند و مشروب نمی نوشد.
و از نوجوانی به تجارت سهام و املاک مشغول بود.
درست برعکس همه برادرانش، وی همه دوران تحصیلش را در عربستان سعودی گذرانده و در رشته حقوق از دانشگاه ملک سعود فارغ التحصیل شده است.

همه مناصب پیشین وی همچون نائب رییسی شورای مجلس وزراء، وزارت دفاع، و ریاست بر دو شورای امور اقتصادی و توسعه و نیز شورای امور سیاسی و امنیتی نیز برایش باقی ماند.


زمانی که به 22 سالگی رسید، به عنوان مشاور تمام وقت هیئت کارشناسان در شورای وزیران ریاض منصوب شد.
در 24 سالگی، پدرش وی را مشاور امیر ریاض کرد و سپس به مقام دبیر کلی شورای وزیران رسید. در زمان تصدی پدرش، مانع ورود وی به وزارت دفاع شدند. (روزنامه ایندیپندنت) هم اکنون وی کوچکترین وزیر دفاع در جهان است و کوچکترین ولی عهد و کوچکترین نائب رییس شورای وزیران در تاریخ عربستان سعودی به شمار می آید.
در زندگی خصوصی، وی برخلاف شیوه و روش زندگی امرای آل سعود، فقط یک همسر اختیار کرده است و چهار پسر دارد.
سیاستمداران وی را «مرد همه چیز» می خوانند.
در 2012، هنگامی که پدرش به مقام ولی عهدی رسید، ستاره بخت محمد نیز درخشش بیشتری یافت و رسیدن وی را به مقام های بالاتر را سرعت بخشید.
در سال بعد، وی ریاست دیوان ولی عهد را پذیرفت که هم پایه مقام وزارت است.
وی بعد از سه ماه، منصب دیگری را نیز دریافت کرد: ریاست دفتر وزارت دفاع!
در ژآنویه 2013 پدرش پادشاه عربستان سعودی شد و در پی این انتصاب، محمد نیز به ریاست دیوان پادشاهی و وزارت دفاع رسید.
پس از مدتی، زیر نظر و مدیریت وی، دو شورا به نام های «شورای امور اقتصادی و توسعه» و « شورای امور سیاسی و امنیتی» تشکیل شد.
او اولین کسی است که برایش مقامی به نام «ولی ولی عهد» ایجاد و تعریف شد. و به گفته کارشناسان به نظر نمی رسد که هرگز این سمت در تاریخ عربستان سعودی تکرار شود.
وی همچنین با حفظ سمت در مقام وزیر دفاع و دو شورای ذکر شده، مقام نائب دوم ریاست شورای وزیران را نیز دارد.
در آوریل 2016، طرحی را برای آینده اقتصادی و اجتماعی عربستان سعودی به نام «چشم انداز 2030» مطرح کرد.

در ژوئن 2017، ناگهان رقیبش محمد بن نایف کنار زده شد و سلمان بن عبدالعزیز، پسر خود، محمد بن سلمان را به عنوان ولی عهد معرفی کرد. همه مناصب پیشین وی همچون نائب رییسی شورای مجلس وزراء، وزارت دفاع، و ریاست بر دو شورای امور اقتصادی و توسعه و نیز شورای امور سیاسی و امنیتی نیز برایش باقی ماند.

او، برنامه ریز و مهندس اصلی تصمیمات سیاسی بسیار اثرگذار و سرنوشت سازی همچون قطع ارتباط با قطر، حمله به کشور مظلوم یمن و دخالت نظامی در امور این کشور است. وی همچنین سیاستگذار اصلی موضع گیری تند عربستان سعودی مقابل جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. (روزنامه ایندیپندنت)
رزونامه گاردین درباره وی می نویسد: «ممکن است بی تجربه باشد اما غرائز سیاسی شدیدی هم دارد.»
دی سایت اظهار می دارد: «وی فردی فاسد، متکبر و حریص است.»
روزنامه ایندیپندنت می گوید: «با وجودی که ادعای رسیدن به اسلام متعادل می کند اما وارد معرکه ای با همراهی تندروها شده است.  همچنین روزنامه ایندیپندنت می نویسد: «او و ترامپ خطرناک ترین افراد در جهان هستند»
علی رغم ان که از ابتدای نصب وی به عنوان ولی عهد زمزمه کارشناسان سیاسی این بود که محمد، پدرش را کنار خواهد زد تا خود بر تخت پادشاهی تکیه زند؛ اما نظر برخی دیگر از کارشناسان خبره حوزه سیاست چیز دیگری است. یکی از گمانه زنی ها این است که محمد بن سلمان به هیچ عنوان پدرش را کنار نخواهد زد بلکه این امکان وجود دارد که پدرش به صورت صوری در مقام خادم الحرمین الشریفین باقی بماند ولی زمام امور مملکت را به دست محمد بن سلمان بدهد و سیاست های اصلی و اجرایی کشور عربستان به دست محمد بن سلمان انجام شود؛ همانگونه که پیشتر بیان شد و عملاً این محمد است که سیاستگذار حوادث سیاست خارجی عربستان سعودی شده است.