تبیان، دستیار زندگی

تهران چهاردهمین روز آلوده را پشت سر می‌گذارد

در شرایطی که امسال هوای پایتخت نسبت به سال گذشته کیفیت بسیار پایین‌تری داشته است و چهاردهمین روز آلوده خود را پشت سر می‌گذارد، دغدغه نخست مدیرکل محیط زیست تهران بوی اطراف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آلودگی تهران
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران بابیان اینکه رفع معضل بوی اطراف فرودگاه امام برای دولت اهمیت ویژه‌ای دارد از بازدید نمایندگان ویژه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از کانون‌های ایجاد بوی اطراف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و مسیرهای پیرامون و همچنین بررسی اقدامات انجام‌شده توسط محیط زیست استان تهران تاکنون، در روز گذشته خبر داد.
وی با اعلام این موضوع گفت: فرودگاه امام به‌واسطه وجه بین‌المللی و چهره ورودی پایتخت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
در حالیکه کلانتری بوی اطراف فرودگاه امام را یکی از دغدغه‌های محیط زیستی در سطح استان تهران و ملی بر می شمرد و آن را مخرب وجهه بین المللی ما می داند، «سولماز احدی» کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران امروز با انتشار گزارشی اعلام کرده است: نیمه نخست پاییز امسال، دو برابر آلوده‌تر از مدت مشابه سال گذشته بوده است و تهرانی ها روزهای متمادی است در هوای بی کیفیت تنفس می کنند.
کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران  با مقایسه وضعیت آلودگی هوای تهران در دوره اول مهر تا 15 آبان 2 سال اخیر اظهار کرده است، کیفیت هوا سیر نزولی پیداکرده است.
احدی با اشاره به اینکه در 45 روز نخست پاییز سال 95، هوا 84 درصد سالم و 16 درصد ناسالم برای گروه‌های حساس بوده و روزی به‌عنوان ناسالم برای همه نداشته است گفت: اما در مدت مشابه سال 96 هوا 2 درصد پاک، 67 درصد سالم، 29 درصد ناسالم برای گروه‌های حساس و 2 درصد ناسالم برای همه بوده است.
به گفته این کارشناس افت کیفیت هوای امسال نسبت به سال گذشته در شرایطی رخ‌داده که هوا در کل مهرماه پاک و سالم بود اما سکه آلودگی هوا در آبان 96، روی آلوده خود را به مردم تهران نشان داد تا 14 روز متوالی هوا آلوده باشد.
پیش‌ازاین در سال 94، هوای تهران در طولانی‌ترین دوره آلودگی هوا 20 روز آلوده بود و اگر ناپایداری‌های جوی به داد تهران نرسد، رکورد آلودگی هوای سال 94 شکسته خواهد شد.
منبع:خبرگزاری فارس