وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

عملیات کربلای 9

عملیات‌ كربلای‌ 9 در تاریخ‌ 66/1/20 با رمز مبارك‌ "یا مهدی‌ (عج)ادركنی " و با هدف‌ آزاد سازی‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ ، در منطقه‌ عملیاتی قصر شیرین‌ توسط نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ بوقوع‌ پیوست‌ و در نتیجه‌ ارتفاعات‌ ، 542 و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ آزاد شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 

عملیات کربلای 9

عملیات‌ كربلای‌ 9 در تاریخ‌ 66/1/20 با رمز مبارك‌ "یا مهدی‌ (عج)ادركنی " و با هدف‌ آزاد سازی‌ ارتفاعات‌ منطقه‌ ، در منطقه‌ عملیاتی قصر شیرین‌ توسط نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ بوقوع‌ پیوست‌ و در نتیجه‌ ارتفاعات‌ ، 542 و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ آزاد شدند.
از جمله‌ یگانهای‌ منهدم‌ شده‌ دشمن‌ میتوان‌ گردانهای‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ كماندویی سپاه‌ دوم‌ و گردان‌ 4 نیروی‌ مخصوص‌ از تیپ‌ 3 را نام‌ برد .همچنین‌ تعداد زیادی‌ خمپاره‌ انداز ، تیر بار ،جنگ‌ افزار انفرادی‌ و مقدار زیادی‌ مهمات‌ نیز به‌ غنیمت‌ گ‌رفته‌ شد و 1800 نفر از بعثیان‌ نیز به‌ هلاكت‌ رسیدند و 55 نفر آنان‌ به‌ اسارت‌ نیروهای‌ اسلام‌ در آمدند.
درحالی كه‌ منطقه‌ شلمچه‌ شاهد درگ‌یری‌ و پیروزی‌ رزمندگ‌ان‌ اسلام‌ است‌ ،جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ علیه‌ نیروهای‌ عراق‌ گ‌شوده‌ می شود .رزمندگ‌ان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ ، دشمن‌ را در تنگه‌ باباهادی‌ مورد حمله‌ قرار می دهند و باعبور از تله‌ های‌ انفجاری‌ و میدانهای‌ مین‌ به‌ دشمن‌ یورش‌ می برند و پس‌ از نبردی‌ جانانه‌ و كم‌ نظیر در مدت‌ 3 ساعت‌ ، تنگه‌ مهم‌ باباهادی‌ را واقع‌ در منطقه‌ پیشگاه‌ به‌ تصرف‌ خود در می آورند و باقیمانده‌ نیروهای‌ عراق‌ را وادار به‌ فرار می كنند.
فرماندهان‌ بعثی به‌ خاطر حساسیت‌ منطقه‌ ، نیروهای‌ پراكنده‌ را به‌ سرعت‌ جمع‌ آوری‌ واقدام‌ به‌ انجام‌ ده‌ پاتك‌ می كنند كه‌ قوای‌ اسلام‌ با مقاومت‌ جانانه‌ همه‌ پاتكها را سركوب‌ كرده‌ و دشمن‌ بعثی بدون‌ گ‌رفتن‌ كمترین‌ نتیجه‌ ای‌ به‌ عقب‌ رانده‌ می شود.
در جریان‌ دفع‌ این‌ پاتكها 15 ،دستگاه‌ تانك‌ 35 ، دستگاه‌ نفربر 5 ، خودرو ،چندین‌ انبار مهمات‌ و دو آتشبار دشمن‌ منهدم‌ شده‌ و مقادیر قابل‌ توجهی سلاح‌ و مهمات‌ آنها نیز به‌ غنیمت‌ رزمندگا‌ن‌ در می آید.
در عملیات محدود «کربلای 9» بیش از 2 هزار و 500 نیروی عراقی توسط رزمندگان اسلام به هلاکت رسیدند و همه اهداف از پیش تعیین‌شده از اجرای این عملیات تأمین شد.
در منطقه عمومی سرپل ذهاب در شمال غربی کوه قراویز یک عملیات محدود یک روزه توسط نیروهای خودی انجام گرفت و با توجه به محدودیت زمان و مکان، این عملیات دستاوردهای قابل توجهی به همراه داشت.
این عملیات ساعت یک بامداد مورخ 20 فروردین 1366 با رمز «یا مهدی اردکنی (عج)» با حمله رزمندگان تیپ 3 لشگر 81 زرهی کرمانشاه آغاز شد؛ سرعت عمل مناسب همراه با غافلگیری را می‌توان از عوامل اصلی پیروزی در این عملیات محدود نام برد.
این عملیات با هدف تصرف ارتفاع 542 و ارتفاع تبری در منطقه عمومی سرپل ذهاب اجرا شد.
پایگاه رزمی کرمانشاه برابر امریه ستاد هوانیروز با اختصاص قسمتی از توان رزمی خود و بکارگیری 12 فروند از انواع بالگرد ضمن ادامه پشتیبانی پدافندی از قرارگاه غرب در منطقه ایلام و سومار عملیات پشتیبانی هوایی از نیروهای عمل کننده خودی در عملیات «کربلای 9» را نیز به عهده گرفت لذا 2 روز قبل از شروع عملیات، گروه هوانیروز در پادگان ابوذر سرپل‌ذهاب مستقر شد و خلبانان و افسران رابط در محل قرارگاه از نحوه اجرای عملیات و وضعیت نیروهای خودی و دشمن توجیه شدند.
با توجه به اینکه نیروهای خودی در همان شب نخست عملیات، اهداف از پیش تعیین شده‌ را تصرف کردند ولی نیروهای عراق طی 3 روز متوالی اقدام به انجام چندین پاتک سنگین کردند که این پاتک‌ها با حمایت هواپیماهای جنگی صورت می‌گرفت.
انگیزه بالا و فشار بیش از حد نیروهای عراق در پاتک‌ها، نیروهای خودی را در شرایط بسیار سخت و نامناسب قرار داده بود لذا در این زمان تیم‌های آتش هوانیروز وارد عمل شدند و با اجرای آتش سنگین خود هر بار چندین تانک نفربر و سایر ادوات زرهی دشمن را به آتش کشیدند و نیروهای عراق را وادار به عقب‌نشینی کردند.
از طرفی بالگردهای 214 ضمن حمل تدارکات و مهمات مورد نیاز رزمندگان و ترابری نیروهای تازه‌نفس به منطقه نبرد، مجروحان را با سرعت بالا و در حداقل زمان به بیمارستان‌ها حمل می‌کردند و باعث تقویت روحیه رزمندگان می‌شدند.
در نهایت نیروهای عراقی پس از اجرای چندین پاتک سنگین بدون نتیجه مجبور به اخذ شرایط پدافندی در مواضع جدید شدند که چند کیلومتر عقب‌تر از مواضع قدیم آنها بود.
تصرف ارتفاع 542 و ارتفاع تبری، کشته و زخمی شدن بیش از 2 هزار و 500 نفر و به اسارت در آمدن 15 نفر، انهدام 8 دستگاه تانک، 7 انبار مهمات و 35 دستگاه خودرو دشمن از نتایج این عملیات بود.

شرح عملیات

آزاد سازی چند ارتفاع در قصر شیرین
یکی دیگر از عملیاتهایی که در جبهه غرب کشور طرح ریزی و اجرا شد عملیات کربلای 9 بود . این تک برای پس راندن عراق از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه به اجرا گذاشته شد و ارتش جمهوری اسلامی ایران بعنوان نیروی عمل کننده توانست به کلیه اهداف مشخص شده در این عملیات دست پیدا کند .
عملیات کربلای 9 ، در بیستم فروردین ماه سال 1366 با رمز یامهدی ادرکنی انجام پذیرفت و طی آن ارتفاعات 542 و 400 و پاسگاه مرزی باباهادی در منطقه بیشگاه كه مدت 7 سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، آزاد گردید . همچنین گردانهای 1 و 3 و4 از تیپ کماندویی سپاه دوم و گردان 4 نیروی مخصوص از تیپ 3 دشمن به کلی منهدم شد . تعداد کشته ها و زخمی ها و اسرای دشمن در حدود 1855 تن گزارش شده است . غنائم بدست آمده شامل تعداد زیادی خمپاره انداز ، تیربار ، جنگ افزارهای فردی و مقادیری مهمات بود .
ارتش جمهوری اسلامی ایران در عملیات كربلای 9 توانست پاسگاه باباهادی را كه 7 سال در تصرف ارتش متجاوز صدام بود، بازپس‌ گیرد.
همزمان با ادامه عملیات كربلای 8، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران عملیات كربلای 9 را بیستم فروردین سال 1366 در منطقه شمال شرقی قصر شیرین و ارتفاعات «قراویز» آغاز كرد.
مهم‌‌ترین آثاری كه تاكنون درباره عملیات کربلای 9 به چاپ رسیده، عبارتند از:
ـ اطلس جنگ ایران و عراق‏ (فشرده نبردهای زمینی 31 شهریور 1359 ـ 29 مرداد 1367) / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / 1379.
ـ نرم‌افزار یاد یاران / مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان / 1380.
ـ روزشمار جنگ ایران و عراق (كتاب چهل‌وهفتم: آخرین تلاش‌ها در جنوب) / محمدحسین جمشیدی و محمود یزدان‌فام / مركز مطالعات و تحقیقات جنگ / 1381.
ـ کارنامه توصیفی عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس‏ / علی سمیعی / نسل کوثر / 1382.
ـ اطلس نبردهای ماندگار / مجتبی جعفری / ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی، معاونت عملیات / 1383.
ـ جنگ در كرمانشاه (اطلس راهنما ـ 7) / حسن دری / مركز مطالعات و تحقیقات جنگ / 1384.
ـ لوح فشرده "گزارشی از عملیات کربلای 1ـ10" / موسسه فرهنگی شهید آوینی / 1384.
ـ لوح فشرده اقلیم مقاومت و پیروزی / بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس / 1386.
ـ حماسه ایران (تاریخ هشت سال دفاع مقدس) / فرهاد حسن‌زاده و مصطفی خرامان / نشر لک‌لک / 1386.

اطلاعیه‌ قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیاء(ص)در مورد عملیات‌ كربلای‌ 9

بسم‌ ا ...الرحمن‌ الرحیم‌
محمد رسول‌ ا ...والذین‌ معه‌ اشداء علی الكفار رحماء بینهم‌
ملت‌ مبارز و قهرمان‌ ایران‌ !همزمان‌ با پیروزی‌ چشمگیر سپاهیان‌ اسلام‌ در منطقه‌ عملیاتی شرق‌ بصره‌ ، رزمندگ‌ان‌ پرتوان‌ نیروی‌ زمینی ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ در ساعت‌ یك‌ بامداد امروز ( 66/1/20 ) با گ‌شودن‌ جبهه‌ جدیدی‌ در غرب‌ كشور ،عملیات‌ كربلای‌ 9 را با رمز مقدس‌ "یا مهدی‌(عج)ادركنی "آغاز كردند.
لشكریان‌ توحید ،در این‌ عملیات‌ كه‌ به‌ منظور پاكسازی‌ مناطق‌ تحت‌ اشغال‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ و پاسخ‌ به‌ شرارتهای‌ رژیم‌ جنگ‌ افروز بعث‌ عراق‌ در منطقه‌ خلیج‌ فارس‌ انجام‌ گرفت‌ ، موفق‌ شدند با انهدام‌ بخش‌ وسیعی از ادوات‌ جنگی دشمن‌ ،خسارت‌ سنگینی به‌ آنها وارد آوردند.
رزمندگان‌ اسلام‌ با اتخاذ تاكتیك‌ نفوذی‌ درعمق‌ جبهه‌ دشمن‌ و با عبور از كانال‌ پیچیده‌ مجهز به‌ انواع‌ تله‌ های‌ انفجاری‌ و میادین‌ مین‌ ، ارتفاعات‌ 542 ، 415 ،400 ،410و پاسگاه‌ مرزی‌ باباهادی‌ را كه‌ مدت‌ شش‌ سال‌ و نیم‌ در اشغال‌ نیروهای‌ دشمن‌ بود ،به‌ تصرف‌ خود در آوردند و با آزاد سازی‌ این‌ ارتفاعات‌ 20 ، كیلومتر مربع‌ از خاك‌ میهن‌ اسلامیمان‌ از لوث وجود صدامیان‌ پاكسازی‌ شد.
در این‌ عملیات‌ افتخارآفرین‌ دلیر مردان‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی ایران‌ علاوه‌ بر كشته‌ و زخمی كردن‌ بیش‌ از 800 تن‌ از نیروهای‌ عراق‌ ،دهها تن‌ از آنها را به‌ اسارت‌ خود در آورده‌ و گردانهای‌ 3 ،1 و 4 از تیپ‌ كماندویی سپاه‌ دوم‌ عراق‌ را به‌ میزان‌ 80 درصد منهدم‌ كردند.
دشمن‌ شكست‌ خورده‌ ، بعد از ظهر به‌ منظور باز پس‌ گ‌یری‌ مواضع‌ از دست‌ رفته‌ و با جمع‌ آوری‌ نیروهای‌ شكست‌ خورده‌ خود اقدام‌ به‌ اجرای‌ هفت‌ پاتك‌ سنگین‌ كرد كه‌ هر بار با تحمل‌ تلفات‌ و ضایعات‌ سنگینی مجبور به‌ عقب‌ نشینی و فرار از منطقه‌ شد.
در این‌ عملیات‌ ، علاوه‌ بر انهدام‌ 45 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر دشمن‌ ،چندین‌ انبار مهمات‌ و چهار آتشبار توپخانه‌ دشمن‌ نیز به‌ آتش‌ كشیده‌ شد و شمار زیادی‌ خمپاره‌ انداز ،تیربار ،جنگ‌ افزارهای‌ انفرادی‌ و مقادیر فراوانی مهمات‌ ،سالم‌ به‌ دست‌ رزمندگان‌ اسلام‌ افتاد.

قرارگاه‌ خاتم‌ الانبیا

رزمندگان‌ اسلام‌ پس‌ از تصرف‌ كامل‌ ارتفاعات‌ ، تنگه‌ و پاسگاه‌ باباهادی‌ ، باآرایش‌ دفاعی كامل‌ ،تلاش‌ می كنند تا مواضع‌ تسخیر شده‌ را حفظ كنند .با مقابله‌ سرسختانه‌ رزمندگان‌ ،تمامی پاتكهای‌ عراق‌ سركوب‌ میشود و دشمن‌ هر بار پس‌ از تحمل‌ تلفات‌ و خسارات‌ زیاد وادار به‌ عقب‌ نشینی می گردد.
این‌ عملیات‌ ، علاوه‌ بر تحقق‌ اهداف‌ از پیش‌ تعیین‌ شده‌ ، باعث‌ می شود كه‌ دشمن‌ نتواند در منطقه‌ عملیاتی كربلای‌ 8 نیروی‌ تازه‌ نفس‌ وارد كند و نیز از نقل‌ و انتقالات‌ دشمن‌ برای‌ كمك‌ به‌ نیروهای‌ درگیر در شرق‌ بصره‌ جلوگیری‌ به‌ عمل‌ می آورد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: كربلای‌9
زمان‌ اجرا:20/1 /1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمی‌ و اسیر) : 1855
رمز عملیات: یامهدی(عج) ادرکنی
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومی‌ قصر شیرین ایران – جبهه میانی جنگ
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌
اهداف‌ عملیات: پس راندن دشمن از ارتفاعات قصر شیرین و کنترل منطقه ، آزاد سازی ارتفاعات منطقه
نیروی عمل کننده : نیروی زمینی ارتش

نتایج عملیات :

مناطق آزاد شده : ارتفاعات ۵۴۲ و پاسگاه مرزی بابا هادی
یگانهای منهدم شده دشمن : گردانهای ۱و ۳ و ۴ از تیپ کماندویی سپاه دوم - گردان ۴ نیروی مخصوص از تیپ ۳
تعداد کشته و زخمیهای دشمن : ۱۸۰۰ نفر
غنائم : تعداد زیادی خمپاره انداز - تیربار - جنگ افزار انفرادی و مقدار زیادی مهمات

منبع:فاتحان
عملیات کربلای 9


تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین