تبیان، دستیار زندگی
دوران یکساله آمادگی برای کنکور، از مهرماه که درس خواندن را شروع می‌کنید تا تیرماه سال بعد در کنکور سراسری شرکت می‌کنید یک دوره یکسان و یکنواخت نیست و در طی آن اکثر داوطلبان دچار فراز و نشیب های فراوانی می‌شوند و ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افراد پیروز و موفق در این زمان از دیگران سبقت می‌گیرند

افراد پیروز و موفق در این زمان از دیگران سبقت می‌گیرند

دوران یکساله آمادگی برای کنکور، از مهرماه که درس خواندن را شروع می‌کنید تا تیرماه سال بعد در کنکور سراسری شرکت می‌کنید یک دوره یکسان و یکنواخت نیست و در طی آن اکثر داوطلبان دچار فراز و نشیب های فراوانی می‌شوند و در این افت و خیزها، برخی میدان را را می‌کنند. لازم است از وضعیت این دوره‌ها آگاه شوید. تصویری را که در زیر ارائه می‌کنیم در مورد کثریت داوطلبان صادق است. دوره یکساله آمادگی شما برای کنکور به سه مقطع تقسیم می‌شود.

دوره اول: آغاز کار با شور و شوق فراوان

در این مقطع داوطلبان معمولا با شور و اشتیاق کار را شروع می‌کنند. داوطلبانی که با ما کار می‌کنند تحت تاثیر جاذبه های برنامه ریزی و آزمونها قرار می‌گیرند. کارنامه آزمون و رتبه ای که بدست می‌آورند و میزان پیشرفتشان در آزمونهای متوالی برای آنها اهمیت زیادی دارد. این دوره حدود دوسه ماه به طول می‌انجامد و البته گاهی هم یک ماهه است. هر چقدر عادت بیشتری به درس خوندان منظم و کار یکنواخت داشته باشید این دوره طولانی تر خواهد بود. معمولا اکثر داوطلبان پس از ثبت نام در کانون و شرکت در جلسات اولیه برنامه ریزی چند هفته ای را با شور و اشتیاق زیاد کار می‌کنند.

دوره دوم: دوره دلسردی، یاس و خستگی

به تدریج جاذبه های شروع کار رنگ می‌بازد. به هر حال درس خواندن همان درس خواندن است، درس خواندی که خیلی‌ها از آن خوششان نمی آید. کار یکنواخت انسان را خسته و بی حوصله می‌کند، احساس می‌کنید مانند روزهای اول پیشرفت نمی کنید. حتی بسیاری از این تعجب می‌کنند که چرا با تلاش بیشتر نتیجه بهتری نمی گیرند. شما در این دوره دیگر به درس هایی که خوانده اید فکر نمی کنید به درس هایی که نخوانده اید و باقی مانده است می‌اندیشید و حجم مطالب باقی مانده مایوستان می‌کند. شاید یکی دو هفته، درس را کنار بگذارید و یا میزان ساعات مطالعه هفتگی تان شدیدا کاهش پیدا کند. رتبه های خود را در آزمونها با هدفی که در کنکور دارید مقایسه می‌کنید و باز هم مایوس می‌شوید. خلاصه، این دورهای که در آن بسر می‌برید دوره سخت و دشواری است. بسیاری از داوطلبان را می‌شناسیم که با یک شروع بسیار خوب و عالی، در دوره میانی، از حرکت و رقابت باز ماندند و میدان را به دیگران واگذار کردند. به هوش باشید، هنر مهم این است که بتوانید در زمانی که کار یکنواخت و کسل کننده است و افکار منفی و مزاحم به سویتان هجوم می‌آورد با آرامش و جدیت به کار خود ادامه دهید. تفاوت انسانهای با موفق و خود ساخته با دیگران در این است که در چنین شرایطی روحیه خود را از دست نمی دهند و با سخت کوشی به کار خود ادامه می‌دهند. در ضمن شاید این نکته هم برایتان جالب باشد که فقط شما دچار چنین وضعیتی نیستید تقریبا تمامی داوطلبان کنکور اعم از دانش آموز و فارغ التحصیل، نظام قدیم یا جدید در طول یک سال کار خود، بارها دلسرد و بی حوصله و ناامید می‌شوند باید این مرحله را هم با موفقیت پشت سر بگذارید. دقت کنید! نباید بعدا افسوس بخورید. زمان را از دست ندهید. یک توصیه: در هفته، نصف روز را به خودتان مرخصی بدهید این نصف روز می‌تواند عصر پنجشنبه یا صبح جمعه یا بعدازظهر جمعه باشد. در این نصف روز استراحت کنید و از اوقات فراغت خود بهترین و مطلوبترین استفاده را ببرید تا برای هفته بعدی با نشاط بیشتری کار کنید.

دوره سوم: فیلم تند می‌شود!

یکی دو ماه قبل از کنکور ناگهان همه داوطلبان به خود می‌آیند و با شنیدن خبرهای مربوط به برگزاری کنکور با شدت مطالعه می‌کنند. وضعیت داوطلبان در این دوره پایانی نظیر فیلم های سینمایی است که با دور تند به نمایش گذاشته می‌شود. در این دوره همه دارند مطالعه می‌کنند. البته کسانی هم هستند که در اثر اضطراب فوق العاده و تصور اینکه دیگر فایده ای ندارد، کار نمی کنند اما تعداد افراد این گروه کم است. بدیهی است اگر در این دوره پایانی هم شما یک برنامه صحیح و مناسب داشته باشید از رقبایتان سبقت خواهید گرفت.

نتیجه 1:

سخت ترین قسمت کار شما در دوره میانی است. دوره ای که شاید بسیار در آن به سر می‌برید. از خودتان و همه چیز ناراضی هستید. گاهی بی حوصله و کسل می‌شوید و به هر حال درس نمی خوانید یا کم می‌خوانید. موفقیت از آن کسی است که در آزمایش این دوره هم پیروز شود و بر افکار مزاحم و پریشان غالب شود. قسمت زیادی از راه طی کرده اید، مایوس نشوید و تنبلی هم نکنید. به حرف ما گوش کنید. تجربه ما از شما بیشتر است!

نتیجه 2:

گروهی هم هستند که تا به حال اصلا درس نخوانده اند یا از شروع کارشان راضی نیستند و مدام می‌پرسند آیا می‌رسیم؟ آیا دیر نشده؟ به این گروه هم با اطمینان می‌گوییم مهم نیست که تا حال چه کرده اید، این را بدانید که زمان باقیمانده به مراتب مهم تر و با ارزش تر از زمانی است که از دست داده اید. ما در سالهای گذشته و زمانی که کنکور دو مرحله ای بود داوطلبانی را داشته ایم که فقط در فاصله بین دو مرحله اول و دوم با شتاب و جدیت زیاد کار کردند و حتی توانستند رتبه های بد مرحله اول خود را جبران نمایند و در رشته های خیلی خوب قبول شوند. شما اگر تا به حال خوب کار نکرده اید از هم اکنون کار را با جدیت آغاز کنید و امیدوار باشید.

نویسنده: محمد کتابدار