تبیان، دستیار زندگی

یک راه سریع برای دفع زباله‌های سمی گوارشی

دستگاه گوارش انسان یک لوله‌ی دراز است. روده بزرگ آخرین ایستگاه غذا در دستگاه گوارش است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
یک راه سریع برای دفع زباله‌های سمی گوارشی
 دستگاه گوارش انسان یک لوله‌ی دراز است. روده بزرگ آخرین ایستگاه غذا در دستگاه گوارش است.

یک راه سریع برای دفع زباله‌های سمی گوارشی

روده مایعات، نمک، و اسیدهای چرب را از باقیمانده‌های غیرقابل غذا جذب می‌کند و زباله‌های گوارشی سمی را می‌سازد. بعنوان یک دستگاه، کولون (روده) عملکردهای متعددی دارد. داشتن مسیر گوارشی سالم به معنای داشتن بدنی سالم است.
روده‌ کارهای زیر را انجام می‌دهد :
هضم غذا
حمل مواد مغذی به سلولهای بدن
پردازش زباله‌های غذایی و بیرون راندن آنها از بدن
دفع مواد سمی جذب شده از طریق ریه‌ها و پوست
نگه داشتن باکتری‌های خوب

نکاتی برای داشتن یک روده‌ی سالم

اکثر مردم می دانند که خوردن فیبرهای بیشتر یک گام مهم برای تقویت سلامتی روده است. فیبر،  زباله‌های غذا و همراه با آن مواد غیر مفید و زائد را از طریق کولون دفع می‌کند. مصرف غذاهای حاوی فیبر یک استراتژی خوب برای تمیز نگه داشتن روده و سم زدایی کردن و دفع هرچه سریعتر زباله‌های گوارشی سمی آن است.
برای تمیز و سالم نگه داشتن روده، سعی کنید در روز ۲۰ الی ۳۵ گرم فیبر مصرف کنید (خانمها به مقدار بیشتری نیاز دارند). یکی از بهترین راهها، خوردن سبزیجات و میوه‌های بیشتر است. حبوبات سبوس دار را نیز به رژیم غذایی خود اضافه و از خوردن غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید.
با مصرف فیبر بیشتر، لازمست مقدار زیادی آب نوشید؛ چراکه آب باعث می‌شود فیبر مؤثرتر عمل کند. در حقیقت، آب برای تمام عملکردهای بدن مفید است.
برخی غذاهای فیبردار عبارتند از :
دانه‌ کتان
غلات سبوس دار
آواکادو
لوبیا
توت فرنگی

نقش غذاهای تخمیری در دفع زباله‌های گوارشی سمی

هر چه فیبر بیشتری بخوریم، زباله‌های گوارشی سریعتر از روده خارج می‌شوند. اگر غذاهای بدون فیبر مانند آرد سفید، پنیر، برنج سفید و سیب‌زمینی سرخ شده مصرف می‌کنید، جز افرادی هستید که باید غذاهای فیبردار بیشتری بخورند. یکی از روش های اینکار، مصرف غذاهای تخمیری است که حاوی باکتری‌های مفید یا فلور روده هستند.
در نبود فلور روده، سم در بدن باقی می‌ماند و میکروارگانیزم‌های بیماری زا در سیستم گوارشی جولان میدهند. فلور روده به سلولهای روده انرژی می‌دهد تا کارشان را به درستی  انجام دهند. این غذاها عبارتند از ماست، چای سبزو ترشی کلم (Sauerkraut).
سیستم روده‌ای تنبل یا کند می‌تواند منشأ بسیاری از بیماری‌ها باشد. روده را مانند یک لوله تصور کنید که اگر مسدود شود، زباله در بدن باقی می‌ماند. به همین دلیل است که محافظت از روده بسیار مهم است.

پاکسازی روده با ترکیب سیب – عسل

عسل منبع کربوهیدراتهایی است که به بدن انرژی و قدرت می‌دهند. عسل همچنین سطح شکر خون را ثابت نگه می‌دارد. این پاک کننده‌ی روده را امتحان کنید :
۱ عدد سیب
۱ قاشق غذاخوری عسل خام
۱ فنجان آب
۱ قاشق غذاخوری تخم شربتی
۱ قاشق غذاخوری دانه کتان
بغیر از دانه‌ی چیا (تخم شربتی)، مواد دیگر را با هم مخلوط کنید. محتوای مخلوط کن را در یک لیوان ریخته و دانه‌ی های چیا را با آن هم بزنید. این نوشیدنی را آنقدر هم بزنید که دانه‌های چیا به خوبی پخش شوند. تقریباً ۵ دقیقه زمان می‌برد و سپس، میل نمایید.
در صورت استفاده از دیگر پاک کننده‌های روده  و محصولات سم زدا، از عملکردهای زیر اطمینان حاصل کنید :
ماده مدفوع قدیمی را دفع کنند
به دفع فلزات سنگین و باقیمانده‌ی داروها کمک کنند
ماهیچه های روده را تقویت کنند
التهاب یا زخم های روده را ترمیم کنند
باکتری‌های خوب را بازسازی و پر کنند
تمرینانی برای دفع زباله‌های گوارشی سمی
پیاده روی سریع خون را در بدن به گردش درآورده و جریان خون را بالا می‌برد و روده را قادر می‌سازد تا اکسیژن بیشتری دریافت کند. این تمرین ساده شما را از شر سرطان روده و دیگر بیماری‌های روده‌ای در امان نگه می دارد. همچنین می‌توانید ورزشهای سبک مانند تمرینات کششی و/ یا یوگا را نیز امتحان کنید.
اگر خواهان محصولات دیگری غیر از میوه ها، سبزیجات، و حبوبات برای تقویت سلامتی روده  و دفع زباله‌های گوارشی سمی هستید، متخصصان فرمولهایی تشکیل شده از گیاهان ارگانیک مانند ریشه زنجبیل، ریشه‌ی زغال اخته و رازیانه را پیشنهاد می‌کنند. این محصولات می‌توانند مدت زمان عبور مدفوع از روده را کاهش دهند.
مانند خیلی چیزهای دیگر در زندگی، هیچ درمان و یا قرص سحرآمیزی وجود ندارد که بتواند مشکلات روده را صد در صد برطرف کند. به خاطر داشته باشید که بهتر است در مورد اثرات این روشها با پزشک متخخص خود مشورت کنید.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.