تبیان، دستیار زندگی

نقش‌ پسربزرگ امام (سید مصطفی خمینی) درسا‌مان‌ دهی نهضت

شهید سید مصظفی خمینی چه نقشی در ساماندهی و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی داشت؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

سید مصطفی خمینی

سوال

شهید سید مصظفی خمینی چه نقشی در ساماندهی و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی داشت؟

پاسخ
«نور چشم امام»، «بازوی نهضت»، «خمینی دوم» و چندین عبارت دیگر در خصوص سید مصطفی خمینی را هم که در نظر بگیریم، باز هم به جرات می توان گفت عظمت و جایگاه کمتر شخصیتی چون ایشان در تاریخ نگاری معاصر مغفول مانده است. البته شاید لفظ مظلوم برای ایشان همساز حقیقت نباشد؛ چه آنکه این در سایه بودنِ در قیاس با سترگی روح، مختار خود او و مطلوب پدر بوده است.
ناشناخته بودن ابعاد تاثیر شهید مصطفی خمینی در سازماندهی مبارزات نهضت اسلامی اثر گرفته از عواملی مشخص است که به آن خواهیم پرداخت اما فارغ از هر علتی، غفلت از این شناخت، موجب زایش حلقه ای مفقوده در تاریخ نگاری معاصر است و از سویی مجال را برای برخی که به دنبال سهم خواهی از انقلابند فراهم می سازد تا با برجسته سازی افراطی نقش خود، حلقات فوق را به تحریف، جبران کنند.
مصطفی، اولین فرزند امام خمینی(ره) در 21 آذر 1309ش در قم متولد شد. دوران دبستان را تا پنجم ابتدایی در مدرسه «باقریه» و «سنایی» به تحصیل پرداخت. در 14سالگی به تحصیل دروس دینی مشغول شد. نبوغ او از همان ابتدا مجال ظهور یافت و طی مدت دو سال و چند ماه کتاب های سیوطی، حاشیه ملاعبدالله، معالم الاصول، شمسیه، مطول و بخشی از لمعه را به پایان رساند. در 21 سالگی در درس خارج آیات عظام بروجردی، سیدمحمد داماد و سیدمحمد حجت کوه کمری حضور یافت و نزدیک به سیزده سال فقه و اصول را نزد پدر بزرگوارش آموخت. آیت الله مصطفی خمینی تنها 27 سال داشت که از امام خمینی، مرجع شیعیان اجازه اجتهاد گرفت. وی در این مقام باقی نماند و از علما و فیلسوفان مطرح و مدرسان خاص و بنام حوزه شد. از ایشان چندین کتاب ارزشمند بجای مانده است.
سیدمصطفی پیش از آغاز نهضت اسلامی فعالیت های سیاسی خود را آغاز کرد. با نواب صفوی آشنا بود و در جلسات فدائیان شرکت می کرد و با واحدی ارتباط نزدیکی داشت. اما اوج گیری مبارزات امام خمینی در اوان دهه چهل آغاز خروش مصطفی علیه رژیم بود؛ زیرا علاوه بر مبارزات سال 41، در جریان حماسه مردمی 15 خرداد 42 و نیز واکنش به دستگیری امام بعد از سخنرانی تاریخی علیه کاپیتولاسیون، نقش محوری و پویا داشت. رژیم پهلوی پس از چندبار بازداشت و تهدید وقتی دید وجود مصطفی در ایران به معنای ضرورت تحمل خمینی دومی در کشور است او را به امام خمینی ملحق کرد؛ البته این اقدام رژیم زمینه ساز خدمات بی بدیل ایشان به نهضت خروشان اسلامی مردم ایران شد.
بر همین اساس واکاوی تلاش­ های آیت الله مصطفی خمینی در جریان نهضت اسلامی در چه لایه ها و ابعادی بر اساس اسناد بازمانده از ساواک، تحلیل ها و داده های کتاب­خانه ای و تاریخ شفاهی مبارزات ایشان را از زبان کنش­گران نهضت اسلامی می تواند ابعاد جدیدی از مبارزات و خط و مشی ایشان را نمایان سازد. بطور قطع نقش آیت الله مصطفی خمینی، محدود به بازوی اجرایی صرف نبوده و در چند لایه­ روبنایی، میانی و راهبردی(به مثابه سازمان بخش نهضت) قابل طبقه بندی است.
نقش سید مصطفی خمینی در مبارزات سیاسی
حیات سیاسی آیت الله مصطفی خمینی از زوایای مختلفی قابل فصل بندی است که دو منظر سطوح مبارزه و نیز تقسیم بندی تاریخی-مکانی موضوع نوشتار حاضر است. از منظر نخست سه سطح را به دشواری می توان تفکیک کرد که در آن، مصطفی خمینی به مثابه یک انقلابی پویا، مدیر میانی انقلاب و بازوی اجرایی امام خمینی و نیز استراتژیست نهضت نقش آفرین است.
منظر دوم، مقاطع آغاز تا 15 خرداد 42، 15 خرداد تا تبعید به ترکیه و نهایتا مقطع دوازده ساله­ نجف را شامل می شود.

1.از محضر نواب تا دستگیری امام

مصطفی خمینی سال ها قبل از شروع نهضت امام خمینی(ره) به جمعیت فدائیان اسلام گرایش داشت. وی درباره این جمعیت می گوید: «جمعیتی در ایران معروف بودند به فداییان اسلام؛ رئیس آن ها مردی بود به نام نواب صفوی(مجتبی) که واقعا دلیر و توانا و از روی احساس، سنگ اسلام را به سینه می زد و نمی توان او را دور از حقیقت دانست. مرد شماره دو آن ها دوست عزیز خودم شهید عبدالحسین واحدی بود... این ها به دست پسر رضاخان جلب شدند و با سکوت مرگبار علما، آنها را تیرباران کردند، گرچه دوست من عبدالحسین را در جای دیگر از بین بردند و داغش را بر دل ما گذاشتند.»[1]
پس از وفات آیت الله بروجردی در سال 40 حضرت امام خمینی با عتاب­ه خود به محمدرضا و رژیم فصلی نو گشودند و نخستین جرقه های نهضت اسلامی در مخالفت ایشان با اصلاحات عوام فریبانه پهلوی در سال 41 آغاز شد که به نوعی همین مقطع، آغازگر ورود مصطفی به مبارزات بود. به هر روی با توجه به اینکه تا پیش از خرداد سال 42 نهضت اسلامی درحال شکل گیری اولیه و نامنسجم بود، مقطع نخست مبارزات آیت الله مصطفی خمینی از آغاز تا خرداد 42 را می توان در قالب حضور ایشان به عنوان سمپات جریانات سیاسی انقلابی در مقطع نوجوانی و نیز در قالب یک انقلابی پویا در سال 41 و البته در گروه­ های محرمانه مبارزاتی کوچک به عنوان مدیر[2]بررسی کرد. از جمله فعالیت های وی در این مقطع را از گزارش ساواک می خوانیم: «تعدادی نوار ضبط صوت که سخنرانی های آقای خمینی روی آن ضبط شده با خود به عراق برده و در نجف و کربلا به وسیله بلندگو آن را پخش نموده»[3]
ضمن آنکه نباید فراموش کرد که قاطبه سال های فوق به فعالیت­ های پرمغز علمی و تعالی کم بدیل ایشان گذشت و باعث شد ایشان به عنوان یکی از محورهای قابل اتکا در نهضت اسلامی شناخته شود.

2.از پانزده خرداد 42 تا تبعید به ترکیه

برخی مقاطع از تاریخ نهضت اسلامی با اسم یک شخص عجین شده است. در این میان می توان گفت ساعات و روزهای پس از آن و در نبود پدر، از منظر مدیریت میدانی تحولات، همه نگاه ها به سمت آیت الله سید مصطفی خمینی بود که نقش یک آغازگر و پس از آن یک استراتژیست تمام عیار مبارزه را ایفا کرد.
در پانزده خرداد و از آنجا که امام در منزل فرزند حضور داشتند، مصطفی زودتر از سایرین از دستگیری امام خمینی آگاه شد. تهدید ماموران به شلیک به سمت سید مصطفی و ممانعت پدر، وی را از اقدام عملی بازداشت. وی بلافاصله با فریاد «مردم! خمینی را بردند»[4]مردم کوچه و خیابان را مطلع ساخت و پس از ساعاتی موج این خبر کشور را فرا گرفت.
مردم گروه گروه جمع شدند و پس از ساعتی حاج آقا مصطفی، پیشاپیش مردم قم به طرف صحن مطهر حرکت کردند. ساعت نُه صبح، صحن مطهر مملو از جمعیت شد. شعارهای مختلفی به گوش می رسید. از قبیل «یا مرگ یا خمینی!»، «خمینی بت شکن آزاد باید گردد!»، «ما مرجعمان را می خواهیم»... مردم فرزند امام را احاطه کرده بودند تا اینکه، نیروهای نظامی از هوا و زمین در خیابان های قم به مردم حمله کردند. حاج آقا مصطفی با سخنانی همراه با شدت ناراحتی و گریه از مردم سپاسگزاری کرد.[5]
آن روز شاید مهمترین روز حیات فرزند امام بود. ایران یکپارچه قیام و خشم بود و ماموران رژیم دستور تیر مستقیم گرفتند و یکی از فجیع ترین قتل عام های تاریخ معاصر یک رژیم علیه مردم کشور را رقم زده بودند. مصطفای 33 ساله در چنین اوضاعی سکان کشتی تحولات را در آن دریای خونبار بر عهده گرفت. خطابه ها و سخنان محکم این عالم ربانی پس از بازداشت امام خمینی حوزه علمیه و مردم را بیش از پیش بیدار کرد و نگذاشت خون شهدای آن روز پایمال شود.
سیدمصطفی به یکباره کانون تمام نگاه ها بود و ایشان در بالاترین سطح ممکن مدیریت کلان و استراتژیک تحولات نهضت نوپا را عهده دار شد. مردم مبارز دریافتند این آتش ظلم برانداز حاج آقا روح اللّه است که از درون حاج آقا مصطفی (ره) زبانه می کشد، تو گویی که این خود اوست، چنین داد سخن سر می دهد»[6]
آیت الله مصطفی خمینی همزمان مدیریت تلاش برای آزادی امام، مسئولیت محوری زنده و بیدار نگه داشتن شور نهضت از طریق سخنرانی ها و جلسات و اعلامیه ها و از سویی ارتباط به روحانیون و مراجع را برعهده گرفت و به احسن وجه سازماندهی و در نبود رهبر اصلی نهضت، هدایت کرد.
در گزارش های ساواک در این مقطع مکرراً از نگرانی ساواک از فعالیت های سید مصطفی در سطح بالای اداره تحولات می خوانیم. جالب آنکه ساواک از تعبیر: «. .. پسر آیت اللّه خمینی که مهم می باشد، به جای وی نشسته...»[7] استفاده می کند. در مرداد همان سال امام به قیطریه منتقل می شود و رژیم تحت تاثیر فشارها (و البته احتمالا بخاطر زیر نظر داشتن بیشتر سید مصطفی) به ایشان اجازه ارتباط مستقیم و مداوم با امام را می دهد. از آن پس سید مصطفی بیش از پیش در برقراری و تداوم رابطه امام خمینی با مردم و مبارزین، نقش اساسی و مؤثری را ایفا کرد.
وی با تکیه بر هوش، روابط اجتماعی خارق العاده و نیز نفوذ علمی خود، توانست به عنوان نخ تسبیحی عمل کند که علما و مراجع مختلف با گرایشات گوناگون را با امام همساز نماید که این دستاورد نیز از ابعاد مغفول مانده در تاریخ نگاری معاصر بوده و جای مداقه بسیار دارد. این بعد از دید ساواک نیز پنهان نمانده است: «طبق اطلاع واصله اخیراً پسر آیتاللّه خمینی باافراد متنفذ و مخالف دولت در تماس می باشد، چون مشارٌالیه می تواند با پدرش ملاقات نماید. از این لحاظ رابط بین پدرش و افراد مخالف دولت است.»[8]
در همان سال امام خمینی در پی سخنرانی اعتراض آمیز علیه کاپیتولا سیون دستگیر و بلا فاصله به ترکیه تبعید شد، مصطفی خمینی نیز دقیقا همچون پانزده خرداد تلاش کرد مردم را آگاه کرده و سپس به سراغ مراجع و بزرگان حوزه رفت. در گزارش مورخ 13 / 8 / 1343 شهربانی آمده است: «چون پس از دستگیری آیت ا... خمینی، سید مصطفی فرزند وی به روحانیون مراجعه و مشغول تحریک و صاحبان دکاکین را ترغیب به بستن می نمود، لذا نامبرده ساعت 10/15 دقیقه صبح با کمک مامورین ساواک دستگیر و به ساواک قم تحویل داده شد».[9]
محمدرضا پهلوی که طی تطورات سال قبل از آن یکبار ارکان حکومتش را با غرش های کوبنده مصطفی لرزان یافته بود و می دانست با نبود خمینی، مصطفای او نخواهد گذاشت تحولات در سطح استراتژیک نهضت بی سامان بماند، این بار خطای گذشته را تکرار نکرد و با برخورد قهری با ایشان، وی را چند ماه در حبس نگه داشت و نهایتا به ترکیه تبعید کرد.
بنابراین آیت الله مصطفی خمینی در مقطع دوم مبارزات خود، به عنوان یک موتور محرک و نیز استراتژیست، تلاش داشت جای خالی امام را پر کرده و به سازماندهی کلان نهضت و مبارزات علیه رژیم بپردازد. خروش خاص و یکصدای مراجع در اعتراض به دستگیری وی، گواه عمق تاثیر ایشان در این بعد است.

3.تبعید در ترکیه

13 دی 1343 آخرین روزی بود که سید مصطفی پای بر خاک وطن گذارد. مقصد اول سفر بی بازگشت او بورسا بود. در ترکیه وی بیش از هرچیز در خدمت پدر بود. امام خمینی «از نظر تغذیه در وضع نامطلوبی قرار داشت. آقا مصطفی توانست تا حدودی این مشکل را رفع کند».[10]
عدم امکان ارتباط مناسب مبارزان با امام و بالعکس زمینه را برای فعالیت سیاسی از سید مصطفی گرفت. امام و او فرصت را برای فعالیت علمی غنیمت دانستند. حاصل این بحث های علمی کتاب گرانسنگ تحریرالوسیله امام بود. مصطفی خمینی می گوید: « در آن موقع، گاهی سر بحث، قیل و قال ما به حدّی بالا می گرفت که ساواکی ها می آمدند و می گفتند: آقا دعوا نکنید، پدر و پسر که با هم دعوا نمی کنند. بعد از آنکه بحث ما تمام می شد و با هم می نشستیم و چای می خوردیم، می گفتند: این چه دعوایی است که بعد آن با هم می نشینند و چای می خورند؟ حاج آقا مصطفی(ره) گاهی به آشپز منزل امام(س) در آنجا، که در ضمن ساواکی هم بود، کمک می کرد و اگر چیزی بلد نبود، به او یاد می دهد. ایشان می گفت: او باید هر روز وضعیّت ما را گزارش می کرد، ولی به جای اینکه او از من اطلاعات بگیرد، من از او اطلاعات می گرفتم»[11]
مطلب فوق گواه آنست که لحظه به لحظه زندگی آن دو بزرگوار تحت نظر ماموران ساواک بوده و استبعادی ندارد که نویسنده کتاب راز توفان(یادنامه آیت الله مصطفی خمینی) در خصوص این مقطع و از منظر سیاسی می نگارد:«دریغا! که از آن روزگار پر رمز و راز نه خاطره ای در اختیار داریم و نه سندی».[12]

4.از تبعید به نجف تا شهادت

فراز و فرودهای کم نظیر سال های 42 و 43 و هدایت نهضتی که به یکباره و با دستگیری پدر بر عهده او گذاشته شده بود، ایشان را به بلوغ و کمال سیاسی رساند. همین امر سنگ بنای مدیریت موفقِ ابعادی ژرف از نهضت اسلامی در زیر سایه امام خمینی، توسط او در نجف شد.
وقتی پدر از آخرین پله هواپیما در بغداد غریب پایین آمد، تنها یار همراهش یک نفر بود؛ سید مصطفی خمینی. این همراهی نه از سر حادثه که نمادی از وحدت وجود پدر و پسر مبارز بود. محمدرضا پهلوی به زعم خود امام را به نجف فرستاد تا از این طریق فعالیت های امام خمینی را محدود کند ولی این استراتژی شاه موثر واقع نشد و امام خمینی این بار هم در نجف توانست تحولات را مدیریت کند.
امام پس از استقرار در نجف لحظه ای در مبارزه علیه رژیم پهلوی مکث نکردند و سید مصطفی نیز لحظه ای از همراهی با امام تردید نکرد. بدین ترتیب مرحله­ ای تازه و گسترده از نهضت اسلامی آغاز شد و فرزند امام به عنوان نزدیکترین شخص به ایشان، دومین شخص در هدایت کلان و در سطح راهبردی نهضت از نجف بود.
ابعاد مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی در نجف
الف.نزدیک ترین یار و مشاور امام خمینی
از منظر تمام نظریه پردازان انقلاب رهبری، یکی از ارکان سه یا چهارگانه هر انقلاب است. نقش استراتژیک آیت الله مصطفی خمینی از دو بعد در این بخش هویداست. از سویی با نگاهی موسع به کلمه رهبری(که در انقلابات جهان رایج است) ایشان را می توان یکی از راهبران نهضت پس از امام دانست. از سویی نزدیکی منحصربه فرد وی به رهبر و بنیانگذار نهضت قابل بررسی است که هرچند به عنوان مطیع محض اوامر امام، اما به عنوان مشاوری تاثیرگذار و صاحب نظر برای ایشان بودند.
مرحوم احمد خمینی از نزدیکی و عشق میان سید مصطفی خمینی و امام اینگونه می گوید: «من گاهی می گفتم که این محبت از صورت علاقه فرزند و پدری خارج شده است. در تمام سختی ها با امام بود و هرگز در مقابل مشکلات امام بی تفاوت نمی ماند»[13]
ایشان در تمامی صحنه ها سایه به سایه امام پشتیبان ایشان بود. علاوه بر مراقبت از سلامت امام، امور اجرایی انقلاب با اختیارات گسترده در اختیار سید مصطفی خمینی بود که این امر از نگاه گزارشگر ساواک نیز پنهان نمانده است.[14] امام خمینی با اعتماد کامل به فرزند خود اختیاراتی بسیار گسترده به ایشان داده بودند که قابل مقایسه با فضای مبارزات قبل از نجف نبود.
ب. پیوند با نیروهای مبارز در ایران
یکی از محوری ترین نقش آفرینی های منحصر به فرد شهید مصطفی خمینی، حضور ایشان به عنوان یگانه حلقه ارتباطی با مبارزان ایران بود. طبعا سایرین عمدتا در حلقات ثانویه نقش آفرین بودند. وی به عنوان محرم اسرار امام از سویی و معتمد ایشان، واسطه بین مردم انقلابی و نیز اوتاد نهضت اسلامی در ایران با امام بودند. عمده درخواست ها و کسب تکلیف ها راساً توسط وی رتق و فتق می شد و مواردی خاص نیازمند دیدار به شخص امام بود. حجت الاسلام برقعی می گوید: «از طریق حاج آقا مصطفی، کارهای بیرون از نجف در رابطه با امام هماهنگ می شد و ایشان با تیزهوشی و تیزبینی خاصی که در مسائل سیاسی داشت، حد و حدود ارتباط افراد را با امام تنظیم می کرد».
مدیریت کلان وجوهات دریافتی و هزینه کردها و نیز نقش آفرینی ایشان در اقدامات انقلابی درون کشور از جمله طبع و توزیع اعلامیه ها و رساندن پیام و اندیشه های امام به بدنه انقلاب اسلامی به احسن وجه توسط ایشان انجام می پذیرفت که بررسی شواهد آن مجالی نو می طلبد.
ج. حلقه ارتباط میان امام و علمای نجف
جایگاه علمی و نوع برخورد و قدرت شخصیتی و درایت سید مصطفی باعث شد تا او بتواند یکی از سخت ترین رسالت های خود، یعنی همراه سازی قلوب مراجع نجف - که به صورت سنتی رویکرد انقلابی را در اولویت خویش نداشتند- با امام را به انجام برساند. دیدارهای مکرر با مراجع تقلید نجف، توجه به حفظ حرمت ایشان و حضور در درس آن ها در حالی که خویش، عالمی مبرّز بود زمینه ساز تثیبت جایگاه امام در نجف گشت. آیت الله ناصری می گوید: «حلقه دوم حرکت انقلاب اسلامی هجرت امام(ره) به نجف و بحث همراهی علمای نجف با انقلاب اسلامی و امام راحل بود، در این عرصه نقش آقا مصطفی بی بدیل بود... او با رفتارش دل مراجع نجف و انقلابیون ایران را متوجه امام(ره) و انقلاب کرد»[15]
مشی ایشان مشی معقول بود که به تعبیر حجت الاسلام فردوسی پور، همه مراجع نجف از وی رضایت داشتند.[16]
د. مدیریت مبارزان هجرت کرده به عراق
در یک کلام می توان گفت حلقه بزرگان انقلاب اسلامی که به عراق هجرت کردند بر گرد حاج آقا مصطفی شکل گرفت. حتی افرادی برجسته چون حجت الاسلام فردوسی پور برای مشورت گرفتن به سراغ ایشان می رفتند: «از نظر پیشبرد انقلاب هم حاج آقا مصطفی طرف مشورت ما یعنی ‎ روحانیون مبارز خارج کشور در بسیاری از مسائل بود. با ایشان در رابطه ‎با کارها و اقداماتی که ما می خواستیم مشورت ‎ می شد، و بعد اگر لازم ‎ ‎ بود ‎ با امام مشورت می کردیم»[17]
حجت الاسلام برقعی می گوید: «حاج آقا مصطفی مجموعه ای از افراد را که قریب بیست نفر بودند، زیر نظر داشت. این افراد با تمام محیط خارج از نجف از نظر سیاسی در ارتباط بودند. شاید در تمام مدتی که حضرت امام در نجف بودند، تعداد انگشت شماری توانستند مستقیماً با خود ایشان تماس بگیرند. حاج آقا مصطفی در منزل تلفن داشت و به این وسیله، بسیاری از کارها را انجام می داد.»
تعبیر «زیر نظر داشتن» برای نوع رابطه سید مصطفی خمینی با برجستگان انقلاب حاضر در عراق گواه عمق تاثیر راهبری ایشان در جریان مدیریت مبارزات است.[18]
یکی از فعالیت های سید مصطفی دادن ماموریت به زبدگان نهضت در امور مختلف بود که از جمله آن ها مامور شدن حجت الاسلام دعایی در تهیه و پخش برنامه در رادیو بغداد و نیز فرستادن برخی از آن ها به سایر کشورها برای کسب آموزش های چریکی بود.‎
ه. مدیریت مبارزات در آن سوی مرزهای ایران و عراق
یکی از برجسته ترین نمودهای مبارزاتی آیت الله مصطفی خمینی مدیریت نیروهای مبارز ایرانی و حتی غیرایرانی در کشورهای مختلف بود. این امر از طریق جلسات مختلف با آنان و حتی سفرهای متعدد ایشان به کشورهای گوناگون صورت می گرفت که محور آن حج بود. عمده ترین انگیزه سفرهای متعدد حاج آقا مصطفی به کشورهای اسلامی از جمله عربستان سعودی، سوریه و لبنان ارتباط با مبارزین مسلمان و راهنمایی آن ها و حتی ترویج اندیشه آموزش نظامی و مبارزه مسلحانه بود. گزارشگر ساواک می نویسد: « مصطفی خمینی که سرپرستی قسمت اجرایی فعالیت های خمینی را برعهده دارد، در ضمن، مسئولیت ارتباطات خارج از عراق نیز بر عهده وی است و با سفرهایی که انجام می دهد بر فعالیت های خارج نظارت می نماید.»[19]
و. پالایش قلب انقلاب از ورود ناخالصی ها
یکی از برجسته ترین ویژگی های شخصیتی و استراتژیک سید مصطفی خمینی قاطعیت در برابر ورود افراد ناخالص و التقاطی به لایه های درونی نهضت اسلامی و قلب تپنده نهضت یعنی بیت امام خمینی بود. با مقایسه بیوت برخی بزرگان و آسیب­ هایی که از این ناحیه متوجه آنان شد و نیز سرنوشت تلخ نهضت هایی چون مشروطه و ملی شدن صنعت نفت، می توان دریافت، که در تارک ویژگی ها و خدمات شهید مصطفی خمینی، بینش بسیار عمیق، جریان شناسی داهیانه و قاطعیت وی در برابر افراد سودجویی که تنها مرور سال ها ذات آن ها را هویدا ساخت، قرار دارد.
حاج مصطفی این ویژگی را از اولین سال مبارزه یعنی 1341 و در برابر خط نفوذ لیبرال مآب به یادگار داشت. وی بدون هیچ رودربایستی ورود و خروج ها را به بیت مدیریت می کرد و بعضا به اذن امام و بعضا با تصمیم خویش سران رژیم و یا مبارزان التقاطی و ناخالص را بیرون می کرد.
حجت الاسلام برقعی می گوید: «به برخی افراد اصلاً اجازه ملاقات با امام را نمی داد؛ مثلاً، تیمور بختیار زیاد سعی کرد که با امام در ارتباط باشد، به وسیله بسیاری از افراد پیغام و سلام فرستاد که به نحوی برای حفظ وجهه خود در مخالفت با رژیم با امام دیدار کند، ولی به او اجازه داده نشد».[20]
هرچند وجود امام بزرگترین سد نفوذناپذیر در برابر تحریف انقلاب بود اما، در زلال ماندن بیت و اطرافیان امام در مقطع مبارزات نجف، حاج آقا مصطفی خمینی تاثیری قاطع داشت. قطب ­زاده و چندین و چند نفر از مدعیان مبارزه و حتی فرزندان منحرف برخی از بزرگترین مراجعی که نام آنان محفوظ است از عتاب و اخراج و دافعه­ علی وار آیت الله جوان مصون نماندند و اینگونه قلب انقلاب از نفوذ و آلودگی و التقاط مصون ماند.

پی نوشت ها:

[1] شهید ثانی از تبار امام خمینی، فصلنامه 15 خرداد، ش 4، ص 24
[2] به عنوان نمونه ر ک خاطرات حجة الاسلام تقی درچه ای
[3] سند شماره 16/11231 ح ساواک، بایگانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی
[4] روحانی، حمید؛ نهضت امام خمینی؛ ج 1، ص 511
[5] فردوسی پور، اسماعیل؛ همگام با خورشید، از ایران تا ایران؛ صص 100 ـ 102
[6] مجموعه مقالات کنگره شهید آیت اللّه مصطفی خمینی؛ ص 73
[7] سند شماره 8651 ساواک قم، یادنامه آیت الله مصطفی خمینی، نشر بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، ص 67
[8] مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آرشیو، پرونده آیت اللّه سید مصطفی خمینی؛ شماره بازیابی 391، ص 6؛ اسناد ضمیمه، سند شماره 8
[9] همان، ص 32
[10] راعی، سجاد، آیت الله مصطفی خمینی به روایت اسناد، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 40
[11] یادها و یادمانها از آیت الله سید مصطفی خمینی(ره)، جلد 1، ص 221.
[12] راز توفان، پیشین، ص 26
[13] زندگی نامه آیت الله سید مصطفی خمینی، وبسایت سید حسن خمینی
[14] پرونده مصطفی خمینی، گزارش مورخه 18 اسفند 1352
[15] خبرگزاری حوزه، کد خبر:360977
[16] کتاب خاطرات حجت الاسلام والمسلمین فردوسی پور، ص 192
[17] همان
[18] یادها و یادمان ها، پیشین، ص 282
[19] پرونده مصطفی خمینی، پیشین
[20] یادها و یادمان ها، پیشین

منبع:حوزه نت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.