تبیان، دستیار زندگی

حضور کاروان شعر انقلاب بر سر مزار قیصر امین‌پور

جمعی از شاعران و نویسندگان در آستانه سالروز درگذشت زنده‌یاد قیصر امین‌پور با حضور بر مزار این شاعر انقلاب در شهر گتوند، به مقام او ادای احترام می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیصر امین پور

میلاد عرفان‌پور، شاعر، از حضور شاعران بر مزار زنده‌یاد قیصر امین‌پور خبر داد و گفت: در آستانه دهمین سالگرد درگذشت مرحوم قیصر امین‌پور، از شاعران انقلاب، کاروانی از شعرا و نویسندگان از طرف موسسه شهرستان ادب به منظور پاسداشت یاد او، به استان خوزستان و شهرستان گتوند سفر کرده‌اند.

وی ادامه داد: از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این مراسم، می‌توان به دیدار شاعران و نویسندگان حاضر با پدر زنده‌یاد امین‌پور اشاره کرد. همچنین قرار است مراسم شب شعری نیز در دزفول برگزار شود. در این مراسم، شاعران به شعرخوانی با موضوعات عاشورایی و اربعین خواهند پرداخت و برخی از شاعران نیز سروده‌های خود درباره قیصر امین‌پور را به این شاعر تقدیم خواهند کرد.

به گفته عرفان‌پور؛ در این مراسم شاعران و نویسندگانی چون ناصر فیض، علی داودی، سیروس عبدی، محمدرضا وحیدزاده، مبین اردستانی، علی‌اصغر عزتی پاک، محمدجواد آسمان، سیدوحید سمنانی و ... حضور دارند.

این شاعر همچنین ادامه داد: خوب است مراسم‌های این‌چنینی برای شاعران برجسته انقلاب ادامه‌دار باشد و به سنتی ماندگار تبدیل شود تا یاد آن شاعران در این مسیر زنده شود. همچنین برگزاری مراسم‌های این‌چنینی به یادآوری و مرور دوباره آثار این دسته از شاعران در خلال این سفرها کمک مؤثری می‌کند.

زنده‌یاد قیصر امین‌پور، شاعر «آیینه‌های ناگهان»، «مثل چشمه، مثل رود» و «دستور زبان عشق»، در روز هشتم آبان‌ماه سال 86 در سن 48 سالگی دار فانی را وداع گفت. امین‌پور به نظر بسیاری از کارشناسان و اساتید نقد ادبی و شعر، یکی از شاعران تأثیرگذار در دوره معاصر است؛ به گونه‌ای که شعر انقلاب بدون قیصر بخشی از هستی خود را از دست می‌دهد.

قیصر به زعم بسیاری از دوستان و هم‌قطارانش از دغدغه‌مندان شعر انقلاب بود، به گونه‌ای که نه تنها نباید او را در شعر معاصر خلاصه کرد، بلکه می‌توان در دیدی وسیع‌تر او را یکی از جریان‌سازان ادبیات در این برهه دانست.

منبع: تسنیم