تبیان، دستیار زندگی

رژیم غذایی ناسالم و ۶ هشداری که بدن به شما می‌دهد!

تغذیه ناسالم شاخص‌های التهابی سبب‌ساز انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و این را مطالعات زیادی ثابت کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

غذای سالم و ناسالم

اگر برنامه غذایی فعلی‌تان از مواد غذایی ناسالم تشکیل شده است باید بدانید که بدنتان به مرور دچار کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری خواهد شد. سلامتی شما نشان دهنده نوع تغذیه شماست. هر ماده غذایی که وارد بدنتان شده و هضم می‌شود بخشی از وجود شما را می‌سازد.
در این میان، سبک زندگی ناسالم و استفاده از غذاهای پرچرب، با کالری بالا و فرآوری شده، همراه با علامت هشداردهنده فیزیکی است که شما را مطمئن می‌کند دچار فقر رژیم غذایی هستید:

عدم ترمیم زخم: برخی اوقات زخم‌های جزئی دیر به درمان پاسخ می‌دهند و این می‌تواند ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای و مصرف غذاهای پرکالری باشد. اجتناب از غذاهای با کالری بالا و فاقد اسیدهای چرب ضروری، دریافت ویتامین‌های آ، ب ۱۲ و ویتامین ث، برای بهبود زخم بسیار مهم است.

کاهش عملکرد ذهنی: مصرف مواد غذایی آلرژی‌زا بر عملکرد ذهنی شما مؤثر است. از رژیمی پیروی کنید که ماده آلرژن نداشته باشد. همچنین تغذیه با ابتلا به افسردگی رابطه دارد. برخی آمینواسیدها سطح نوروترانسمیترها در مغز را افزایش می‌دهند و باعث کاهش افسردگی می‌شوند. همچنین منیزیم ناکافی در رژیم غذایی افسردگی را تشدید می‌کند. باکتری‌های روده نیز بر عملکرد مغزی تأثیر می‌گذارند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که افزایش سطح پروبیوتیک ها باعث کاهش سطح هورمون‌های استرس و درنتیجه کاهش اضطراب می‌شوند.

اگرچه تجربه چین و چروک پوست با بالا رفتن سن اجتناب ناپذیر است، اما خوب غذا خوردن و پرهیز از سیگار و الکل می‌تواند روند آن را به تأخیر بیندازد. با توجه به تحقیقات دانشگاه ایالتی اورگان، بهترین راه برای جلوگیری از چین و چروک مو مصرف غذاهای سرشار از ویتامین‌های ث، آ، دی و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند فلاوونوئیدها و کاروتنوئیدها است


موهای آسیب‌دیده: اگرچه داشتن موهای سالم تا حدی به ژنتیک مرتبط است اما ضعف رژیم غذایی می‌تواند منجر به آسیب به فولیکول‌های مو شده و رشد مو را کند کند. رژیم‌های غذایی کم پروتئین با این روند مرتبط است. در عوض می‌توانید برای جلوگیری از آسیب به موهایتان، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ث، روی و آهن دریافت کنید.

چین و چروک: اگرچه تجربه چین و چروک پوست با بالا رفتن سن اجتناب ناپذیر است، اما خوب غذا خوردن و پرهیز از سیگار و الکل می‌تواند روند آن را به تأخیر بیندازد. با توجه به تحقیقات دانشگاه ایالتی اورگان، بهترین راه برای جلوگیری از چین و چروک مو مصرف غذاهای سرشار از ویتامین‌های ث، آ، دی و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند فلاوونوئیدها و کاروتنوئیدها است. مصرف حداقل ۵ وعده میوه و سبزیجات در روز و استفاده از مرطوب کننده‌های طبیعی و مصنوعی، بعلاوه پرهیز از سیگار و الکل چین و چروک پوست را به تأخیر می‌اندازد.

بیماری‌های لثه و دندان: خونریزی لثه و یا افزایش درد دندان‌ها نشان دهنده عادات تغذیه‌ای نادرست، نوشیدن الکل، استعمال سیگار و ... است. در حالی که سیگار می‌تواند مشکلات عمده‌ای برای سلامت دندان‌ها به وجود بیاورد، شکر هنوز مقصر اصلی است. مصرف بیش از حد قند، اغلب از طریق نوشابه‌ها، می‌تواند منجر به ساییدگی مینای دندان، پوسیدگی و درد شود. اجتناب از این نوشیدنی‌ها و افزایش مصرف ویتامین ث، به درمان تورم و خونریزی لثه‌ها کمک می‌کند.

مشکلات گوارشی: اگر شما به طور مداوم دچار ناراحتی بعد از مصرف غذا می‌شوید، یا احتمالاً از سوءهاضمه، ناراحتی معده و اسهال یا یبوست رنج می‌برید، می‌تواند نشانه‌ای از یک رژیم غذایی فقیر از نظر فیبر باشد. توصیه به مصرف ۳۸ گرم فیبر در مردان به طور روزانه و ۲۵ گرم در زنان است.منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.