تبیان، دستیار زندگی

از مستندهای «پرتره‌» متقاضی تا «شهر خورشید» در حقیقت

خبرهایی از فیلم‌های متقاضی با محوریت «پرتره» و نمایش فیلم مستند «شهر خورشید» از جمله خبرهای جشنواره‌ی سینما حقیقت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سینما حقیقت


با پایان مهلت ارسال فیلم به دبیرخانه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، کارگردانان 98 فیلم مستند پرتره متقاضی شرکت در این جشنواره شده‌اند.
ساخت مستند پرتره در یکسال اخیر نسبت به دوره گذشته «سینماحقیقت» که بیش از 400 فیلم پرتره را متقاضی شرکت می‌دید، از منظر کمی کاهش زیادی داشته است.

برپایه‌ی این گزارش، از جمع 98 اثر مستند پرتره ارائه شده به دبیرخانه جشنواره، 50 فیلم مستند کوتاه (تا 45 دقیقه) و 48 فیلم مستند بلند (بالای 45 دقیقه) هستند.

از پرتره‌هایی که با موضوع هنرمندان سرشناس ایران ساخته شده و به دبیرخانه یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت ارائه شده‌‎اند، می‌توان به عباس کیارستمی، محمدرضا شجریان، پرویز بهرام، حسین منزوی، سعدی افشار، کامبیز درم‌بخش، محمد صالح‌علا، شیون فومنی، علی اشرف درویشیان، مجید انتظامی، علیرضا داودنژاد، پرویز تناولی، ناصر ممدوح، بیژن کامکار، محمود قنبری، علی دهباشی، توران میرهادی، نادر گلچین، ناصر مسعودی، مازیار پرتو، جعفر والی، مجید وفادار، ابراهیم قنبری‌مهر، قطب‌الدین صادقی و... اشاره کرد.

برخی چهره‌های سیاسی- اجتماعی و علمی ایران نظیر بانو خدیجه ثقفی، مهدی بازرگان، آیت‌الله مجتهدی، آیت‌الله لاری، آیت‌الله جلالی خمینی، حمید نفیسی، ابراهیم یزدی، علی‌اکبر جلالی، اسدالله لاجوردی، علی رزم‌آرا، خانم نازقلیچی (تنها فرماندار زن ترکمن) و... نیز موضوع تعدادی از این مستند پرتره‌ها هستند.

بدیهی است که این فیلم‌های پرتره صرفاً در دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ثبت شده‌اند و نمایش آنها در جشنواره، منوط به رای هیات انتخاب جشنواره است.

اسامی فیلم‌های منتخب بخش «مسابقه ملی» جشنواره سینماحقیقت در دو گروه مستندهای کوتاه و بلند، نیمه دوم آبان‌ماه اعلام خواهد شد.

فیلم مستند «شهر خورشید» متقاضی حقیقت

فیلم مستند «شهر خورشید» City of the Sun ساخته «راتی اُنلی» فیلمساز گرجی در بخش نمایش‌های ویژه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند 104 دقیقه‌ای آمده است: «شهر خورشید زندگی، رویاها و سرنوشت مردم شهر Chiatura در غرب گرجستان را روایت می‌کند که 50 درصد منگنز جهان از معادن این شهر استخراج می‌شود... یک معلم موسیقی که ساختمان‌های بتنی را تخریب و میله‌های فلزی را جمع‌آوری می‌کند؛ مردی که گرچه هنوز در معدن کار می‌کند، اما شور و شوق واقعی خود را در گروه تئاتر محلی می‌بیند؛ دو ورزشکار زن که با وجود سوءتغذیه همچنان برای بازی‌های المپیک آماده می‌شوند و...»

راتی اُنلی Rati Oneli متولد سال 1977 در شهر «تفلیس» پایتخت گرجستان است. او مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته مطالعات خاورمیانه را از دانشگاه تفلیس دریافت کرد و سپس به ادامه تحصیل در رشته روابط بین‌الملل و رسانه‌های بین‌المللی در نیویورک پرداخت. اُنلی کار حرفه‌ای خود را با سردبیری و تهیه‌کنندگی آغاز کرد و مستند «شهر خورشید» اولین فیلمی است که او کارگردانی کرده است.

این فیلم در بخش forum شصت و هفتمین دوره جشنواره «برلین» آلمان و بخش «نگاهی دیگر» جشنواره «کارلوویواری» جمهوری چک به نمایش درآمده است و برنده بهترین فیلم مستند جشنواره سارایوو 2017 شده است.

«نمایش‌های ویژه» از بخش‌های غیررقابتی بین‌المللی جشنواره «سینماحقیقت» است که فیلم‌های منتخب و برگزیده‌ی جشنواره‌های معتبر جهانی را برای عموم علاقمندان سینمای مستند ایران به نمایش می‌گذارد.

منبع: روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت