تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از آنهایی كه قصد دارند استفاده از لینوكس را تجربه كنند، از موانع و همچنین تعدد نگارش‌های عرضه شده برای آن سردرگم می‌شوند. استفاده از پیشنهادهای مطرح شده در این مقاله می‌تواند تجربه موفقی را در استفاده از سیستم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین نسخه لینوکس برای مبتدیان


بسیاری از آنهایی كه قصد دارند استفاده از لینوكس را تجربه كنند، از موانع و همچنین تعدد نگارش‌های عرضه شده برای آن سردرگم می‌شوند. استفاده از پیشنهادهای مطرح شده در این مقاله می‌تواند تجربه موفقی را در استفاده از سیستم عامل لینوكس فراهم آورد.

هر آنچه در سیستم عامل ویندوز انجام می‌دهید، از گوش دادن به موسیقی گرفته تا ایجاد شبكه و دریافت نسخه‌ای از اسناد ذخیره شده در كامپیوتر جیبی، همگی با استفاده ازسیستم عامل لینوكس نیز امكان پذیر هستند، ولی همیشه انجام این كارها نسبت به آنچه در ویندوز تجربه كرده‌اید، دشوارتر است. با در نظر گرفتن این حقیقت كه یادگیری لینوكس نیز سخت‌تر از ویندوز است، به راحتی می‌توان متوجه شد كه چرا بیشتر كاربران ویندوز نسبت به یادگیری لینوكس و استفاده از آن هیچ علاقه‌ای نشان نمی‌دهند.

گرچه لینوكس ارزان‌تر از ویندوز است ولی از طرفی استفاده از آن آسان نیست و از طرف دیگر عدم سازگاری آن با سخت افزارها و همچنین نبود نرم افزارهای مناسب برای آن، از جمله دلایلی هستند كه خیلی از كاربران را برای استفاده از آن منصرف می‌كنند. با وجود تمام ضعف‌های ویندوز XP، بسیاری از كاربران آن را به هر سیستم عامل دیگری ترجیح می‌دهند. ممكن است فكر كنید این انتخاب از ترس یا تنبلی كاربران ناشی شده است ولی واقعیت چیز دیگری است. وقتی از ویندوز استفاده می‌كنید به راحتی و بدون خواندن حتی یك كتاب یا حضور در كلاس، می‌توانید هر كاری از جمله ایجاد شبكه تا ایجاد یك اسلاید توسط نرم افزار POWERPOINT انجام دهید، پس در واقع علت برتری ویندوز در یادگیری سریع آن نهفته است.

گرچه نمی‌توان به صورت كامل استفاده از ویندوز را ترك كرد، ولی یادگیری و استفاده از نگارش‌های جدید لینوكس خیلی هم سخت و وحشت آور نیست.

بزرگ‌ترین مزیت لینوكس در ماهیت آن به عنوان یك سیستم كدباز نهفته است. این واقعیت حداقل در تئوری بدان معناست كه هر برنامه نویس ماهری می‌تواند كد برنامه را مشاهده كرده و آن را تغییر دهد.

این مسئله ممكن است از نظر طراحان و برنامه نویسان یك نقطه قـوت به حسـاب بیاید ولـی باعث شده است تا نسخه‌هـای متعـددی از لینـوكس تـوسط شركت‌هـای مختلـف ارائه شـود كه در نتیجه كاربران را دچـار سردرگمی كـرده است.

وقتـی كه از وینـدوز صحبت می‌شود، كاملا مشخص است كه در مورد یكی از محصولات شركت مایكروسافت صحبت می‌كنیم.

اما نگارش‌های متعددی از لینوكس تـوسط شركت‌هـای مختلف به بـازار عـرضه شده است؛ در نتیجه انتخاب نگارشی كه امكانـات ارائه شده برای آن با نیازهای شما كاملا هماهنگ باشد، كار مشكلی به نظر می‌رسد.

اگر قصد دارید از لینوكس استفاده كنید، با نگارش‌هـای متعددی روبه‌رو خواهیـد شــد از جـملـه؛ لیـنـــوكـس FEDORA (WWW.FEDORAPROJECT.ORG) محصول شركت RED HAT، لینوكس (WWW.NOVEL.COM/LINUX) محصول شركت NOVEL لینوكس WWW.MANDRIVA.COM) MANDRIVA)، لینوكس WWW.DEBIAN.ORG)

اما به سرعت در می‌یابید كه بعضـی از نگارش‌هـا بـرای كاربران خانگی مناسب نیستند. برای مثال SUSE مناسب محیط‌های كاری و اداری اسـت و DEBIAN بیشتر برای متخصصانی منـاسب است كه تجربه استفاده از لینوكس و برنامه نویسی در محیط آن را دارند.

سایتHTTP://WWW.ZEGENIESTUDIOS.NET/ بهترین راهنما برای كسانی است كه میان این همه انتخاب سردرگم شده‌اند. در این سایت گزینه‌ای به نام LINUX DISTRIBUTION CHOOSER وجود دارد كه با پرسیدن مجموعـه‌ای از سوالات پیرامون تجربـه و مهـارت شما در استفاده از كامپیوتـر و انتظارات شمـا از سیستم‌عامل، در نهـایت مناسب‌ترین نگـارش را با تـوجه به پاسخ‌هایتان برای شما انتخاب می‌كند.

منبع : ماهنامه وب


مطالب مرتبط :

1. منابع آنلاین فارسی برای علاقه‌مندان لینوکس و اپن‌سورس (قسمت اول)

2. منابع آنلاین فارسی برای علاقه‌مندان لینوکس و اپن‌سورس (قسمت دوم)

3. لینوكس سیستم عامل قابل اعتماد

4. ویندوز با لینوكس چه تفاوتی دارد

5. پارتیشن های سیستم عامل لینوكس