تبیان، دستیار زندگی

نباید مانع پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان شویم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های دانش بنیان به عنوان یک بیمار در اقتصاد ایران بستری هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شرکت‌های دانش بنیان
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، عطاردی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و الیاسی معاون سیاستگذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ششم آبان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی تولید ثروت از علم پرداختند.

 مجتبی عطاردی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه در اقتصاد چقدر ظرفیت پیشرفت داریم، گفت: برای ۳ تا ۵ سال آینده ۶۰ هزار میلیارد تومان بازار داخلی خواهیم داشت.

 وی با بیان اینکه باید بودجه کافی در اختیار صنعت قرار داده شود تا در برخی از صنایع خاص تجاری سازی صورت گیرد، افزود: تولید تکنولوژی در داخل کشور داریم، ولی ۹۰ درصد بازار مثلاً در حوزه کار‌های هوشمند از خارج تامین می‌شود.

 این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: در بسیاری از محصولات مشکل اصلی نبودن بازار داخلی است لذا، تا بازار جهانی را برای کالای خاص در نظر نگیریم نمی‌توانیم تجاری سازی را داشته باشیم.

عطاردی تاکید کرد: دولت و حاکمیت مصرف‌کننده‌های بزرگی هستند که عمدتا با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در صنعت خاص میکرو الکترونیک تحریم جهانی هستیم، گفت: تحریم جهانی به لحاظ ورود تکنولوژی هستیم و باید خودمان خلق تکنولوژی کنیم به طوری که بازار جهانی بر روی ما بسته است.

عطاردی با اشاره به تحریم تکنولوژی خارجی و در اختیار گذاشتن بازار داخلی برای محصولات دانش بنیان افزود: یکی از مصرف کنندگان صنایع الکترونیک دولت است به طوری که این صنعت در اختیار دولت قرار دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بازار تمام کارت‌های شناسایی، بیمه، سلامت، ملی و گواهینامه که قرار است هوشمند باشند در اختیار دولت است ادامه داد: بنابراین مشتری دولت است، در صنایع نظامی موفق هستیم، زیرا می‌دانستیم که بودجه کافی داریم و دیگران به ما تکنولوژی نمی‌دهند و ما نیز به آن نیاز داریم.

 عطاردی گفت: در برخی از صنایع احتیاج به بازار داریم، زیرا محصول وجود دارد به طوری که در بحث دارو و نرم افزار بسیار موفق هستیم، در حوزه نرم افزار گروه‌هایی هستند که برای آمریکا به صورت غیرمستقیم محصول صادر می‌کنند.

 مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه برنامه با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان را نباید به اقتصاد دولت ربط داد اگرچه دولت خود مصرف کننده است، گفت: اقتصاد دانش بنیان اقتصاد مصرف است لذا، اشتباه است که اقتصاد دانش بنیان را اقتصاد دولتی تعریف کنیم.

 معاون سیاستگذاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه فرهنگ دولت و مصرف کننده عمومی باید تغییر پیدا کنند، اظهار داشت: عنصر کارآفرینی نباید از اقتصاد دانش‌بنیان حذف شود لذا شکل‌گیری شرکت باید بر مبنای بازار باشد.

 وی با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان تعریف بسیط دارد، گفت: دولت پروژه‌های بزرگی از جمله راه‌آهن و مخابرات را در دست دارد لذا دولت‌ها دوست دارند که اقتصاد دانش بنیان را دنبال کنند پس باید فرهنگ مشارکت در کشور نهادینه شود.

 الیاسی با اشاره به اینکه در بخش غذای کشور مهمترین نقش دولت باید سخت گرفتن استاندارد باشد افزود: متاسفانه سختگیری به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد لذا باید نقش دولت نقش تنظیم کنندگی باشد.

 وی با تاکید بر ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که بازار به درستی تشخیص داده اند موفق هستند، شرکت‌های دانش بنیان موفق در کشور تجربیات خوبی دارند، ولی تعداد این شرکت‌ها زیاد نیست لذا باید در مسیر تکامل قرار بگیرند.

 معصومه آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه سینه زدن دور شرکت‌های دانش‌بنیان نتیجه‌بخش نخواهد بود، اظهار کرد: نباید مانع پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان شویم، در این مسیر خلأ قانونی داریم.

 وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان به عنوان یک بیمار در اقتصاد ایران بستری هستند ادامه داد: موانع کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان را باید برطرف کرد.

 آقاپور علیشاهی در ادامه برنامه با طرح این سوال که چرا شرکت‌های دانش بنیان عمر ۳-۴ ساله دارند افزود: جهش شرکت‌های دانش بنیان آسانسوری است لذا، در این راستا مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی وجود دارد.

 وی با اشاره به بومی سازی و دانش فنی شرکت‌های دانش بنیان افزود: همیشه در کشور بحث بودجه می‌شود، آیا کشور فقط به پول نیاز دارد؟

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه باید میان دانشگاه ها، شرکت‌های دانش بنیان و بخش سنتی کشور آشتی برقرار شود بیان کرد: در بیمه مرکزی برای بخش سرمایه گذاری شرکت‌های دانش بنیان، بیمه تعریف شده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان