تبیان، دستیار زندگی

ارسال نامه استعفای مسعود بارزانی به پارلمان اقلیم کردستان

منابع خبری کُرد از ارسال نامه بارزانی به پارلمان اقلیم کردستان با مضمون عدم تمایل او بر ادامه ریاست بر اقلیم کردستان عراق خبر داده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مسعود بازرانی
به گزارش تبیان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منابع خبری کُرد از ارسال نامه بارزانی به پارلمان اقلیم کردستان خبر داده‌اند که گفته می‌شود او در این نامه به عدم تمایل خود بر ادامه ریاست بر اقلیم کردستان عراق تأکید کرده است.

کردستان ۲۴ گزارش داد: منابع خبری نزدیک به مسعود بارزانی دقایقی قبل اعلام کردند نامه استعفای بارزانی توسط هیئت رئیسه اقلیم کردستان عراق اعلام وصول شده و قرار است این نامه فردا در پارلمان این اقلیم قرائت شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اختیارات او نیز فردا در پارلمان اقلیم کردستان تقسیم خواهد شد.

«جعفر ایمنکی» معاون پارلمان اقلیم کردستان که ریاست جلسات پارلمان را بر عهده خواهد داشت با اعلام این خبر گفت: موضوع نامه بارزانی در نشست فردای پارلمان محلی قرائت خواهد شد.

او به شبکه «کردستان ۲۴» اعلام کرد: بارزانی به عنوان مرجع سیاسی ملی اقلیم کردستان باقی خواهد ماند و در این حوزه به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد.

به گفته ایمنکی، بارزانی قبل از سال ۲۰۰۵ و تأسیس نهاد ریاست اقلیم کردستان یک مرجع سیاسی ملی برای کُرد‌ها بوده است.

اختیارات بارزانی در میان قوای سه گانه اقلیم تقسیم خواهد شد، بیشتر این اختیارات به «نچیروان بارزانی» برادرزاده بارزانی و نخست‌وزیر اقلیم کردستان خواهد رسید. بدین گونه رأس هرم قدرت اقلیم کماکان در اختیار بارزانی‌ها خواهد ماند.

این در حالی است که جنبش تغییر و جریان‌های منتقد درخواست انحلال حکومت فعلی و تشکیل حکومت انتقالی را خواستار شده‌اند.

از سوی دیگر برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نامه بارزانی تنها عدم تمایل او به تمدید دوره ریاست و کاندیداتوری در انتخابات آتی است.

 خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام منطقه کردستان عراق اعلام کرد: مسعود بارزانی دوره ریاست خود را فراتر از اول نوامبر تمدید نخواهد کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان