تبیان، دستیار زندگی

10 نکته درباره سفرهای زمستانی

با فرا رسیدن روزهای سرد سال، پیاده‌روی و سفر به مناطق کوهستانی و جنگلی می‌تواند با خطرات زیادی همراه باشد، چرا که با سرد شدن آب و هوا شما ممکن است، در طول سفر سرمازده شوید و همین سرمازدگی در یک منطقه دور از آبادی می‌تواند سلامتی‌تان را تهدید کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
سفر زمستانی

سالانه صدها نفر بر اثر سرمازدگی و یا سقوط بهمن جان خود را در سراسر جهان از دست می‌دهند. شاید بتوان گفت بیشترین آمار مرگ و میر در روزهای خیلی سرد سال که معمولا با برف و کولاک همراه است، به خاطر سرمازدگی باشد. اما چنین مشکلاتی نباید مانع طبیعت‌گردی شما در روزهای برفی شود. شما می‌توانید با استفاده از برخی وسایل و امکانات سفر در روزهای سرد، تجربه دل‌نشنی را برای خود در دل طبیعت رقم بزنید.

مهم‌ترین مسئله در سفر به طبیعت، حفظ سلامتی است. چرا که ما برای بالا بردن روحیه و سلامتی خود سفر می‌کنیم، تا بتوانیم روزمرگی‌های زندگی را بهتر و راحت‌تر تحمل کنیم. بی‌شک تمام جانداران، از گیاهان گرفته تا حیوانات خود را برای روزهای سرد سال آماده می‌کنند.

از آنجایی که ما انسان‌ها موجودات بسیار ضعیفی هستیم، بیش از پیش باید خود را برای رویارویی با چنین شرایطی آماده کنیم. در ادامه این مطلب شما را با نکاتی مهم و حیاتی آشنا می‌کنیم که هر طبیعت گردی باید در روزهای سرد سال آن‌ها را در نظر داشته باشد تا دچار مشکلات جدی نشوند.

1- رطوبت بزرگترین دشمن گرما است

سوالی که اینجا پیش می‌آید، این است که گرم شدن ما چگونه صورت می‌گیرد؟ ما می‌دانیم که لباس‌ها به همراه حرارت بدن عامل اصلی گرم شدن ما هستند. لباس‌ها با محبوس کردن هوا در درون خود، باعث گرم شدن ما می‌شوند. این درست همان کاری است که پرندگان در روزهای سرد سال انجام می‌دهند.

پرندگان با محبوس کردن هوا زیر پرهای خود باعث گرم شدن‌ خود می‌شوند. از آنجایی که هوا رسانای خوبی نیست، همین امر سبب می‌شود، یک لایه هوا بین پوست و پر پرنده از ورود سرما به داخل پوست و از خروج گرما از روی پوست جلوگیری کند.

این درست همان کاری است که ما با پوشیدن لباس‌های پشمی و کلفت انجام می‌دهیم. این ایده تا زمانی کارایی دارد که بدن‌مان خیس نشده باشد. چرا که رطوبت در روزهای سرد سال می‌تواند مشکلات بسیار زیادی تولید کند. پس پوشیدن لباس مخصوص روزهای سرد، می‌تواند ما را از سرمازدگی حفظ کند.

2- پوشیدن سه لایه لباس

وقتی قصد گردش در مناطق بکر و سرد را دارید، باید سه لایه لباس بپوشید. لایه اول می‌تواند عرق بدنتان را به خودش جذب کند، لایه دوم باعث می‌شود تا عرق بدنتان خشک شود و لایه سوم شما را از گزند باد، باران و حتی برف حفظ می‌کند و همچنین اجازه نمی‌دهد تا بدن‌تان خیس شود.

لازم به ذکر است که لایه سوم لباس‌تان ترجیحا باید ضد آب باشد. چنین سیستمی می‌تواند بدنتان را در مقابل آب هوای بسیار سرد حفظ کند. البته اگر قصد دوچرخه سواری دارید، می‌توانید پس از نیم ساعت رکاب زدن لایه رویی را از خود جدا کنید تا بدنتان دو هوا نشود.

البته اگر با رکاب زدن بدنتان بیش از حد گرم نشد، نیازی نیست لایه آخر لباس را از تن‌تان جدا کنید. شاید دانستن این نکات زیاد جدی گرفته نشود، اما رعایت نکردن چنین مسائلی می‌تواند جان‌تان را در دل طبیعت به خطر بیاندازد.

3- مهم بودن جنس لباس‌هایی که می پوشید

سعی کنید به هیچ عنوان از لباس‌های تمام پنبه‌ای استفاده نکنید، چرا که این نوع مواد خاصیت بالایی در جذب رطوبت دارند، اما مواد مصنوعی خاصیت جذب رطوبت بالایی ندارند و به راحتی و خیلی زود خشک می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا گرمای بدنتان حفظ شود.

4- سوخت برای بدن به همراه داشته باشید

بدن ما برای حرکت نیاز به سوخت دارد. گرچه سوخت ما با وسایل موتوری متفاوت است، اما غذا نیز مانند سوخت وسایل موتوری، انرژی لازم را برای حرکت کردن فراهم می‌کند. سعی کنید در طول سفر به اندازه کافی نوشیدنی و مواد غذایی به همراه داشته باشید. به همراه داشتن دانه‌های مغذی بسیار مفید است، چرا که این گونه مواد حجم کمی دارند اما می‌توانند انرژی زیادی را در اختیارتان قرار دهند.

شما نباید به این فکر باشد که چون فصل سرما است، پس آب کافی نیز در طبیعت پیدا می‌شود. لازم به ذکر است که برخی از آب‌ها در دل طبیعت به انواع باکتری‌های خطرناک آلوده هستند که می‌توانند سیستم گوارشی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

5- گرم کردن بدن و سپس خوابیدن

اگر شما تمام روز را در طبعیت دوچرخه سواری و یا پیاده روی کنید، بی‌شک نیاز به خواب خواهید داشت. اگر قبل از خواب بدنتان گرم نباشد سعی کنید با چند حرکت ورزشی بدنتان را پیش از رفتن به درون کیسه خواب گرم کنید. ترجیحا در هنگام خواب با کلاه و یا روسری سرتان را بپوشانید، چرا که یک سر لخت در هنگام خواب می‌تواند باعث هدر رفتن گرمای زیادی از بدنتان شود.

استفاده از یک چادر مسافرتی در چنین شرایطی بسیار واجب است، چرا که می‌تواند بدنتان را از باد و باران حفظ کند. توجه داشته باشید که چادر مسافرتی‌تان را در مسیر رودخانه و یا حاشیه آن، بر پا نکنید. شاید در طول شب با بارش شدید باران آب طغیان کند و بدون آنکه شما متوجه شوید، در مسیر سیل قرار بگیرید. توجه داشته باشید، برپا کردن چادر در یک جان پناه طبیعی، مثل لای تخته سنگ‌ها و یا غارهای کوچک می‌تواند بهترین مکان برای برپایی چادر باشد.

6- لباس خواب خود را خشک نگه دارید

دقت داشته باشید قبل از رفتن به کیسه خواب لباس‌های‌تان خشک باشد، چرا که رطوبت لباس‌ها می‌توانند باعث سرد شدن‌تان شده و همین منجر به سرمازدگی شود. در روزهای سرد، رطوبت با گرما همراه نیست، بلکه رطوبت با سرمای آزار دهنده همراه است. سعی کنید به صورتی لباس بپوشید که در هنگام خواب عرق نکنید، این کار با دو هوا کردن بدن‌تان می‌تواند به ضررتان تمام شود.

سفر زمستانی

7- لباس‌هایتان را در کنار کیسه خواب خود قرار دهید

قرار دادن لباس‌های اضافی کنار کیسه خواب می‌تواند عایق خوبی برای سرما به وجود آورد. این خود روشی است، که شما را از باد و سرمای زیاد در امان نگه داشته و بدن‌تان در مکان گرم‌تری قرار می‌گیرد. اگر لباس‌های رویی شما نم دارند، می‌توانید آن‌ها را به سقف چادر خود آویزان کنید تا نم‌شان را تا صبح از دست بدهند.

8- از روزنامه‌ یا حوله‌های کاغذی استفاده کنید

شما می‌توانید از روزنامه‌ها برای عایق بندی کیسه هوای خود بهره ببرید، همچنین از این روزنامه‌ها می‌توانید،برای برطرف کردن نم روی کیسه هوا و یا چادر خود را نیز استفاده کنید. البته استفاده از حوله‌های کاغذی یک بار مصرف هم می‌تواند به کارتان بیاید، چون این گونه مواد خاصیت جذب رطوبت بالایی دارند.

9- استفاده مناسب از اجاق سفر

شما با اجاق گاز مخصوص سفر نه تنها می‌توانید باعث گرم کردن محیط چادر شوید، بلکه با نوری که تولید می‌کند، فضای درونی چادرتان روشن و قابل دیدن می‌شود. به هیچ عنوان وقتی قصد خوابیدن دارید، اجاق سفر را روشن نگذارید. این کار بسیار خطرناک است، چون احتمال دارد، در طول شب ناخواسته با آن برخورد داشته باشید و همین امر باعث آتش سوزی شود.

شما با استفاده از این چراغ‌ها می‌توانید نوشیدنی‌های داغ همچون چای و یا قهوه درست کنید و میل کنید. همان طور که می‌دانید نوشیدن یک لیوان چای داغ در یک شب سرد می‌تواند، بسیار دل‌چسب و روشی برای گرم کردن بدن باشد. در ضمن وجود این چراغ در چادر می‌تواند رطوبت لباس‌هایتان را نیز به راحتی بگیرد.

10- مزیت موهای بلند در سفرهای زمستانی

اگر شما دارای موهای پر پشت و بلندی هستید، این یک مزیت مهم برای شما است، چرا که وجود موهای بلند سرتان را از گزند سرما حفظ می‌کند. موها مثل عایق عمل می‌کنند، در صورت نداشتن موهای بلند استفاده از یک کلاه نیز جایگزین مناسبی است. «یکی از مزایای بسیار عالی سفر در روزهای سرد سال، لذت بردن از مناظر بسیار زیبا و خلوت محیط اطراف است. البته مزیت دیگر سفر در در این فصل، نبود پشه و دیگر حشرات مزاحم است.

هشدار

در روزهای سرد سال قبل از سفر به مناطق ناشناس حتما از وضعیت محیط زیست آن منطقه جویا شوید، چرا که در برخی مناطق، حیوانات وحشی و بسیار خطرناکی وجود دارد که می‌توانند با توجه به کمبود غذا در فصول سرد سال، برای شما خطرناک باشند.

سعی کنید ترجیحا از اداره محیط زیست منطقه و یا شهر، درباره گونه‌های جانوری موجود در مکانی که قرار است، سفر کنید، اطلاعات کافی دریافت کنید، البته در حد امکان در چنین سفرها و گردش‌هایی، یک یا چند هم سفر همراه خود داشته باشید، چنین کاری امنیت سفرتان را نیز بالا می‌برد

منبع: فردا
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.