تبیان، دستیار زندگی

۵ گزینه غذایی را بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، حتماً بخورید!

آنتی‌بیوتیک‌ها، خط دفاع قوی علیه عفونت‌های باکتریایی هستند با این حال، می‌توانند با برخی عوارض جانبی جدی از جمله آسیب کبدی همراه باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

مواد غذایی و آنتی بیوتیک

علاوه بر آسیب‌های کبدی، آنتی‌بیوتیک‌ها مقصران اصلی از بین بردن باکتری‌های مفید روده هستند؛ باکتری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و در بهبود دستگاه گوارش و عملکرد مغز نقش اساسی دارند.
این مهم است که بعد از مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک، باکتری‌های خوب را در روده بازیابی کنید. خوشبختانه گزینه‌های غذایی بسیاری وجود دارند که با خاصیت پروبیوتیکی، می‌توانند به بازگرداندن فلور روده شما کمک کنند:

ماست: معروف‌ترین غذای پروبیوتیک است و مصرف آن از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند و با از بین بردن باکتری‌های بیماری‌زا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. این‌طور ثابت شده که بیماران سالمند بستری در بیمارستان با مصرف نوشیدنی حاوی ماست پروبیوتیک کمتر به اسهال ناشی از مصرف مداوم آنتی‌بیوتیک دچار می‌شوند.

کلم رنده شده: کلم رنده شده ریز و آب پز کلمی است که توسط باکتری‌های اسیدلاکتیک تخمیر و خرد شده است. این یکی از قدیمی‌ترین غذاهای سنتی است و در بسیاری از کشورها، به ویژه در اروپا محبوب است. علاوه بر کیفیت پروبیوتیک آن، کلم ترش غنی از فیبر و دارای ویتامین ب، سی و کا است و همچنین سدیم، آهن و منگنز دارد. با این حال، در انتخاب کلم ترش غیرپاستوریزه مطمئن شوید پاستوریزاسیون باکتری زنده و فعال را می‌کشد.

این‌طور ثابت شده که بیماران سالمند بستری در بیمارستان با مصرف نوشیدنی حاوی ماست پروبیوتیک کمتر به اسهال ناشی از مصرف مداوم آنتی‌بیوتیک دچار می‌شوند

سیر: یکی دیگر از مواد غذایی مناسب بعد از مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک است. سیر با تقویت رشد بیفیدوباکتریوم مفید در روده، به عنوان یک پری بیوتیک عمل می‌کند. همچنین از رشد باکتری تقویت کننده بیماری، جلوگیری می‌کند. عصاره سیر ممکن است در کاهش خطر بیماری قلبی مؤثر باشد و همچنین اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد میکروبی داشته باشد. سیر همچنین ممکن است فوایدی علیه آسم داشته باشد.

تره فرنگی: تره فرنگی نیز از خانواده پیازها و سیرها است و خواص درمانی مشابهی دارد. تره فرنگی تا ۱۶ درصد حاوی فیبر اینولین است. به خاطر اینولین موجود در آن، تره فرنگی باکتری روده‌ای سالم را تقویت می‌کند و منجر به شکست چربی می‌شود. تره فرنگی همچنین سرشار از فلاوونوئیدها است، که از واکنش بدن به استرس اکسیداتیو حمایت می‌کند.

کاکائو: دانه‌های کاکائو بسیار خوشمزه و سالم هستند. از شکسته شدن دانه‌های کاکائو، اکسید نیتریک تولید می‌شود که بر سیستم قلبی عروقی، اثرات مفیدی دارد. کاکائو همچنین منبع خوبی از فلاوانول است. فلاوانول موجود در کاکائو اثرات پروبیوتیک قدرتمندی دارد که با رشد باکتری‌های مفید روده همراه است. همچنین فوایدی برای قلب دارد.
 

منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.