تبیان، دستیار زندگی

زندگی در خیمه مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

نباید فراموش كنیم كه معمولا هر انسانی به میزانی به دیگران توجه می‌كند كه خواسته‌هایش برآورده شود. این نكته بیان گر آن است كه ما در اصل باید به دنبال توجه كسانی به خود باشیم كه توجه آنها به ما در نهایت صداقت و خلوص باشد(البته توجه و محبت به همه، كه خداوند نیز آن را می‌پسندد منافاتی با سخن ما ندارد و این كار در راستای جلب توجه اوست)
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
زندگی در خیمه مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

شاید بارها برای همه ما اتفاق افتاده باشد كه از بی‌اعتنایی دیگران دل آزرده شده‌ایم و البته برای ما انسانها كه موجوداتی اجتماعی هستیم این امر طبیعی است كه نیازمند ارتباط و توجه دیگران هستیم.

امانباید فراموش كنیم كه معمولا هر انسانی به میزانی به دیگران توجه می‌كند كه خواسته‌هایش برآورده شود. این نكته بیان گر آن است كه ما در اصل باید به دنبال توجه كسانی به خود باشیم كه توجه آنها به ما در نهایت صداقت و خلوص باشد(البته توجه و محبت به همه، كه خداوند نیز آن را می‌پسندد منافاتی با سخن ما ندارد و این كار در راستای جلب توجه اوست). اینان  خود دو دسته‌اند:

اول. خدای متعال كه بی‌‌نیاز مطلق است و توجه او به ما به خاطر محبت به رشد ما است نه رشد او. شرط توجه خدا به ما ساده است؛ هر موقع به خدا توجه كنید او نیز به شما توجه می‌كند. قرآن می‌فرماید: «...اذكرونی اذكركم؛ مرا یاد كنید تا شما را یاد كنم». (بقره/152)

دوم. كسانی كه در ارتباط با خدای غنی، از دیگران احساس بی‌نیازی می‌كنند و توجه و محبتشان به دیگران واقعاً صادقانه است نه روی نیاز. بارزترین آنها در زمان ماامام عصر(عج) است كه اگر توجه او به ما نباشد ما نابود خواهیم شد.

چقدر این سخن ایشان گرابخش روح و جان است كه فرمود «اِنّا غیرُ مُهلِمینَ لِمُراعاتِكم وَلا ناسینَ لِذِكرِ كُم ولولا ذلك لَنَزَلَ بِكُم الأَواء وَاصطَلَمَكم الاعداء؛ همانا ما هرگز شما را رها نكرده ویادتان را از خاطر نبرده ایم كه اگر غیر از این می بود دشواری ها و مصیبت ها بر شما فرود می آمد ودشمنان شما را ریشه كن می نمودند.» الاحتجاج» ،ج2، ص 497.

به‌راستی زندگی در خیمه مهدی عج در سخت‌ترین شرایط آرامش‌بخش دلها است.

 

منبع:

کانال مهدویت/ حجت الاسلام والمسلمین ملایی      

 
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.