تبیان، دستیار زندگی

این یك بیماری‌است، خجالت نكشید

این رازهای مگو دست آخر كار دستتان می‌دهند، این رازهای مگو كه از گفتن‌شان خجالت می‌كشید و فكر می‌كنید خود‌به خود شفا پیدا می‌كنند، رازهای مگو مثل عفونت‌های ادراری كه خیال می‌كنید بدون مراجعه به پزشك و با پنهانكاری خوب می‌شوید و غافلید از این كه ممكن است شدیدتر شود، سرطان شوند، به نازایی بینجامند یا ارتباط زناشویی‌تان را خدشه‌دار كنند. چه شد؟هنوز هم خجالت می‌كشید به پزشك مراجعه كنید؟ دست‌كم این گزارش را بخوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بیماریف عفونت، نازایی، عفونت ادراری، رابطه زناشویی، زایمان، درمان، سلامت، انواع بیماری ها و درمان آنها ، بیماری زنان
عفونت‌های دستگاه ادراری تناسلی به ۳ گروه اصلی میكروبی، تریكومونایی و قارچی تقسیم می‌شود كه نوع هر یك را بر اساس نشانه‌های جسمی می‌توان تشخیص داد.
دكتر مهناز مه‌پیما، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با تفكیك نشانه‌های انواع عفونت‌های ادراری تناسلی توضیح می‌دهد: نشانه‌های عفونت‌های میكروبی معمولا ترشحات بدبو با رنگ خاكستری، كرم یا سبز به‌همراه سوزش در ناحیه تناسلی است.
به گفته این پزشك، نشانه عفونت‌های قارچی تحریك ناحیه خارجی دستگاه تناسلی و خارش شدید است كه التهاب و قرمزی را نیز به دنبال دارد. ترشحات دراین نوع عفونت بدبو نیست بلكه غلیظ، چسبنده و پنیری شكل و به رنگ سپید مایل به زرد است اما عفونت‌های تریكومونایی، عفونت‌هایی هستند كه نه عامل قارچی دارند و نه میكروب سبب آنها شده است بلكه مسبب آنها انگلی میكروسكوپی در واژن است و گرچه در بیشتر موارد عفونت‌های میكروبی و قارچی به‌دلیل رعایت نكردن بهداشت به وجود می‌آید ولی عفونت تریكومونایی عمدتا از راه مقاربت به بدن منتقل می‌شود و نشانه‌اش ترشحات سبز متمایل به زرد و كف‌آلود همراه با سوزش و درد و تحریك در ناحیه تناسلی است.
● چه كار كنید؟ چه كار نكنید؟
این متخصص زنان، زایمان و نازایی می‌گوید: تحریك‌پذیری پوست فقط به دلیل عفونت‌ها نیست و گاهی به دلیل ترشحات طبیعی بدن است.
او توضیح می‌دهد: ترشحات طبیعی بدن ترشحاتی است كه معمولا رنگ و بو ندارد و باعث سوزش و خارش نمی‌شود ولی در صورتی كه با عرق تركیب شود و مرتب شستشو نشود، می‌تواند پوست را تحریك كند. به همین دلیل این پزشك به زنان و دختران توصیه می‌كند برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و تحریك شدن پوست به این نكات توجه كنند:
- در تابستان به مدت طولانی از گن، جوراب‌شلواری و شلوارهای جین فاق كوتاه استفاده نكنید.
- بدن را در فواصل زمانی معین بشویید و خشك كنید و اجازه ندهید عرق برای مدت طولانی بر بدنتان بماند.
- لباس زیرهایتان را نخی انتخاب كنید و آنها در فواصل زمانی معین عوض كنید، اما قید لباس‌های نایلونی و پلی‌استر را بزنید.
- پس از شستن لباس زیر، آن را در آفتاب پهن كنید تا خشك شود و در صورتی كه همیشه به آفتاب دسترسی ندارید آنها را اتو كنید.
- لباس‌های زیرتان را به هنگام شستشو از رخت‌های دیگر جدا كنید و به هیچ وجه آنها را با لباس‌های زیر كودكان شستشو ندهید.
- روزی یك یا دو بار بدنتان را دست‌كم با آب شستشو دهید و در صورتی كه ترشحات طبیعی بدنتان زیاد است، از ژل‌های مخصوص بانوان استفاده كنید.
- در صورتی كه احساس سوزش یا خارش در بدنتان دارید به هیچ وجه بدون تجویز پزشك سراغ بتادین، ساولن و دیگر ضدعفونی‌كننده‌های قوی نروید. این جور ضدعفونی‌كننده‌ها تمامی میكروب‌های بدن را چه بیماری‌زا و چه غیربیماری‌زا نابود می‌كند در حالی كه از بین رفتن میكروب‌های غیربیماری‌زا منجر به تضعیف بدن در برابر میكروب‌های بیماری‌زا می‌شود.
- اگر ناچارید در طول روز از دستشویی عمومی استفاده كنید و از بهداشتی بودنش مطمئن نیستید، بهتر است بدنتان را با آب نشویید، بلكه با دستمال كاغذی مرطوب ویژه بانوان بدن را تمیز كنید و پس از بازگشت به خانه آن را با آب یا ژل شستشودهنده بشویید.
● كابوس نازایی
گرچه ۳ عفونتی كه درباره آنها گفتیم فقط واژن (بخش پایینی دستگاه تناسلی) را درگیر می‌كند و باعث نازایی نمی‌شود، اما دكتر مه‌پیما هشدار می‌دهد كه بعضی از عفونت‌های میكروبی اگر درست درمان نشود و پیشرفت كند و دستگاه تناسلی بالایی را درگیر كنند، ممكن است به نازایی منجر شود.
اما دلیل اصلی نازایی به واسطه عفونت، معمولا عفونت‌های رحم و لوله‌های رحمی (بخش‌های بالایی دستگاه تناسلی) هستند كه به واسطه مقاربت به وجود می‌آیند و آنها را عفونت‌های لگنی نیز می‌نامند.
نشانه این دست عفونت‌ها، تحریك ناحیه تحتانی شكم به همراه تب و لرز، ترشحات چركی، دردهای زیرشكمی و افزایش گلبول‌های سفید در نتایج آزمایش خون است و اگر درست و كامل درمان نشود، در برخی موارد منتهی به نازایی می‌شود.
نكته مهم درباره عفونت‌های دستگاه تناسلی فوقانی این است كه در درمان آنها حتما باید شریك جنسی هم درمان شود و درمان یك طرفه بی‌فایده است. همچنین بعضی از انواع این دسته از عفونت‌ها قابل عود هستند و ممكن است نیاز به درمان مجدد و تكمیلی داشته باشند. 
منبع : وبلاگ خانواده سبز


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.