تبیان، دستیار زندگی

هزینه زیارت امام حسین علیه السلام

بهتر نیست هزینه زیارت امام حسین(ع) را خرج فقرا کنیم؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

زیارت امام حسین

سوال

بهتر نیست هزینه زیارت امام حسین(ع) را خرج فقرا کنیم؟

پاسخ

با نزدیک شدن به ایام عزای سالار شهیدان و خصوصا حماسه اربعین، حجم ورودی شبهه ها خصوصا با ظاهر دلسوزانه و در پوشش کمک به فقرا زیاد می شود. پاسخ های قاطع و مستدل مبتنی بر روایات ائمه معصومین را در ادامه بخوانید.
پاسخ اول: با برگشت هزینه و افزایش روزی، صدقۀ بیشتری می توانید بدهید!
بنا به روایات متعدد، کسی که به زیارت امام حسین(ع) برود، اولا هزینه ای که صرف کرده برمی گردد، ثانیا رزق و روزیش زیاد می شود. بنابراین با رفتن به زیارت حسین(ع)، بیشتر می توانیم به فقرا کمک کنیم.
امام صادق(ع): زیارت حسین رزق را زیاد می کند، و آن چه برای زیارت هزینه کرده باشد، برمی گردد. امام باقر(ع): شیعیان ما را به زیارت قبر حسین امر کنید. زیارت قبر حسین، روزی را زیاد و بلاهای سخت را دفع می کند.(تهذیب، ج۶، ص۴۵ و ۴۲(
پاسخ دوم: با شرکت در «اردوی افزایش قدرت و موفقیت»، بیشتر می توانید به فقرا کمک کنید!
الف) افراد موفق برای کسب درآمد بیشتر و موفقیت در زندگی، مهارت ها و توانایی های خود را با شرکت در دوره های آموزشی افزایش می دهند. آنها می دانند چند برابر وقت و هزینه ای که برای این دوره های صرف می کنند، به زودی برمی گردد.
ب) از جمله ویژگی ها کلیدی برای موافقیت در هر کاری، «حُسن خُلق، خستگی ناپذیری و سخت کوشی» است. امام صادق(ع): خوش خلقی روزی را زیاد می کند(الزهد، ص۳۰)
ج) ما در زیارت امام حسین(ع) به بالاترین الگوهای فداکاری و خستگی ناپذیری، احترام، توجه، و ابراز محبت می کنیم، و اراده و انگیزۀ ما برای فداکارای و. . تقویت می شود و به این صفات نزدیک می شویم. در اربعین، علاوه به اینها، زیباترین جلوه های این صفات را در مسیر پیاده روی تماشا می کنیم و لذت می بریم و کمی هم از خودمان خجالت می کشیم؛ آنگاه با انگیزه و ارادۀ بیشتری برای بهتر شدن تلاش و تمرین می کنیم. پیاده روی اربعین یک دورۀ ویژه برای زندگی و کسب و کار موفق است. با یک زندگی موفق تر، حتماً به دیگران هم بیشتر می توانیم کمک کنیم.
پاسخ سوم: بعد از زیارت مهربان تر می شوید، و به فقرا بیشتر کمک می کنید!
امام حسین(ع) زیباترین و دیدنی ترین جلوه و نماد ایثار، ازخودگذشتگی و مهربانی است. حماسه های بی نظیر ایثار، سخاوت، مهربانی و برادری که در مسیر پیاده روی اربعین می بینید، ثمرۀ توجه مردم به حسین(ع) است. با مطالعات تجربی و نیز تفکر و تحلیل های روان شناسانه، می توان توضیح داد که چرا هیچ چیزی مثل توجه به امام حسین(ع)، موجب کاهش خودخواهی ها و افزایش مهربانی و مهرورزی در جامعه و به تبع آن افزایش «از خودگذشتگی و تلاش برای کمک به نیازمندان» نمی شود. به خصوص زیارت اربعین که در آن، لذت، شکوه و زیبایی ایثار و بخشندگی را از نزدیک حس می کنید.
لذت بردن از تماشای جلوه‎های ایثار، فطرت ایثارگری ما را شکوفاتر می کند و در نتیجه، از خدمت به دیگران بیشتر لذت می بریم و از خودخواهی بیشتر فاصله می گیریم.
با زیارت هرسالۀ حسین(ع) در اربعین، فرهنگ بخشندگی و خدمت در خود ما و جامعۀ ما بیشتر می شود. امامان ما بی جهت اینهمه تاکید بر لزوم زیارت هر سالۀ حسین(ع) نکرده اند!
پاسخ چهارم: هزینه کردن برای زیارت حسین(ع)، هزینه کردن برای ریشه کن کردن فقر است!
یکی از عوامل اصلی فقر و بی عدالتی، ظلم زورگویان، قلدرها و مفسدان است؛ چه داخلی، و چه بین المللی. سکوت و عافیت طلبی در مقابل ظلم و ترس از ایستادگی، مانع از اتحاد علیه زورگویان می شود. هیچ چیزی مثل توجه به عالی ترین نماد ایستادگی، یعنی حسین(ع)، مردم و نخبگان را برای مقابله با مفسدانِ خودخواه، متحد نمی کند. هزینه کردن برای زیارت حسین(ع)، هزینه کردن برای ریشه کن کردن فقر است.
از قدیم گفته اند: «ﺍﮔر می خواهی کسی را یک وعده سیر کنی، به او ماهی بده، ولی اگر می خواهی یک عمر سیرش کنی، به او ماهی گیری یاد بده.» افزایش روحیۀ استقلال، آزادگی و استقامت در مردم، باعث می شود جلوی زورگویی بایستند و به حق خودشان برسند. خودمان هم وقتی به زیارت حسین(ع) می رویم، و به یاد شجاعت و فداکارای حسین(ع) و یارانش می افتیم، خجالت می کشیم که عافیت طلبی و ترسو باشیم و در مقابل ظلم به انسان ها سکوت کنیم.
چرا امام صادق(ع) فرمودند زیارت حسین(ع) مثل تجهیز ۱۰۰۰ مجاهد به اسب جنگی است؟(کافی، ج۴ ص۵۸۱)، یک وجهش شاید همین باشد که زیارت حسین(ع) فرهنگ ایستادگی در مقابل ظلم را در جامعه ترویج و تقویت می کند و باعث تولید هزاران مبارز شجاع علیه ظلم می شود.
امام خمینی(ره): «در قضیۀ امام حسین(ع)، باید این نکته را به مردم بفهمانیم: همه اش قضیه این نیست که ما می خواهیم ثواب ببریم، قضیه این است که ما می خواهیم «پیشرفت» کنیم!»(صحیفه امام،ج۸، ص۵۲۹)

منبع:حوزه نت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.