تبیان، دستیار زندگی

فاجعه در کمین بارسلونا

مدتی است که به بهانه جدایی منطقه کاتالونیا از اسپانیا صحبت هایی در خصوص خروج باشگاه بارسلونا از لیگ سراسری این کشور مطرح می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بارسلونا
به گزارش تبیان و به نقل از خبرورزشی ؛ این خبر برای بسیاری از علاقه مندان بارسلونا شوکی بزرگ است در حالی که نمی توانند تصور کنند تیمشان دیگر در لالیگا حضور نداشته باشد و اگر چنین اتفاقی رخ دهد مشخص نیست چه سرنوشت حرفه ای برای بارسلونا رقم بخورد.
امروز پارلمان کاتالونیا به صورت رسمی و با 70 درصد آرا رای به استقلال این منطقه را داد تا پس از سال ها تلاش برای استقلال کاتالونیا این موضوع رسمیت پیدا کند. اما به بهانه استقلال کاتالونیا در حوزه فوتبال بیشترین بحث بر سر آینده بارسلونا است.
اما مهم ترین سوال این است که استقلال کاتالونیا چه تبعات منفی را برای بارسلونا در پی خواهد داشت؟ گزارش مجله فوربس در این خصوص نشان می دهد که جدایی احتمالی بارسلونا از اسپانیا هم برای اسپانیا و هم بارسلونا تبعات منفی در پی خواهد داشت. بارسلونا در کنار رئال مادرید روی تولید ناخالص اسپانیا سهمی 1 درصدی دارند که رقم قابل توجهی است.
بارسلونا با ارزشی معادل 3 میلیارد و 250 میلیون یورو دومین باشگاه ثروتمند در دنیاست. درآمد بارسلونا 1.11 یورو به ازای هر 1000 یورو از درآمد کشور اسپانیاست. نکته مهم این است که خروج بارسلونا از لیگ اسپانیا لیگ این کشور را با چالشی مالی روبرو خواهد کرد. لالیگا فصل گذشته 2 میلیارد و 347 میلیون یورو درآمدزایی داشت که بیش از 1 میلیارد و 382 میلیون آن تنها توسط دو باشگاه بارسلونا و رئال مادرید به دست آمده بود.
همچنین یکی دیگر از تبعات منفی جدایی بارسلونا از لالیگا منتفی شدن برگزاری دیدار جذاب ال کلاسیکو است که هر سال درآمد هنگفتی را نصیب فوتبال اسپانیا می کند.