تبیان، دستیار زندگی

سرنوشت تیم‌های مشابه استقلال در ادوار گذشته

قعرنشینی استقلال و هم‌نشینی این تیم با تیم‌های پایین جدول در ابتدا یک اتفاق زودگذر بود. حتی هواداران افراطی پرسپولیس هم می‌دانستند که این مهمانی هرچه زودتر تمام می‌شود و استقلال به جایگاهش در رده‌های بالاتر جدول برمی‌گردد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
استقلال
به گزارش تبیان و به نقل از نود؛ حالا و در هفته دهم اما شاید نشود به اندازه ابتدای فصل خوش‌بینانه در مورد این مساله حرف زد. در پایان هفته دهم استقلال همچنان سیزدهم است و تنها دو امتیاز با تیم قعر جدول فاصله دارد.
حتی در هفته دهم هم حرف زدن از احتمال سقوط استقلال شبیه یک شوخی است اما با جرات بیشتری می‌شود در این مورد حرف زد که این تیم بعد از فراموش کردن رویای قهرمانی حالا باید با رویای آسیا هم خداحافظی کند و در بهترین حالت به نیمه اول جدول برسد. بررسی جدول لیگ برتر در دوره‌های پیش می‌تواند تاییدی برای این پیش‌بینی باشد.
در فصل‌های گذشته تیم‌هایی که در پایان هفته دهم، 9 امتیاز داشتند در کدام رده در پایان فصل جای گرفتند؟
در فصل گذشته لیگ برتر در این مقطع سه تیم 9 امتیازی داشت. گسترش فولاد، سایپا و صبای قم. صبای قم سقوط کرد، سایپا در آخرین هفته‌ها از سقوط فرار کرد و بهترین عملکرد را در تمام 5 دوره گذشته گسترش فولاد داشت که توانست خود را به رده هشتم جدول برساند.
در فصل پانزدهم تیم 9 امتیازی نداشتیم اما راه آهن 10 امتیازی بود و سقوط کرد. در فصل چهاردهم راه آهن 9 امتیازی بود و البته این بار در پایان فصل از سقوط فرار کرد و دوازدهم شد. در فصل سیزدهم استقلال خوزستان و فجرسپاسی دو تیم 9 امتیازی بودند که در پایان فصل به رده‌های دوازدهم و چهاردهم دست پیدا کردند. فصل دوازدهم، ذوب‌آهن 9 امتیازی بود و چهاردهم شد.
اگرچه شاید مهره ها و شرایط هیچ کدام از این تیم ها قابل مقایسه با استقلال نباشد اما فعلا استقلال نتوانسته تا هفته دهم بهتر از این تیم‌ها نتیجه بگیرد. اگر بخواهیم به فصل‌های گذشته استناد کنیم بهترین نتیجه‌ای که می‌شود برای شاگردان شفرد در نظر گرفت رده هشتم و یا حضور در نیمه ابتدایی جدول است. به خصوص که پرسپولیس برانکو و استقلال منصوریان که از پایین به بالای جدول رسیدند هم در این مقطع از فصل، 5 امتیاز بیشتر از استقلال شفر داشتند. مگر این که آبی‌ها دست به کار بزرگی بزنند و قواعد را تغییر بدهند.