تبیان، دستیار زندگی

افشای طرح جنجالی برای ترور رئیس‌جمهور مصر

سرهنگ معمر قذافی در میان رهبران کشور‌ها به داشتن رفتارهای عجیب و غریب مشهور است، از صراحت‌اش در نشست‌های جهانی گرفته تا محافظان شخصی‌اش همگی حاکی از منش جنجالی او بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

ترور

به گزارش فرارو، شبکه خبری روسیا الیوم در گفت‌وگویی با یک مورخ مصری، از یک طرح جنجالی سرهنگ قذافی برای ترور رئیس جمهور اسبق مصر پرده برداشت.

دلیل قذافی برای برنامه‌ریزی جهت ترور انور سادات، رئیس جمهور اسبق مصر، این بود که این رئیس جمهور در سال ۱۹۷۳ آتش‌بس با اسرائیل را قبول کرد.

دکتر عاصم الدسوقی، استاد تاریخ در دانشگاه حلوان مصر در تفسیر اینکه چرا در دهه ۱۹۷۰ حسنی مبارک، رئیس جمعور معزول مصر، به عنوان معاون سادات منصوب شد، گفته که معمر قذافی، پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ مصر و اسرائیل، تلاش کرد حسنی مبارک را برای ترور سادات بوسیله بمباران هوایی قانع کند. مبارک در آن زمان فرمانده نیروی هوایی مصر بود.

این مورخ مصری در گفت‌وگوی خود اعلام کرده که قذافی با حسنی مبارک تماس گرفت و از او خواست سادات را با بمباران هوایی به قتل برساند. حسنی مبارک پس از این تماس به خود لرزید و این موضوع را با محمد حسنین هیکل، روزنامه‌نگار برجسته مصری، در میان گذاشت. هیکل به مبارک پیشنهاد کرد این امر را فورا به سادات بگوید. مبارک نیز چنین کرد.


منبع: فرارو