تبیان، دستیار زندگی

روزنامه رأی الیوم تحلیل کرد:

آیا جنگ سوم حزب الله و اسرائیل در راه است؟

برخی تحلیل‌ها حاکی از این است که اسرائیل به هر دو شکل عمل خواهد کرد. یعنی هم از نیروی زمینی و هم از بمباران هوایی شدید استفاده خواهد کرد. به نظر می‌رسد که حزب الله برای این دو شکل، به خوبی خود را آماده کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حزب الله

به گزارش خبرآنلاین، جلوی درهای ورودی ورزشگاه آزادی حسابی شلوغ شده است. طبق آخرین خبرها حدود 20هزار نفر پشت درها و در حال ورود به ورزشگاه هستند. در این میان اما اتفاق بدی هم رخ داده است. تعدادی از هواداران خودشان را به بالای اتاقک‌های گیت رسانده بودند ولی به خاطر ازدحام شدید به زمین پرتاب شده و دچار مصدومیت شدند تا دربی 85 از نظر مصدوم دادن پیش از بازی هم رکوردشکن باشد.

فرارو- پس از یادداشت ژنرال‌های سابق آلمان و بریتانیا درباره احتمال جنگ بین حزب الله و اسرائیل، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود درباره زمینه‌سازی برای این جنگ هشدار داد.

به گزارش فرارو، به نقل از رأی الیوم، با آزادی شهر رقه از داعش توسط "نیروهای دموکراتیک سوریه" و با کمک ۹۰۰ سرباز "مارینز" آمریکایی، تدارکات آمریکا برای جنگ مهم‌تر و خطرناک‌تر ضد ایران برای تغییر نظام آن و نیز نابودی جناح کوبنده آن در منطقه یعنی حزب الله آغاز شده است.

حزب الله که در دو جنگ در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ اسرائیل را شکست داد، اکنون در مرکز نشانه‌گیری جدید آمریکا قرار گرفته است. قراردادن حزب الله در همان جایگاهی که داعش در طول سه سال گذشته در آن بوده، در رأس استراتژی آمریکا و متحدان آن در تل آویو است.

برای این امر نشانه‌های متعددی وجود دارد. بارزترین آن‌ها، گرامیداشت ناگهانی سی چهارمین سالگرد انفجار پایگاه نیروهای "مارینز" آمریکا در سال ۱۹۸۳ در بیروت است. در این عملیات ۲۴۱ آمریکایی کشته شدند، آمریکا حزب الله را متهم کرد.

تمام روسای جمهور آمریکا قبل از ترامپ یادی از این انفجار نکردند. نه گرامیداشتی برای آن برگزار کردند و نه حتی درباره آن حرفی زدند. به همین دلیل توئیت‌های ترامپ درباره این واقعه بزرگترین نشانه برای تنش‌زایی با ایران و حزب الله است.

ترامپ در توئیتی گفته "کشورش سربازان آمریکایی که در بیروت بدست حزب الله کشته شدند را فراموش نمی‌کند." مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، حتی از این هم فراتر رفت و گفت: "حزب الله یک گروه تروریستی است و نایبی برای ایران، بزرگترین حامی تروریسم در جهان، به شمار می‌رود."

در هماهنگی با مسئولان آمریکایی، آویگدور لیبرمان، وزیر جنگ اسرائیل، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، را متهم کرد که شنبه گذشته، "شخصا" دستور شلیک دو موشک به سوی ارتفاعات اشغالی جولان را صادر کرده است.

سیاست تنش‌زایی که در حال حاضر ترامپ در قبال ایران اتخاذ کرده، عبارت است از "اعلان جنگ"، رد کردن همه انواع دیپلماسی و پذیرش دقیق مواضع نتانیاهو است.

جارد کوشنیر، شوهر ایوانکا دختر ترامپ و مشاور او در سیاست خارجی؛ دوست نزدیک نتانیاهو است. پدر کوشنر طرفدار پروپاقرص سیاست شهرک‌سازی در کرانه باختری و حزب لیکود است. مهمتر از همه، کوشنر به جان بولتون بسیار نزدیک است و او را به نوعی پدر معنوی خود می‌داند.

بولتون یکی از تندروهای نئوکان‌های طرفدار اسرائیل است. نئوکان‌ها برای اشغال عراق برنامه‌ریزی کرده بودند. بولتون در خاطرات خود نوشته که "یا شورای امنیت سازمان ملل ایران را از حق داشتن برنامه هسته‌ای محروم کند، یا اینکه واشینگتن گزینه حمله به این کشور را بکار گیرد."

"به طور خلاصه ما اکنون در شُرُف یک جنگ سوم لبنانی هستیم. جستجوی بهانه برای آغاز آن، در حال انجام است. شاید سخنان لیبرمان مبنی بر شلیک موشک‌ها از جانب حزب الله به سمت جولان اشغالی، که فرماندهی ارتش اسرائیل آن را تکذیب کرد، یکی از آن بهانه‌ها باشد. سرهم‌بندی کردن بهانه‌ها از سوی آمریکا و اسرائیل، معروف است. به اثبات آن نیاز نداریم. کافی است فقط به دروغ اسلحه کشتار جمعی عراق اشاره کنیم."

سوالی که در میان محافل غربی مطرح است، درباره چگونگی ورود اسرائیل به این جنگ است: آیا اسرائیل مانند سال ۱۹۸۲ جنگ خواهد کرد؟ در آن سال نیرو‌ها و تانک‌های صهیونیستی تا بیروت رسید. یا آنکه مانند جنگ سال ۲۰۰۶ عمل کند یعنی بر نیروی هوایی تکیه کند و موشک‌ها و پایگاه‌های حزب الله را نابود سازد؟

برخی تحلیل‌ها حاکی از این است که اسرائیل به هر دو شکل عمل خواهد کرد. یعنی هم از نیروی زمینی و هم از بمباران هوایی شدید استفاده خواهد کرد. به نظر می‌رسد که حزب الله برای این دو شکل، به خوبی خود را آماده کرده است.

تحول جدیدی که هر گونه جنگ اسرائیلی جدید را متمایز خواهد کرد، این است که این بار ارتش لبنان بی‌طرف نخواهد بود. این ارتش در کنار حزب الله خواهد جنگید، زیرا اکثر نیروهای آن به میشیل عون وفادار هستند. عون هم‌پیمان قابل اعتماد سید حسن نصرالله است.

اسرائیل از افزایش حضور نظامی ایران در سوریه به طور استراتژیک احساس نگرانی شدید می‌کند. خبر‌ها حاکی از تاسیس پایگاه دریایی توسط ایران در طرطوس و یک پایگاه هوایی نزدیک فرودگاه دمشق است.

ترامپ اکنون از طریق یارانش در کمیته روابط خارجی کنگره برای تصویب قانونی که کل حزب الله و نه فقط بخش نظامی آن، را تروریست می‌شمارد، کار می‌کند و نیز تلاش می‌کند تحریم‌هایی علیه همه کسانی که با حزب الله همکاری می‌کنند یا به آن پول می‌دهند، وضع کند. این امر "بازکردن ناگهانی" پرونده هجوم علیه مارینز‌ها در سال ۱۹۸۳ در بیروت را تفسیر می‌کند.

پیروز شدن آمریکا و اسرائیل در این جنگ آسان نخواهد بود. تسلیم شدن ایران در برابر فشارهای آمریکا جهت مذاکره برای اصلاح برجام جهت جلوگیری از این جنگ، بهانه شروع آن خواهد بود. زیرا ایران این اقدام را "تحریک‌آمیز" و حتی اهانت‌آمیز تلقی خواهد کرد. به احتمال زیاد ایران اصلاح برجام به بهانه جلوگیری از جنگ سوم لبنان را نخواهد پذیرفت. چون که فرض آن است که ایران از خواسته‌های "منسوخ" آمریکا از صدام حسین درباره سلاح‌های کشتار جمعی عبرت گرفته است.


منبع: خبرآنلاین