تبیان، دستیار زندگی

آسانژ: کودتای لیبی را هیلاری کلینتون ترتیب داد

جولیان آسانژ‎‏‎‏، ‏‏ ‏‏بنیانگذار وب‌گاه ‏‏افشاگر ‏‏‏‏‏‏ویکی‌لیکس، اعلام کرد هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا،«کودتای لیبی» را با هدف رسیدن به اهداف سیاسی اش ترتیب داد و در این مسیر هزاران نفر را در این کشور به کشتن داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
هیلاری

به گزارش اسپوتنیک، آسانژ در گفتگو با بخش«پوزنر»(Pozner) ‏شبکه اول تلویزیون روسیه گفت:« هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا کودتای سال 2011 را در لیبی صرفا با اهداف تامین اهداف سیاسی خود ترتیب داد.»

اکنون فقط بخش های کوچکی از این گفتگو منتشر شده است. متن کامل این مصاحبه در تاریخ 30 اکتبر امسال منتشر می شود. آسانژ در این گفتگو ویژه با این شبکه تلویزیونی چنین تصریح می کند: «بر اساس اطلاعاتی که ما در دست داریم، هیلاری کلینتون در دولت آن زمان آمریکا، خواستار نابودی لیبی بود.

او برای آنکه در رقابت های ریاست جمهوری در مقابل جمهوریخواهان آمریکا پذیرفته شود می خواست ثابت کند که توانایی نابود کردن یک کشور را دارد و برای نابود کردن یک کشور به اندازه کافی خشن و خونریز است. او در انجام این کار موفق شد و در این مسیر برای رسیدن به جاه طلبی های سیاسی اش، هزاران نفر را در لیبی کشت.»

وی افزود در آن زمان، تحلیلگران سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) و پنتاگون درباره آغاز یک دوره خصومت و جنگ داخلی در لیبی هشدار داده بودند و حتی اعلام کرده بودند برای این جنگ برنامه ریزی نمی کنند. اما هیلاری کلینتون به هیچ کدام از این انتقاددات توجهی نکرد و برای تامین اهداف و جاه طلبی های سیاسی خود هزاران نفر از مردم لیبی را به کشتن داد و زمینه برای تقویت گروه تروریستی داعش در لیبی فراهم کرد.


منبع: اسپوتنیک