تبیان، دستیار زندگی

اثر سرمایه گذاری نفتی اروپایی ها

شرکتهای اروپایی ازتحریم ها به شرط حفظ اصل قرارداد ناراضی نیستند، چرا که تحریم، طرف ایرانی را در اجرای مفاد قرارداد ضعیف‌تر می کند، بدون آن که سهم طرف اروپایی به هم بخورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اروپا
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، . مجید شاکری، کارشناس ارشد اقتصادی  اظهارداشت: در بین بعضی رسانه ها و طبعا برخی سیاستمداران غیر متخصص، تصوری هست که سرمایه گذاری نفتی اروپایی ها باعث ایجاد در هم تنیدگی اقتصادی بین ایران و کشور سرمایه گذار خواهد شد و کشور سرمایه گذار برای حفظ منافع سرمایه گذاری خودش هم که شده توان خود را برای ممانعت از وضع تحریم جدید توسط امریکا به کار خواهد گرفت، این گزاره به صورت بنیادی غلط است.
وی ادامه داد: در موج تحریم های ١٣٨٩ به بعد ایران قراردادهای نفتی قابل توجهی با شرکت های نفتی اروپایی داشت. اما این شرکت ها یا کشورهای متبوعشان به یک دلیل ساده حقوقی کوچکترین انگیزه ای برای دفاع از ایران نداشتند.
این کارشناس ارشد اقتصادی افزود:  ترفند امریکا به این صورت بود، به شرکت سرمایه گذار برای برداشت سهم خود مجوز می داد ولی سهم ایران مشمول تحریم می شد؛ در واقع تلاش این شرکت ها متمرکز بر گرفتن مجوز از امریکا بود نه دفاع از ایران!
شاکری اضافه کرد:آن‌ها حتی از تشدید تحریم ها به شرط حفظ اصل قرارداد لزوما ناراضی نبودند، چرا که تحریم طرف ایرانی را در اجرای مفاد قرارداد ضعیف‌تر می ساخت، بدون آن که سهم شرکت اروپایی به هم بخورد.‌
وی ادامه داد: البته امریکا هم این مجوز ها را زماندار می داد تا در بزنگاه تمدید ابزار کنترل رفتار شرکت اروپایی را داشته باشد.
منبع: مهر