تبیان، دستیار زندگی

۷ دلیل سالم برای مصرف هرچه بیشتر مرکبات!

این‌طور ثابت شده که مصرف منظم میوه‌های خانواده مرکبات سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از شما در برابر ابتلا به برخی سرطان‌ها محافظت می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

مرکبات

یکی از ویژگی‌های مهم مرکبات، داشتن آنتی‌اکسیدان فراوان است. افرادی که به طور مرتب از این میوه‌ها استفاده می‌کنند، ۶۰ درصد کمتر احتمال دارد که به سرطان پیشرونده معده مبتلا شوند زیرا وجود ویتامین سی در این میوه‌ها ترکیباتی را خنثی می‌کند که از عوامل سرطان‌زا هستند.

در اینجا ۷ دلیل خوب برای مصرف بیشتر این میوه‌ها معرفی شده است:

غنی از ویتامین‌ها و ترکیبات گیاهی: مرکبات منبع عالی ویتامین سی به شمار می‌روند. این ویتامین یک ماده مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن بوده و برای حفظ سلامت پوست ضروری است. در واقع یک عدد پرتقال متوسط تمام نیاز روزانه شما به ویتامین سی را تأمین می‌کند. مرکبات همچنین دارای مقادیر خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر مانند ویتامین ب، پتاسیم، منیزیم و مس هستند. علاوه بر این، آن‌ها غنی از ترکیبات گیاهی هستند که اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارند. این ترکیبات شامل بیش از ۶۰ نوع از فلاوونوئیدها، کاروتنوئیدها و روغن‌های اسانس است.

منابع غنی از فیبر: یک فنجان از مرکبات حاوی ۴ گرم فیبر است. فیبر دارای مزایای بهداشتی متعددی از جمله بهبود سلامت گوارش است و به کاهش وزن مؤثر کمک می‌کند. مرکبات سرشار از فیبر محلول هستند که خاصیت کاهنده کلسترول را دارد.

فلاوونوئید موجود در مرکبات منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون می‌شود. یکی از علت‌های این بیماری‌ها وجود التهاب است. فلاوونوئیدها قابلیت‌های ضدالتهابی دارند و برای محافظت در برابر زنجیره‌ای از عللی که باعث تخریب سیستم عصبی می‌شوند، مفیدند

مبارزه با افزایش وزن: در سال ۲۰۱۱ مطالعات محققان بریتانیایی نشان داد که نوبیلتین، فلاوونوئید موجود در نارنگی به جلوگیری از ابتلا به چاقی کمک می‌کند ضمن این که محافظی در برابر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. پس اگر رژیم گرفته‌اید و می‌خواهید میزان کالری‌های دریافتی‌تان را بدون محروم کردن خود از مواد مغذی کاهش دهید، می‌توانید به جای موز یا انگور، نارنگی یا پرتقال میل کنید.

کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه: یک نوع سنگ کلیه در اثر میزان کم سیترات در ادرار ایجاد می‌شود. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات بخصوص میوه‌های خانواده مرکبات، می‌توانند میزان سیترات در ادرار را افزایش دهند و خطر سنگ کلیه را کم کنند. نوشیدن آب مرکبات نیز می‌تواند همین خاصیت را داشته باشد.

مبارزه با سرطان: بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که میوه‌های خانواده مرکبات خطر ابتلا به برخی سرطان‌های خاص را کاهش می‌دهند. به عنوان مثال مصرف منظم گریپ فروت با کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه همراه است. همچنین خطر ابتلا به سرطان‌های مری، معده، پانکراس، و سینه نیز در اثر مصرف منظم این میوه‌ها کاهش می‌یابد. فلاوونوئیدها؛ ترکیبات گیاهی موجود در مرکبات هستند که می‌توانند در برابر سرطان محافظت ایجاد کنند. میوه‌های خانواده مرکبات همچنین می‌توانند با سرکوب سرطان‌ها، از تشکیل سرطان‌های جدید جلوگیری کنند.

تقویت سلامت قلب: مطالعات محققان ژاپنی نشان داده که مصرف مرکبات با نرخ پایین ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته ارتباط دارد. همچنین بنا بر مطالعات، مصرف گریپ فروت با کاهش فشارخون سیستولیک مرتبط است. فیبر محلول و فلاوونوئید موجود در مرکبات سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش می‌دهند.

حفظ سلامت مغز: فلاوونوئید موجود در مرکبات منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون می‌شود. یکی از علت‌های این بیماری‌ها وجود التهاب است. فلاوونوئیدها قابلیت‌های ضدالتهابی دارند و برای محافظت در برابر زنجیره‌ای از عللی که باعث تخریب سیستم عصبی می‌شوند، مفیدند. مصرف آب‌میوه‌های مرکبات، عملکرد مغز را افزایش می‌دهد.منبع: آوای سلامت
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.