تبیان، دستیار زندگی

عمر داماد حضرت علی بود!!!

ام کلثوم دختر امام علی علیه السلام با خلیفه دوم ازدواج کرده است پس عمر داماد حضرت علی بود!!!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حضرت علی
پاسخ شبهه :


1⃣در میان تمامی اقوال متفاوت و حتی متضادی که در شیعه و سنی نقل شده است، قول مشترکی نیز وجود دارد که به خاطر اشتراکش بیشتر قابل قبول خواهد بود و آن همان قولی است که تصریح می‌کند امّ‌كلثوم همسر عمر، دختر امیر مؤمنان علیه السلام و فاطمه علیها‌السلام نبوده است:

-از جمله این اقوال مشترک، تصریح یحیى بن شرف نووى، مهم‌ترین شارح صحیح مسلم در كتاب «تهذیب الأسماء» می‌باشد و آیت الله مرعشى نجفى از عالمان شیعه در شرح «احقاق الحق» نیز به این مطلب تصریح نموده‌اند.
مرحوم آیت الله العظمی نجفی مرعشی (ره): «امّ کلثوم که با عمر ازدواج کرد، ربیبه‌ی علی علیه السلام و دختر اسماء بنت عمیس از ابوبکر بود.
او کودک بود و با ازدواج اسماء با علی علیه‌السلام پس از مرگ ابوبکر به خانه علی علیه السلام آمد و بزرگ شد و با عمر ازدواج کرد. او را همه جا امّ کلثوم بنت علی علیه السلام می‌گفتند. او با پسرش زید بن عمر در زمان امام مجتبی علیه السلام فوت کردند. امام علیه السلام بر او و پسرش یک نماز میّت خواند و همین دلیل بر جواز نماز بر دو میّت در یک نماز شد.


2⃣امّ کلثوم دختر فاطمه علیهاالسلام در کربلا با خواهرش زینب علیهاالسلام بود و در شب یازدهم تا صبح مواظب اطفال امام حسین علیه السلام بود که خود دلیل دیگری بر نفی ازدواج او با عمر است؛ زیرا اگر زن عمر بود و فرزندی داشت، در جریان کربلا منعکس می شد، در اسارت کوفه و شام مطرح می گشت. اصولاً برای او حرمتی قائل می شدند.


منبع:کانال قرارگاه پاسخ به شبهات و شایعات

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.