تبیان، دستیار زندگی

چگونه در دوران بارداری خواب راحتی داشته باشیم؟

بیشتر مامان های باردار، به خصوص در سه ماهه پایانی دوران حاملگی به دنبال پیدا کردن فرم مناسبی برای راحت  خوابیدن هستند. در این دوران امکان طاق باز یا دمر خوابیدن برای شما وجود ندارد و بهترین حالت، خوابیدن شما به پهلوست. اما ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مامان باردار، بارداری، حاملگی، خوابیدن، تکرر ادرار،استراحت، ورزش، سلامت، سلامت جامعه، چاره چی
فرم ایده ال خواب تان را پیدا کنید
بیشتر مامان های باردار، به خصوص در سه ماهه پایانی دوران حاملگی به دنبال پیدا کردن فرم مناسبی برای راحت  خوابیدن هستند. در این دوران امکان طاق باز یا دمر خوابیدن برای شما وجود ندارد و بهترین حالت، خوابیدن شما به پهلوست. اما برای این که در این فرم راحت تر بخوابید می توانید با قرار دادن یک بالشت بین زانوهای تان، برای حمایت از بخش های پایینی کمر کمک بگیرید. همچنین می توانید بالشت های مخصوص بارداری که به فرم بدن شما در می آیند را تهیه کنید. با توجه به شرایط بیولوژیکی شما، شاید قسمت خاصی از بدن تان در زمان خواب به حمایت نیاز داشته باشد. این بالشت ها قابل استفاده در فرم های مختلفی هستند و به خواب راحت شما کمک زیادی می کنند.

با این حال پزشکان اصراری به استفاده از فرم ثابتی برای خواب ندارند و به شما توصیه می کنند در هر حالتی که احساس راحتی بیشتری می کنید بخوابید. مثلا بعضی از مامان های باردار ترجیح می دهند دور و برشان را با تعداد زیادی بالشت پر کنند و به حالت لم داده استراحت کنند که ایرادی به این حالت وارد نیست..

تکرر ادرار مشکلی که خواب تان را بهم می زند
یکی از شایع ترین مسائل  در طول دوران بارداری تکرر ادرار است. در این دوران همزمان با بالا رفتن ماه های بارداری تان، تعداد دفعات نیاز شما به توالت رفتن هم بیشتر می شود. این نیاز با افزایش فشار به مثانه، که ناشی از بزرگ شدن رحم است، تشدید شده و ممکن است در طول یک شب چندین بار برای دستشویی رفتن از خواب بیدار شوید. اگر فکر می کنید برای رهایی از مسئله ناچارید مصرف مایعات را کم کنید، سخت در اشتباهید چرا که مصرف مایعات و به خصوص آب از توصیه های ویژه، در دوران بارداری است. با این حال توصیه ما به شما این است که نوشیدن مایعات در ساعات نزدیک به خواب را محدود کنید تا در زمان استراحت، نیاز کمتری به دستشویی رفتن داشته باشید.

جنب و جوش های شبانه کوچولو
معمولا مامان های باردار در اثر جنب و جوش های کوچولوی درون شکم شان در طول شب، چند بار بیدار می شوند. باید به شما بگوییم هیج راه فراری برای مقابله با این مسئله وجود ندارد و این مسئله اتفاقا نشانه ای از سالم بودن نوزاد شماست..

اما فراموش نکنید او هم مثل شما زمان هایی برای استراحت انتخاب می کند و حرکاتش در ساعاتی از روز کمتر می شود. شما باید این فرصت ها را در طول روز غنیمت بشمارید و هر وقت احساس کردید کوچولو آرام تر از زمان های دیگر است استراحتی هر چند کوتاه داشته باشید. فراموش نکنید حتی چرت های کوتاه وسط روز برای سرحال نگه داشتن شما کافی است.

توصیه هایی برای خواب آرام مامان های باردار
۱- مصرف کافئین در رژیم غذایی مادر را به کلی قطع کنید.
۲- ورزش روزانه را فراموش نکنید. مطالعات ثابت کرده اند که ورزش منظم به بهتر خوابیدن در طول دوران بارداری کمک می کند. پیاده روی، انتخابی بی نظیر برای خانم های باردار است.
۳- سعی کنید قبل از خواب، یک لیوان شیر گرم بنوشید.
۴- از مصرف داروهای صنعتی و سنتی برای کمک به خوابتان پرهیز کنید و همیشه پیش از هر نوع خود درمانی با پزشک متخصصتان مشورت کنید.
منبع : چاره چی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.