تبیان، دستیار زندگی

قبل از آزمایش بخوانید!

15 توصیه متخصصان تغذیه به آن‌هایی که قرار است آزمایش بدهند

به غیر از ناشتا بودن موارد دیگری نیز وجود دارد که رعایتشان به هرچه دقیق‌تر شدن نتایج کمک می‌کند. در این مطلب به 15 مورد از این موارد اشاره کرده‌ایم. با ما همراه شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بخش تغذیه و آشپزی تبیان

آزمایش خون
بیشتر ما حداقل سالی یک بار برای چکاپ یا بررسی‌های طبی به آزمایشگاه مراجعه می‌کنیم. معمولاً پزشک برحسب سن و سابقه خانوادگی و پزشکی خود لازم می‌داند برخی عوامل بررسی شوند. البته در بسیاری از موارد، پرسش رایج این است که نیاز به ناشتا بودن هست یا نه؟ اما به غیر از ناشتا بودن موارد دیگری نیز وجود دارد که رعایتشان به هرچه دقیق‌تر شدن نتایج کمک می‌کند. در این مطلب به 15 مورد از این موارد اشاره کرده‌ایم. با ما همراه شوید.

1. طی 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید سیگار بکشید.
2. باید آزمایشگاه را از سوابق دارویی و بیماری خود مطلع کنید.
3. در مورد مصرف داروهای خود قبل از آزمایش با پزشک معالجتان مشورت کنید.
4. برای آزمایش چربی ‌خون طی 12 ساعت قبل از آزمایش نباید غذا بخورید و مایعات به جز آب بنوشید.
5. برای آزمایش قند خون ناشتا، بین 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید غذا بخورید و مایعات به جز آب بنوشید.
6. طی 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش می‌توانید دندان‌هایتان را مسواک بزنید و حتی نخ دندان استفاده کنید.
7. برای جلوگیری از گرسنگی که به طور کاذب سطح گلوکز را بالا می‌برد نباید بیمار دیابتی بیش از 16 ساعت گرسنه بماند.
8. برای انجام آزمایش‌های تشخیص کم‌خونی فقر آهن، سنجش آنزیم‌های کبدی و اسید اوریک خون نیازی به ناشتا بودن فرد نیست.

طی 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید آدامس بجوید و بهتر است از شکلات‌های مختلف، مینت (ترکیبات نعناع‌دار)، شربت‌های سینه یا قرص‌های نرم‌کننده گلو استفاده نکنید

9. بیماری که آزمایش قند خون 2 ساعته می‌دهد باید بین دو تست استراحت کند، نه اینکه به پیاده‌روی و گشت در سطح شهر بپردازد.
10. بیماری که می‌خواهد تست مدفوع بدهد، بهتر است 3 روز قبل از انجام آزمایش گوشت قرمز نخورد و از نخ دندان کشیدن قبل از انجام آزمایش خودداری کند.
11. برای انجام آزمایش اوره خون، 8 ساعت ناشتایی کافی است. به علاوه، بیمار باید حداقل طی 2 تا 3 روز پیش از انجام آزمایش از مصرف غذاهای حاوی گوشت زیاد خودداری کند.
12. طی 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید آدامس بجوید و بهتر است از شکلات‌های مختلف، مینت (ترکیبات نعناع‌دار)، شربت‌های سینه یا قرص‌های نرم‌کننده گلو استفاده نکنید.
13. یادتان باشد از دست دادن آب و داشتن رژیم غذایی پرپروتئین، میزان کراتینین خون را بالا می‌برد بنابراین درباره موارد یادشده آب کافی دریافت و در حد متعادل مواد غذایی غنی از پروتئین میل کنید.
14. هرچند انجام آزمایش هورمون‌های تیروئید نیاز به رعایت محدودیت مصرف غذا و مایعات ندارد، اما به علت اثری که افزایش چربی ‌خون بر نتایج آزمایش تیروئید دارد، حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش غذا میل نکنید.
15. آزمون تعیین عیار پادتن ضدمیکروب هلیکوباکترپیلوری که یکی از عوامل مهم مولد ورم و زخم‌های معده است به آمادگی خاصی نیاز ندارد، اما بهتر است بیمار شب قبل غذای چرب مصرف نکند زیرا افزایش چربی ‌خون می‌تواند نتیجه این آزمایش را مخدوش کند.منبع: هفته نامه سلامت - دکتر میترا زراتی، متخصص تغذیه
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.