تبیان، دستیار زندگی
آمد اسکناس های 50 هزار ریالی از روز " دوشنبه " وارد نظام گردش پولی شد . به گزارش واحد مرکزی خبر این اسکناس ها به رنگ نارنجی و با بیش از 20 عامل امنیتی است که تا پایان امسال حدود 12 میلیون قطعه عرضه خواهد شد. تسهیل در ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسکناس 5 هزار تومانی آمد


اسکناس های 50 هزار ریالی از روز " دوشنبه " وارد نظام گردش پولی شد .

به گزارش واحد مرکزی خبر این اسکناس ها به رنگ نارنجی و با بیش از 20 عامل امنیتی است که تا پایان امسال حدود 12 میلیون قطعه عرضه خواهد شد.

تسهیل در حمل و نقل پول و مراودات تجاری از اهداف اصلی انتشار اسکناس 50 هزار ریالی است .

طول اسکناس جدید 50 هزار ریالی 166 میلی متر و عرض آن 79 میلی متر است ، که یک میلی متر در عرض و 3 میلی متر بزرگتر از اسکناس 20 هزار ریالی است.

روی اسکناس بر اساس قانون طرح یاد و آثار حضرت امام " مزین به تصویر برجسته حضرت امام خمینی ره " و در بخش سفید آن نیز تصویر ایشان به صورت نامریی چاپ شده است.

روی اسکناس همچنین دارای نخ ایمنی اسکناس است که نخستین بار با عرض دو و نیم میلی متر و از نخ نوع هولوگرافیک است ، به‌ طوری که با تغییر زاویه رنگ آن تلالو خواهد کرد و روی آن نیز نشان بانک مرکزی حک شده است.

درج عدد 50 هزار ریالی به صورت عدد و حروف به زبان لاتین در دو کتیبه روی این اسکناس از دیگر موارد ایمنی لحاظ شده در طراحی این اسکناس است.

این نوشته فقط در صورتی که اسکناس به صورت افقی و در نور قرار گیرد قابل دیدن است و به هیچ وجه با اسکن یا چاپ رنگی این نوشته مشخص نخواهد شد .

طرح دید از داخل یکی دیگر از ویژگی های ایمنی این اسکناس است و در گوشه‌های پایین دو طرف اسکناس جدید عدد 50 هزار به صورت مکمل درج شده است ، که در مقال نور بر یکدیگر منطبق می شود.

در پشت این اسکناس نقشه ایران با نوشته خلیج فارس به زبان لاتین و حدیثی از پیامبر اعظم اسلام " ص" با عنوان " دانش اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس بر آن دست خواهند یافت " درج شده است.

با ورود اسکناس های پنج هزار تومانی حجم سرانه اسکناس در ایران که هم اکنون حدود 111 برگ است ، کاهش خواهد یافت و شهروندان نیز برای خرید کالاها حجم کمتری پول با خود حمل خواهند کرد .