تبیان، دستیار زندگی

برخی‌ها در تولید صافی دیالیز از رانت استفاده می‌کنند

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت واردات صافی دیالیز به کشور، گفت: به عنوان وزارت بهداشت از تولید داخل حمایت می‌کنیم، اما حمایت از تولید داخل نباید به هر قیمتی انجام شود و بنا نیست که از جیب مردم برای خرید صافی دیالیز، دو برابر مقدار معمول آن را پرداخت کنیم؛ چرا که قیمت صافی دیالیز در دنیا ۵۰ درصد ارزان‌تر از قیمت تولید داخل است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
وزیر بهداشت
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر سید حسن هاشمی پس از حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت تمام شده صافی دیالیز بسیار کمتر از چیزی است که درحال حاضر در بازار مصرف به مردم ارائه می‌شود، افزود: وزارت بهداشت و بیمارستان‌های تحت پوشش آن، بزرگ‌ترین خریدار صافی دیالیز هستند و پولی که برای آن پرداخت می‌شود از بیت‌المال است و این منابع متعلق به خانواده‌ها و اقشار ضعیف و مستضعف، محروم و کودکان یتیم است. بنابراین با احترام به صافی دیالیز تولید داخل، اما حاضر به خرید این محصول به قیمت فعلی نیستیم.
هاشمی افزود: صافی دیالیز مثل گندم نیست که مجبور باشیم حدود ۲ برابر قیمت جهانی آن را پرداخت کنیم. اگر قیمت فروش این صافی‌ها کاهش پیدا کند و حداقل ۱۰ درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی باشد، وزارت بهداشت از تولیدات داخلی حمایت می‌کند زیرا منفعت مردم از نظر کیفیت و قیمت محصول تضمین می‌شود و سلامت آنها در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.
وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت استاندارد تولید صافی دیالیز در کشور، خاطرنشان کرد: بیماری که به درمان با دیالیز نیاز دارد، باید هر هفته سه بار برای دریافت این خدمات به مراکز درمانی مراجعه کند. بنابراین باید از نظر قیمت و کیفیت، از محصول استفاده شده در این روند درمانی اطمینان حاصل کنیم، زیرا وزارت بهداشت متولی سلامت جامعه است. این موضوع حل خواهد شد البته در مواردی فشارهایی وجود داشت که این فشارها نتیجه برعکس به همراه داشت.
بنابر اعلام وب‌دا، وزیر بهداشت با اشاره به اینکه کیفیت تولیدات داخلی صافی دیالیز متناسب با قیمت آن نیست، افزود: صافی دیالیز با کیفیت را در حال حاضر می‌توان با نصف قیمت تولیدات داخلی تهیه کرد، ضمن آنکه هیچ بحثی در خصوص دمپینگ کمپانی‌های بین‌المللی نیز مطرح نیست که بگوییم برای تخریب تولیدات داخلی، قیمت واردات صافی دیالیز را کاهش دادند، زیرا این قیمت طی سالیان گذشته وجود داشته است. بنده معتقدم برخی افراد در تولید صافی دیالیز از رانتی استفاده می کنند که باید شکسته شود. بنابر این یا قیمت‌ها را متعادل می‌کنند، یا اینکه واردات این محصول برای دفاع از حقوق مردم و بیماران همچنان وجود خواهد داشت.
منبع: خبرگزاری ایسنا