تبیان، دستیار زندگی

جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان تشریح کرد:

نحوه شهادت روحانی شهید مدافع حرم اصفهانی

حجت الاسلام والمسلمین باطنی گفت: شهید روحانی مدافع حرم حجت الاسلام قنبری با شکل گیری حشدالشعبی یعنی بسیج مردمی عراق که به امر مرجعیت حضرت آیت الله سیستانی شکل گرفت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
نحوه شهادت روحانی شهید مدافع حرم اصفهانی
حجت الاسلام والمسلمین باطنی گفت: شهید روحانی مدافع حرم حجت الاسلام قنبری با شکل گیری حشدالشعبی یعنی بسیج مردمی عراق که به امر مرجعیت حضرت آیت الله سیستانی شکل گرفت، عضو این گروه شد و جزء نیروهای مردمی مدافع حرم قرار گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا باطنی با تبریک و تسلیت شهادت مظلومانه و غریبانه روحانی مدافع حرم شهید حجت الاسلام احمد قنبری که پیکر مطهرش بعد از دو سال، روز گذشته به آغوش وطن بازگشت، ‌به تشریح نحوه ورود به حوزه، نحوه شهادت و جزئیات برنامه های وداع و تشییع این شهید بزرگوار پرداخت.
نحوه ورود به حوزه
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان با اشاره به نحوه ورود شهید حجت الاسلام قنبری به حوزه، گفت: این شهید بزرگوار متولد سال 1365 بود و در سال 1388 و در سن 23 سالگی با تحصلات دیپلم رشته ریاضی فیزیک وارد حوزه علمیه اصفهان شد و با وجود وقفه ای که ما بین تحصیلات کلاسیک و آغاز دروس حوزه او افتاده بود، در مصاحبه اعلام کرد که جبران مافات خواهم کرد.
وی ادامه داد: شهید حجت الاسلام قنبری در مورد انگیزه اش از ورود به حوزه، در پرونده تحصیلی اش چنین درج شده است: علم الهی فقط در حوزه علمیه است، و بر این باور بود که، راه های زیادی برای کسب مادیات وجود دارد، ولی من هیچ انگیزه مادی ندارم و در عمل هم این صفت خود را ثابت کرد.
جایگاه روحانیت از نگاه شهید قنبری
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان با توجه به سوابقی که از این شهید در حوزه علمیه اصفهان موجود بود، گفت: احمد انس و علاقه بسیاری به مسجد داشت و در برنامه های مسجد بسیار فعال بود، او به نماز جماعت بسیار اهمیت می داد و همواره می گفت« روحانیت همه زندگی مردم را در بر دارد و همه به روحانیت احتیاج دارند و لباس روحانیت، لباس مقدسی است» و خود را آماده عرصه خدمت به دین معرفی می کرد و برای آشنایی و خدمت به دین وارد حوزه علمیه شد.
هجرت به نجف اشرف
حجت الاسلام والمسلمین باطنی ادامه داد: شهید بزرگوار 2 سال در حوزه علمیه اصفهان مشغول به تحصیل بود و در این مدت عشق به ائمه اطهار(ع) از یک طرف و روحیه حماسی و جهادی، او را به عتبات عالیات کشاند و در حوزه علمیه نجف مشغول به ادامه تحصیل شد.
عضویت در حشدالشعبی
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان اضافه کرد: شهید روحانی مدافع حرم حجت الاسلام قنبری با شکل گیری حشدالشعبی یعنی بسیج مردمی عراق که به امر مرجعیت حضرت آیت الله سیستانی شکل گرفت، عضو این گروه شد و جزء نیروهای مردمی مدافع حرم قرار گرفت.
نحوه شهادت
حجت الاسلام والمسلمین باطنی افزود: دو سال پیش که داعشی ها بخش زیادی از عراق را تصرف کرده بودند، شهید قنبری بر حسب وظیفه در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا کرد و در زمره گروه های حشدالشعبی عراق و نیروهای بسیج مردمی عراق در منطقه فلوجه سازماندهی شد، شهید در چند عملیات شرکت کرد و بالاخره در همان محدوده به فیض عظیم شهادت نائل آمد و چون آن زمان منطقه در اختیار داعش بود، امکان تفحص و جستجوی پیکر شهدا وجود نداشت، اما پس از بازپس گیری این مناطق، تفحص صورت گرفت و جنازه این شهید بعد از دو سال دیروز به آغوش وطن بازگشت.
وی افزود: پیکر مطهر این شهید روحانی در حرم مطهر مولایمان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و همچنین در حرم حضرت امیرالمومنین(ع) تشییع شد و بعد جنازه به ایران منتقل شد و از طریق آزمایشDNA هویت ایشان شناسایی شد.
تشییع پیکر شهید
جزئیات برنامه های وداع و تشییع
حجت الاسلام والمسلمین باطنی افزود:برنامه هایی در حوزه تدبیر شده که از جمله آنها برنامه ای است که چهارشنبه در مدرسه صدر اصفهان با حضور علما، فضلا، اساتید، طلاب و روحانیون برگزار خواهد شد. همچنین برنامه شبی با شهدا در کنار پیکر مطهر شهید حجت الاسلام احمد قنبری در مدرسه علمیه امام صادق(ع) چهارباغ که محل تحصیل این شهید بود برگزار خواهد شد. پنج شنبه نیز پیکر مطهر ایشان همزمان با پیکر چند شهید دیگر دوران دفاع مقدس، از فلکه فیض اصفهان به سمت گلستان شهدا تشییع خواهند شد.
ستاره ای درخشان در آسمان پر ستاره حوزه اصفهان
جانشین مدیر حوزه علمیه اصفهان در پایان گفت: شهید قنبری، ره صد ساله را یک شبه طی کرد و خونش با راه انبیاء که تبلیغ دین و معارف اسلامی است، عجین شد و ستاره ای به آسمان پر ستاره حوزه علمیه اصفهان که خیلی از شهدای روحانی و طلبه متعلق به این حوزه هستند، اضافه شد.
منبع: خبرگزاری رسمی حوزه