تبیان، دستیار زندگی

نکاتی برای شروع یا بازگشت به کار دوبارۀ مادران

شروع دوباره به کار پس از زایمان تغییر بزرگی است. حتی اگر کار و شغل شما در خانه است، نوزادتان ممکن است آن را هم تحت تأثیر قرار ‌دهد. اگر شما در حال حاضر باردارید و بیرون از خانه کار می‌کنید، اما قصد دارید پس از تولد نوزاد در خانه کار کنید، بهتر است برنامه‌ریزی برای کار کردن در خانه را قبل از تولد نوزاد شروع کنید تا بتوانید بعد از تولد نوزادتان، درک بهتری از مسائل و موانع موجود به دست آورید. اگر هم زایمان کرده‌اید و به دنبال مقدمات این برنامۀ کاری جدید در دوران مرخصی زایمان خود هستید، در این مطلب می‌توانید با نکات مهمی برای بازگشت به کار در زمان مناسب بعد از تولد کودکتان آشنا شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
زایمان، مادران، مرخصی، بچه دارشدن، کار کردن، اشتغال، کمک گرفتن، برنامه ریزی، همسران، کودک، خانواده ایرانی، بانوی شرقی
استفاده از مرخصی زایمان
اگر یک شغل اداری دارید و مرخصی زایمان گرفته‌اید، شاید با گذشتن دو یا سه ماه از تولد نوزاد، دلتان بخواهد دوباره به محیط کارتان برگردید. در صورت داشتن چنین حسی یادتان باشد که شما به زمانی برای تمرکز روی خود و خانواده‌تان نیاز دارید و مدت زیادی نیست که دوران طولانی بارداری خود را پشت سر گذاشته‌اید و مرخصی از کار پس از زایمان، به شما فرصت بهبود از روزهای طولانی بارداری و روز زایمان را می‌دهد. همچنین شش ماه مرخصی، وقت مناسبی برای ایجاد پیوند عاطفی با کودک و بازگشت شما به کار و شغل را با توان و تمرکز بیشتری می‌دهد. پس بهتر است استراحت کنید و روی سلامت خود و کودکتان تمرکز کنید.

مشورت با اطرافیان
اگر بار اولی است که بچه‌دار می‌شوید یا به تازگی کار کردن در خانه را شروع کرده‌اید، با کسانی مشورت کنید که قبلاً این مسیر را طی کرده‌اند. نظرات تازه‌مادرها را در این مورد بپرسید، اطلاعات به دست بیاورید و سعی کنید آنها را تا جایی که می‌دانید درست است، به کار ببندید. اگر می‌خواهید به جای یک کار دفتری، دورکاری کنید، فرایند آن را هرچه زودتر شروع کنید. می‌توانید در همان دوران بارداری، دفتر کار خود را در خانه آماده کنید و برای مراقبت از کودک هنگام کار کردن برنامه‌ریزی کنید، هرچند لازم است بدانید پیدا کردن زمان مناسب برای مراقبت از کودک و نوع مراقبت از کودک فقط یک شروع است و شما راه طولانی و در عین حال شیرینی برای بزرگ کردن کودکتان دارید.

زمان‌بندی و برنامه‌ریزی
برنامه‌ریزی ضعیف ممکن است در روزهای قبل از تولد نوزاد، مشکلی برای شما ایجاد نکرده باشد، اما پس از تولد نوزاد، با وجود محرومیت از خواب و حواس‌پرتی ناشی از انجام کارهای کودک، به کار نمی‌آید. چیزهایی که قبلاً به خاطر می‌سپردید، اکنون اگر جایی ثبت نشود، ممکن است یادتان برود. باید ببینید چه چیزی برای نظم دادن به کار شما مناسب و مؤثرتر است. یک تقویم کاغذی، یک کشو برای نگهداری یادداشت‌ها، استفاده از نرم‌افزارهای مختلف برای یادآوری و یادداشت‌های رنگی بالای میز کارتان می‌تواند در رسیدگی بهتر به شغل و کارتان مؤثر باشد.

کمک گرفتن از دیگران
بیشتر مردم، کمک به کسی که ‌تازه بچه‌دار شده است را دوست دارند. اقوام، دوستان، همسایگان و حتی همکاران ممکن است به شما پیشنهاد کمک بدهند. بهتر است پیشنهاد آنها را بپذیرید. البته برخی از آنها تنها علاقه‌مند به نگهداری از کودک هستند که ممکن است در ابتدا نیازی به آن نداشته باشید. اما برخی دیگر حاضر به انجام کارهایی مثل پخت‌وپز و نظافت نیز هستند. استخدام یک پرستار هم ممکن است شما را به سمت یافتن راه‌حل طولانی‌مدت هدایت کند. پرستار بچه می‌تواند انتخاب خوبی برای مراقبت موقت از کودک باشد تا شما بتوانید بهتر در این مورد تصمیم‌گیری کنید.

صحبت با همسرتان برای مراقبت از نوزاد
مراقبت از نوزاد به حضور و تلاش دوطرفۀ والدین نیاز دارد. اگر شما در خانه می‌مانید، به معنای آن نیست که باید همۀ کارهای مربوط به نوزاد و خانه را انجام دهید یا در مورد آنها به تنهایی تصمیم بگیرید، هرچند ممکن است در هر صورت، شما بیشتر کارهای خانه را انجام دهید. پس با همسر خود در مورد مقدار زمانی که هر کدام از شما انتظار دارید و می‌خواهید برای انجام وظایف مختلفی مانند مراقبت از کودک، شغل، کارهای شخصی و با هم بودن داشته باشید صحبت و مشورت کنید. این انتظارات به احتمال زیاد برای هر کدام از شما متفاوت است، اما صحبت کردن در این مورد، مشکلات موجود را روشن‌تر می‌کند.
در آخر نیز این نکته را به یاد داشته باشید که هرچند برنامه‌ریزی بسیار مفید و مؤثر است، اما نکتۀ مهم دیگر انعطاف‌پذیری است. هرچه هم نظم و برنامه‌ریزی داشته باشید، روزها یا هفته‌هایی خواهد بود که همه چیز به هم می‌ریزد و با وجود یک کودک، هیچ چیز دیگر مثل قبل ساده نیست. آنها بی‌وقفه در حال رشد و تغییر هستند و شما نیاز دارید که با تغییرات بلندمدت و کوتاه‌مدت در روال زندگی خود کنار بیایید. پس انعطاف‌پذیری را به عنوان یک ویژگی مادرانه قبول کنید.
منبع : مادرشو
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.