تبیان، دستیار زندگی

آیا وایکینگ‌ها مسلمان بودند؟

پژوهشگران سوئدی بر روی پارچه‌های باقیمانده از لباس وایکینگ‌ها کلمات عربی پیدا کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اندیشه اسلامی
دین و اعتقادات مذهبی یکی از مسائل اصلی در دوران گذشته بوده است که در پی آن لشکرکشی‌های فراوانی صورت می‌پذیرفت. یکی از این لشکرکشی‌ها که از اهمیت خاصی برخوردار بود؛ مربوط به جنگجویان وایکینگ‌ است.
حدودا از تاریخ 800 تا 1050 میلادی به مدت سه قرن، جنگجویان وایکینگ با کشتی های دراز و براق خود، اروپا را به وحشت می‌انداختند. آنها از اسکاندیناوی برای جستجوی نقره، بردگان و زمین به دریا رفتند. بعضی‌ها به بریتانیا و فرانسه حمله می کردند، در حالی ه دیگران روسیه و رودخانه های دوردست آسیا را مورد تاخت و تاز قرار می دادند. واکینگ‌ها کاشفان دایر و شجاعی بودند. آنها با شجاعت از میان امواج خروشان اقیانوس اطلس عبور کرده، ایسلند و گروئنلند را کشف کردند و حتی به شمال آمریکا نیز قدم گذاشتند.

کلمه الله بر لباس واکینگ‌ها

بر روی باقیمانده بعضی از لباس‌های ابریشمی وایکینگ‌ها که با آن به خاک سپرده شده‌اند، نام‌های "الله و علی" با نخ‌های ابریشمی و نقره‌ای دوخته شده است.
کشف این کلمات پرسش های تازه ای را در مورد تاثیر اسلام بر کشورهای اسکاندیناوی مطرح کرده است. Image   caption با بزرگ کردن این نقش و انعکاس آن در آینه کلمه "الله" کشف شد.

آنیکا لارسن پی برد که نام‌های "الله و علی" به خط کوفی روی این پارچه‌ها دوخته شده و این دو نام همیشه کنار هم قرار دارند.


لباس های ابریشمی که وایکینگ ها با آن به خاک سپرده می شدند بیش از ۱۰۰ سال به عنوان پوشش معمولی خاک سپاری آن ها نگهداری می شد اما پژوهشگران سوئدی با مطالعات بیشتر روی تکه پارچه های باقیمانده از این لباس ها موفق به کشف شواهد جدیدی از رابطه وایکینگ ها با مسلمانان در قرن‌های ۹ و۱۰ میلادی شده اند.
آنیکا لارسن، پژوهشگر نساجی باستانی از دانشگاه "اوپسالا" در سوئد هنگامی که باقیمانده لباس زنان و مردان وایکینگ را بررسی می کرد موفق به این کشف جدید شده است.
در اکتشاف باستانشناسی مقبره وایکینگ ها که اواخر قرن ۱۹و اواسط قرن ۲۰ در مناطق "بیرکا و گاملا" در اوپسالا انجام شد، باقیمانده لباس های ابریشمی یافت شد که وایکینگ ها با آن به خاک سپرده می شدند.
آنیکا لارسن پس از پی بردن به این که پارچه این لباس ها از آسیای میانه، ایران و چین وارد اسکاندیناوی شده بود، تصمیم به انجام پژوهش های جدید به روی آنها گرفت.
به گفته آنیکا لارسن اشکال هندسی به اندازه ۱.۵ سانتیمتر که روی این پارچه ها دوخته شده بود با نقش های دیگر در اکتشافات باستانشناسی اسکاندیناوی تفاوت داشت اما در پارچه های متعلق به مسلمانان اسپانیا شبیه آن را دیده بود.

حل معما

آنیکا لارسن بعد از بررسی های زیاد پی برد که نام های "الله و علی" به خط کوفی روی این پارچه ها دوخته شده است و این دو نام همیشه کنار هم قرار دارند
این پژوهشگر می‌گوید بعضی از این قبرها ممکن است متعلق به مسلمانان باشد: "اما به احتمال زیاد این کشفیات نشان می‌دهد که وایکینگ‌ها تحت تاثیر اندیشه اسلامی از جمله زندگی ابدی در بهشت این لباس ها را تن مرده‌های خود می‌کردند."
تحقیقات آنیکا لارسن از این جهت جالب است که برای اولین بار شواهد تاریخی با ذکر نام "علی" در اسکاندیناوی یافت شده است.
ارتباط وایکینگ‌ها با جهان اسلام مدت‌هاست که با شواهد تاریخی از جمله وجود سکه‌های اسلامی در نیمکره شمالی به اثبات رسیده است.
این در حالی است که دو سال پیش پژوهشگران سوئدی انگشتری را از مقبره یک زن وایکینگ در منطقه "بیرکا" یافتند که روی آن کلمه "برای الله" به خط کوفی حک شده بود.
منابع: ایران آنلاین / تی نیوز / ویکی پدیا