تبیان، دستیار زندگی
مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی، محور‌های پنج برنامه جدید اداره كل نظارت و ارزشیابی برای نمایش فیلم‌هایی را كه در چرخه اكران قرار دارند و هنوز به نمایش در نیامده‌اند ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پنج برنامه اكران فیلم‌ها

محمود اربابی

خبرگزاری فارس: مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی، محور‌های پنج برنامه جدید اداره كل نظارت و ارزشیابی برای نمایش فیلم‌هایی را كه در چرخه اكران قرار دارند و هنوز به نمایش در نیامده‌اند، و اظهار امیدواری كرد كه با این برنامه فیلم ارزشمند فرهنگی به شكل مطلوب‌تر و موثری اكران گسترده داشته باشد.

«محمود اربابی» رئیس اداره كل ارزشیابی و نظارت معاونت سینمایی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس اظهار داشت: ما امسال در حال بررسی 5 برنامه هستیم كه از طریق آن تلاش می‌كنیم فیلم‌های ارزشمند فرهنگی را به‌گونه‌ای در چرخه اكران قرار دهیم كه امكان دیده شدن آنها برای مخاطب فراهم شود.

* برنامه اول

اربابی اجرای برنامه اكران چرخشی را كه طرح آن در خرداد سال گذشته مطرح شده بود، به عنوان یكی از برنامه‌های معاونت سینمایی اعلام كرد و افزود: یكی از این برنامه‌ها، اكران چرخشی فیلم‌ها است كه قبلا هم جزئیات آن به فارس اعلام شده بود. اكرانی مثل یك برپایی یك جشنواره كه در قالب آن یك تعداد سینما در كل سال فیلم‌های ارزشمند فرهنگی را به صورت چرخشی اكران كنند.

* برنامه دوم

اربابی به فارس گفت: برنامه دیگر ما این است كه دو گروه خوب سینمایی، با حداقل 5 سالن سینما با تمهیداتی كه داریم برای اكران این فیلم‌ها آماده شوند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال ما برای فیلم‌های ارزشمند فرهنگی چون «فرزند خاك»، «آن مرد آمد»، «آتش سبز»، «كنعان» و «در میان ابرها» كه در گروه سینمایی خود قرار می‌گیرند، 5 سینمای ویژه در نظر می‌گیریم به طوری كه این فیلم‌ها می‌توانند در سینماهای دیگر هم نمایش داده شوند اما اكران آن‌ها در 5 سینمای ویژه، تضمین شده است.

اربابی گفت: این اكران در مدت زمان طبیعی است و صرفا وابسته به فروش یا عدم فروش فیلم‌ها هم نیست و بدین طریق، اداره نظارت و ارزشیابی امكان اكران طبیعی مدت را برای فیلم‌های ارزشمند فرهنگی در نظر می‌گیرد.

* برنامه سوم

وی افزود: برنامه دیگر ما در اداره نظارت و ارزشیابی نمایش فیلم‌های ارزشمند فرهنگی در گروه‌های سینمایی است.

اربابی گفت: در این زمینه ما نامه‌ای به شورای صنفی نمایش داده‌ایم كه بر اساس آن در هر دوره اكران، یك فیلم سینمایی كه از جنس فیلم های ارزشمند فرهنگی است، اكران شود و به شكل طبیعی در چرخه اكران قرار گیرد.

* برنامه چهارم

اربابی اظهار داشت: برنامه دیگر اكران فیلم‌های ارزشمند فرهنگی، اختصاص دادن سانس فوق‌العاده سینماهای ممتاز به اكران فیلم‌های ارزشمند فرهنگی است كه امیدوارم این كار به خوبی پیش برود و هر كار اجرایی كه به فراخور ایجاب می‌كند، انجام شود.

*‌برنامه پنجم

مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی تصریح كرد: یكی دیگر از برنامه‌های اكران فرهنگی، اختصاص یك سالن سینما به یك یا چند فیلم فرهنگی برای مدت طولانی است. برخی از فیلم‌ها قابلیت دراختیار داشتن سینماهای زیاد را ندارند و به همین دلیل ما این روش را پیش‌بینی كرده‌ایم تا یك فیلم فرهنگی كه امكان فروش متناسب ندارد، اكران طولانی مدتی را در یك سالن سینما داشته باشد