تبیان، دستیار زندگی

گجت چیست؟

گجت یا ابزارک به وسایل الکترونیکی یا مکانیکی کوچکی گفته می‌شود که برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند و به آسانتر شدن زندگی کمک می‌کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
گجت چیست
به گزارش تبیان و به نقل از آورتک؛ گجت یا ابزارک به وسایل الکترونیکی یا مکانیکی کوچکی گفته می‌شود که برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند و به آسانتر شدن زندگی کمک می‌کنند.
وسایلی مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، ابزارهای الکترونیکی کوچک مثل مسواک‌های برقی، بلندگوهای بیسیم کوچک، دستگاه‌های پخش چند رسانه ای، چاقوهای چند کاره و پیچ گوشتی‌های الکترونیکی و صوتی و هر وسیله ای از این دست را می‌توان گجت نامید. علاوه بر کارایی یک دستگاه نبوغ به کار رفته در ساخت آن هم بسیار مهم است و گاهی دستگاه‌هایی که به عنوان گجت شناخته می‌شوند بیشتر از کارایی که دارند نبوغ سازنده شان را به رخ می‌کشند.
دیکشنری Collins English Dictionary واژه گجت را اینگونه معنی کرده :
۱- ابزار یا وسیله کوچک مکانیکی.
۲- هر وسیله ای که بیشتر از اینکه از لحاظ کارایی جلب نظر کند توجه‌ها را به سمت نبوغ و ابتکار به کار برده شده در خود سوق می‌دهد.
در واقع گجت‌ها وسیله‌هایی ابتکاری، خلاقانه و جدید هستند و از فناوری‌های نو بهره می‌برند. آن‌ها گاهی می‌توانند بسیار گرانقیمت باشند. کار با آن‌ها لذت بخش است و خیلی جالب به نظر می‌رسد. گجت‌ها می‌توانند کارهای مختلف را برای ما آسانتر کنند. نکته مهم در به کار بردن این واژه تازه و جدید بودن وسیله ای است که گجت نام می‌گیرد، برای مثال تلفن‌های هوشمند در زمان ارائه به عنوان یک گجت بسیار کاربردی شناخته می‌شدند ولی شاید بهتر باشد که دیگر برای معرفی آن‌ها از واژه گجت استفاده نکنیم.
کاراگاه گجت
مطمئنا واژه گجت بی اختیار خیلی از ما را به یاد شخصیت کارتونی کاراگاه گجت می‌اندازد، حالا که معنی کلمه گجت را با هم مرور کردیم می‌توانیم متوجه شویم که چرا اسم کاراگاه گجت برای این شخصیت انتخاب شده بود : ابزارهایی که کاراگاه همیشه همراه داشت و از آن‌ها استفاده می‌کرد.
تاریخچه کلمه گجت :
در مورد اینکه واژه گجت از کجا پیدا شده روایت‌های مختلفی وجود دارد. به عقیده ای کلمه گجت تغییر یافته کلمه فرانسوی “gâchette” به معنی قطعه ای از ماشین است. داستان دیگری اختراع کلمه گجت را به Gaget شرکت سازنده مجسمه آزادی نسبت می‌دهد، زمانی که آن‌ها مدل کوچکی از مجسمه را درست کردند و به بازار عرضه کردند. همینطور گفته می‌شود دریانوردان قرن نوزدهم هم جزو اولین کسانی بودند که این کلمه را به کار می‌بردند، آن‌ها هرچیزی را که اسمش را فراموش می‌کردند گجت صدا می‌زدند!

منبع:آورتک