تبیان، دستیار زندگی

کاغذ سنگ - جلسه ششم

به دلیل محدود بودن منابع جنگلی در سطح کره زمین، بشر همواره به دنبال راهی برای جایگزین کردن منابع می باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 بخش پروژه های دانش آموزی - الهام گارسچی

اهداف جلسه:
·آشنایی با آشنایی با تولید کاغذ از سنگ آهک
·آشنایی با ویژگی های کاغذ سنگ
·آشنایی با سایر کاربرد های کاغذ سنگ
·آشنایی با قیمت کاغذ سنگ

وسایل مورد نیاز:
·کامپیوتر مجهز به اینترنت

مقدمه
به دلیل محدود بودن منابع جنگلی در سطح کره زمین، بشر همواره به دنبال راهی برای جایگزین کردن منابع می باشد. استفاده از ضایعات کشاورزی و بازیافت تا حدی میتواند پاسخگوی این نیاز باشد. اما  اولا کاغذهای بازیافت شرایط ویژه ای دارند و ثانیا کاغذهای تولید شده از ضایعات از نظر کیفیت با کاغذهای عادی قابل مقایسه نیستند و این موارد کاربردهای این نوع از کاغذها را بسیار محدود کرده است.حدود 5 سال پیش برای اولین بار کاغذ سنگی ( کاغذ بدون سلولز ) در کانادا تولید شد و حدود 2 سال است که در چرخه ی اقتصادی جهان قرار گرفته است.
کاغذ سنگ

6-1 آشنایی با تولید کاغذ از سنگ آهک
حدود چند سالی است که بعضی شرکت ها با استفاده از ماشین آلات ویژه، از پودر نوعی سنگ خاص اقدام به تولید کاغذ کرده است. بسیاری از افراد کاغذ سنگ و کاغذ معدن را پدیده ای شگفت انگیز در صنعت چاپ و تولید و تولید آن را نیز سرآغاز عصری جدید درتولید کاغذهای سازگار با محیط زیست می دانند چرا که مادۀ اولیۀ آن تنها سنگ است.لذا به نظر می رسد دیگر نباید درختان را قطع کرد و اثرات مخرب آن روی محیط زیست باشد.
کاغذ سنگ
هم چنین در فرآیند تولید« کاغذ سنگ» نه تنها از آب استفاده نمی شود، بلکه به خاطر سفیدبودن مواد اولیه، نیازی به استفاده از سفیدکننده ها هم در تولید آن نیست که نتیجه این کار این خواهد بود که آلاینده ها به محیط زیست ما اضافه نخواهندشد.
کاغذ سنگ

6-2 ویژگی های کاغذ سنگ
ضد آب بودن و مقاومت در برابر پارگی از خصوصیات بارز این مدل کاغذ به شمار می رود.همچنین این کاغذ بار الکتریسیته ساکن را به خود نگرفته و بدون اسید است بدین معنا که PH آن خنثی است. دربرابر روغن و حشرات نیز مقاوم است.به دلیل بافت شبیه لاتکس، در برابر پارگی مقاوم است. بافت کاغذ سنگ دانه دار نیست. چگالی کاغذ سنگ مقداری بین 0/1 و 6/1 را داراست که از این لحاظ برابر و یا تا حدودی بیشتر از کاغذ معمولی است و بافت آن تا حدودی شباهت به سطح پوسته تخم مرغ آب پز شده دارد.
کاغذ سنگ

کاغذ سنگ از لحاظ بازیافت زیست تخریب پذیر نیست با این حال در شرایط بازیافت تجاری و تحت اثر نوردهی تجزیه پذیرخواهد بود. دانه دار نبودن بافت کاغذ سنگ باعث شده که سطح آن نسبت به سطح کاغذ معمولی نرم تر و مسطح تر و نیازی به خدمات تکمیلی چاپ مثل روکش سلفون و یا لامینت نداشته باشد. این کاغذ به آسانی و بدون ایجاد دود سمی می سوزد.
کاغذ سنگ
منبع اصلی مواد اولیه آن پسماند معادن و یا سنگ برهای سنگ مرمر است که آسیاب شده و به پودر سنگ تبدیل می گردد.در تولید کاغذ سنگ از آب، اسید سفیدکننده ها یا سفیدکننده های نوری استفاده نمی گردد. کاغذ سنگ در گراماژهای مختلف از 50 میکرون تا 400 میکرون برای کاربردهای مختلف تولید می گردد. از کاغذ سنگ درتهیه لیبل های چسبدار با گراماژهای مختلف و با ضریب چسبندگی بالا و خاصیت ضدآب بودن استفاده می گردد.

6-3 سایر کاربرد های کاغذ سنگ
گرچه کاربردهای کاغذ سنگ محدود به کاربردهای صنعت چاپ، نشر و بسته بندی و تبلیغات نمی باشد و کاغذ سنگ به لحاظ رو به رو شدن با ماشین های چاپ و صحافی رفتاری مشابه کاغذهای گلاسه دارد و هیچگونه نیازی به مرکب و یا زینک متفاوت ندارد.
کاغذ سنگ
با توجه به جدید بودن این کاغذ در زیر به بعضی از این کاربردها با درنظرگرفتن گراماژهای آن اشاره می کنیم:
1ـ گراماژهای نازک: مناسب برای کاربردهایی نظیر بسته بندی های غذایی می باشد.
2ـ گراماژهای متوسط: مناسب برای کلیه امور چاپی نظیر کتابهای نفیس، نقشه ها و ساک دستی،مجلال،بروشورها،پاکت و.....
3ـ گراماژهای ضخیم: مناسب برای کلیه کاربردهایی که در امور روزانه از مقوا در تهیه آنها استفاده می‏شود.جعبه ها و کارت های اعتباری از این گروهند.
علی رغم اینکه لیبل های چسب دار تهیه شده از کاغذ سنگ با ضخامت های مختلف در ظاهر و از لحاظ ویژگی ها(مقاومت در برابر پارگی و مقاومت در برابر آب، اسیدها و روغن ها) مشابه کاغذهای چسبدارPVC می باشد، با مرکب های معمولی چاپ می شود و به هیچ یک از مراقبت های چاپ کاغذهایPVC نیاز ندارد.
کاغذ سنگ
کاغذ سنگ برای تهیه بنرهای Indoor و Out door در ماشین هایی که دمای کاغذ از 100 سانتی گراد تجاوز نمی کند ظاهری بسیار زیبا و فریبنده ای از خود به نمایش می گذارد. به جهت اینکه درتهیه کاغذ سنگ هیچگونه فیبر و سلولز استفاده نشده و از پودرسنگ استفاده شده دمای محیط تأثیری در انبساط و انقباض کاغذ ندارد و از این جهت برای اپراتورهای ماشین افست از جذابیت بالایی برخوردار است. کاغذ سنگ در محل خط تا هیچ گونه شکستگی برجا نمی گذارد و به دلیل ماتی بی نظیر،ظاهری شبیه سلفون مخملی دارد.
کاغذ سنگ
6-4  قیمت کاغذ سنگ
قیمت تولید این کاغذ کیلویی 2300 تومان است در حالی که قیمت تولید کاغذهای معمولی حدودا کیلویی 4000 تومان است. تفاوت کاغذهای معمولی و کاغذ سنگی در این است که به دلیل وجود الیاف کوتاه و بلند در کاغذ معمولی باعث مکش مرکب می‌شود و در چاپ چند رنگ، کیفیت مطلوبی نخواهیم داشت. برای داشتن چاپ با کیفیت‌تر از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود که قیمت آن کیلویی 5300 تومان است. کاغذ سنگی کیفیت کاغذ گلاسه را با قیمت پایین‌تر به ما می‌دهد. چاپ‌پذیری کاغذ سنگی بسیار بهتر از کاغذ معمولی است.
کاغذ سنگ
کاغذ معمولی به دلیل خلل و فرجی که دارد مرکب را جذب می‌کند در حالیکه کاغذ سنگی مرکب را جذب نمی‌کند و مرکب در سطح کاغذ باقی می‌ماند و حدود 20درصد کاغذ معمولی مرکب مصرف می‌کند. شرکتی در اصفهان کاغذ سنگی را وارد و کیلویی 9300 تومان به فروش می‌رساند. قیمت کاغذ سنگی را نباید با کاغذ تحریر مقایسه کرد زیرا کاغذ تحریر برای مصارف خاص باید لمینیت شود و این کار باعث افزایش هزینه می‌شود در حالیکه کاغذ سنگی این افزایش هزینه را ندارد.
کاغذ سنگ

تکلیف1: با توجه به مطالب ارائه شده در این درس در مورد موارد استفاده کاغذ سنگ تحقیق و بررسی نمایید و مطالب خود را دسته بندی کنید.
تکلیف2: مطالب این درس را با دقت مطالعه نمایید سپس به وسایلی که از کاغذ تهیه شده دقت کنید. کدام یک از این مواد از کاغذ سنگ تهیه شده است؟
محل بازدید/ اردو/ خرید: _________


منابع مطالعه: برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مطالب مرتبط این درس به وب سایت زیر مراجعه نمایید.

http://www.iranstonepaper.com/


تنظیم: زینب شاه مرادی