تبیان، دستیار زندگی

پیام ابوالحسنی گریمور وچهره پرداز سینما:

گریم ایران به لحاظ توانایی در خاورمیانه حرف اول را می زند

پیام ابوالحسنی گریم ایران را در خاورمیانه دارای جایگاه رفیعی دانست و گفت: این هنر در جهان با توجه به حضور استادان بزرگی همچو عبدالله اسکندری،ایران را در زمره ده کشور برتر جهان قرار داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پیام ابوالحسنی
به گزارش تبیان، پیام ابوالحسنی درباره جایگاه چهره پردازان و سطح رقابت پذیری این حوزه با دیگر بخش ها بخش های موفق سینما گفت:‌ گریم ایران به لحاظ توانایی در منطقه خاورمیانه حرف اول را می زند و در دنیا مطرح است. برای نمونه عبدالله اسكندری تلاش بی وقفه و ارزشمندی در این زمینه داشته و در عرصه چهره‌پردازی با تربیت شاگردان فراوانی که بسیاری از آنها هم اکنون جزو طراحان خوب چهره‌پردازی ایران هستند باعث شد تا مجله معتبر چهره‌پردازی Make-up artist، کشور ایران را در زمره ده کشور برتر جهان و اسکندری را جزو ده طراح مهم جهان در سال ۱۹۹۹ انتخاب كنند.
وی توانایی های چهره پردازان ایرانی را اینگونه تشریح كرد: با توجه به اینكه معمولا هر گریموری در یک بخش از گریم ،‌تخصص دارد و معمولا گریم ها به صورت تیمی انجام می شود ، چهره پردازان ایرانی توانایی گریم بصورت انفرادی را دارند و این از شاخصه های ستودنی ماست،من معتقدم چهره پردازان ایرانی همپای دیگر عوامل صنعت سینما در حركتند.
ابوالحسنی پیرامون كسب جوایز بین المللی در این حوزه هم گفت: فیلم های خارجی كه در جشنواره های بین المللی كاندید می شوند صرفا برای كارگردانی و بازیگران است و عوامل صحنه مانند چهره پردازان و طراحان صحنه در بخش فیلم های خارجی كاندیدی ندارند كه منجر به كسب جایزه شود،اما گریمورهای ایرانی در فیلم های بین المللی زیادی كار كرده اند.
وی افزود: وقتی نام یک فیلم بر سر زبان ها می افتد تنها بازیگرانند كه مورد توجه بیننده قرار می گیرند و عوامل صحنه با كم لطفی مواجهند، این درحالیست كه توانایی این عوامل سبب ارتقا كیفیت فیلم است، چهره پردازان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
این چهره پرداز جوان از دستمزدهای این بخش ابراز نارضایتی كرد و گفت: سینمای ایران از لحاظ پرداخت هزینه و دستمزدها با هم رتبه های بین المللی خود قابل قیاس نیست.
پیام ابوالحسنی یكی از چهره پردازهای توانایی است كه در سینمای ایران فعالیت دارد و فعالیت خود را در سال ۸۱ در كنار عبدالله اسكندری از گریمورهای بنام كشور با سریال "روزهای به یاد ماندنی" آغاز كرد.
از جمله فعالیت های شاخص این هنرمند می توان به سریال "زیر تیغ"، فیلم سینمایی "اخراجی های ۱"، "ابراهیم خلیل الله" و همچنین در کنار عبدالله اسكندری در سریال "شاهگوش" و همكاری با تیم ایتالیایی حاضر در صحنه برای فیلم سینمایی "محمد رسول الله" به كارگردانی مجید مجیدی اشاره کرد.
از كارهای مستقل هم می توان به "خرمای نارس"، "چراغ های رابطه"، "بازگشت اسیران" محصول مشترک ایران و كویت و مستند داستانی "مالک اشتر" كه به سفارش تولیت حضرت عباس از عراق بوده، اشاره كرد.

منبع:تحریرنو