تبیان، دستیار زندگی

بارداری ایمن در سن بالا

در سال‌های اخیر با بالاتر رفتن سن ازدواج، سن بچه دار شدن هم بیشتر شده است. اما خوشبختانه علم پزشکی بسیاری از چالش‌های بارداری در سن بالا را برطرف کرده و اگر تا پیش از این، مادران باید زیر ۳۰ سالگی باردار می‌شدند، امروز در سنین بالای ۴۰ سالگی هم امکان بارداری ایمن و بی خطر را دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بارداری، سن بالا، مرگ و میر، مادران، زنان و زایمان، آزمایش، استرس، شادی، سلامت، اطلاعات
هر چند که هنوز بهترین سن بارداری، بین ۲۲ تا ۳۵ سالگی است اما پزشکان معتقدند که بارداری سنین بالا همیشه خطرناک نیست. در بسیاری از تحقیقات ثابت شده که در زنانی که اندام فیزیکی مناسب و بدون مشکلات طبی دارند میزان عوارض بارداری کمتر است و گفته شده اگرچه مرگ و میر مادران در سنین بالای ۳۵ سال افزایش پیدا می‌کند اما بهبود مراقبت‌های طبی و بهداشتی باعث کاهش چنین خطراتی می‌شود.
اگر قرار است در سن بالاتر از ۳۵ سال باردار شوید، به این نکته‌ها توجه کنید:
۱ـ قبل از بارداری حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهید. بسیاری از مشکلات بارداری در سنین بالا، با درمان‌های پیش از بارداری قابل پیشگیری است.
۲ـ کلید اصلی کم کردن خطرات ناشی از سن بالای بارداری داشتن یک شیوه زندگی سالم یعنی رژیم غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم (به ویژه تمرینات کششی)، استعمال نکردن دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم است.
۳ـ زیر نظر پزشک حتما اسید فولیک مصرف کنید و در طول دوران بارداری هم به طور منظم زیر نظر پزشک باشید تا احتمال ابتلا به دیابت و بیماری‌های ناشی از بارداری به حداقل برسد.
۴ـ استرس در هر سنی دشمن باروری سالم است. زندگی کم استرس و شادی را برای خود فراهم کنید.

منبع : اطلاعات


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.