سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

پاسخ به کنجکاوی های جنسی کودکان

مسائل جنسی یک واقعیت انسانی و غیر قابل انکار بوده و باید پذیرفت که یکی از مهم ترین موضوعات فرآیند فیزیولوژیک هر فرد از کودکی تا بزرگسالی و از لحظه تولد تا مرگ به شمار می رود و نحوه پردازش و واکنش به آن نیز مهم است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنجکاوی جنسی کودکان
به گزارش نبض ما به نقل از سلامت آنلاین، مهدی بیاتی گفت: متاسفانه درحال حاضر به علت فراوانی اطلاعات در دسترس کودکان، مباحث دیداری و تصویری و حتی گفت و شنودهای والدین تا حدی باعث شده است که کنجکاوی های جنسی کودکان پیش از سه سالگی ایجاد شود اما با وجود آنکه این موضوع یکی از مباحث مهم رشدی کودکان است، گاهی شاهد سرکوب های بداخلاقانه و اشتباه با کودکان از سوی خانواده ها در این گروه سنی هستیم که این امر موجب بروز مشکلات جنسی در بزرگسالی فرد می شود.

رفتار اشتباه والدین
وی ادامه داد: بر اساس یافته های روان شناسی، کنجکاوی های جنسی کودکان از سه سالگی شکل گرفته و در شش سالگی به اوج خود خواهد رسید.
این روان شناس همچنین عنوان کرد: علی رغم آنکه گاهی شاهد رفتارهای سخت گیرانه اشتباه از سوی والدین با کودکان در حوزه کنجکاوی های جنسی کودکان هستیم، گاهی اوقات نیز شاهد بروز رفتارهای بدون محدودیت و آزاد گذاشتن کودک در این حوزه از سوی والدین می شویم که این برخورد نیز باعث ایجاد مشکلات متعدد و در نهایت منجر به عدم پاسخگویی والدین در برابر برخی سوالات کودکان خواهد شد در حالی که کنترل کردن در این گروه سنی با انجام برخی رفتارهای پیشگیرانه از سوی والدین باعث می شود فرآیند رشد جنسی کودک به طور طبیعی طی شود.

کنجکاوی های جنسی کودکان
بیاتی در ادامه ضمن بیان آنکه در این گروه سنی بعد از سه سالگی کودک به بدن و اندام های خود توجه می کند ادامه داد: در حال حاضر ۲ دسته خانواده در جامعه داریم؛ یک دسته که کاملا با آزادی با این مسئله برخورد کرده و گروهی دیگر نیز کاملا سختگیرند، درحالیکه تمامی این برخوردهای افراطی و تفریطی منجر به آسیب رسانی به کودک در بزرگسالی خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حالت نخست شاهد بی بند و باری جنسی کودک در بزرگسالی خواهیم بود و در مرحله دوم نیز سخت گیری جنسی باعث می شود حتی فرد در فضای ارتباط با همسر خود نیز دچار مشکلات متعدد شود.

این روان شناس تاکید کرد: اگر کودک سوالی پرسید نباید او را منع و به پررویی متهم کرد زیرا ۳ تا ۶ سالگی اوج کنجکاوی های جنسی کودکان و جزیی از مراحل رشد طبیعی آنان است و نمی توان مانع آن شد. والدین همواره باید بدانند که نباید ترس از موضوعات جنسی را در کودکان ایجاد کنند زیرا این اضطرابها در نهایت منجر به ترس کودک در بزرگسالی شده و درحال حاضر نیز شاهد آن هستیم که مسائل جنسی و مشکلات آن یکی از علل مهم طلاق در جامعه است.

راهکار پیشگیری
بیاتی همچنین عنوان کرد: با اقدامات پیشگیرانه همچون جداکردن اتاق کودک از والدین از سن ۱/۵ تا ۲ سالگی، حمام رفتن کودک با جنس موافق خود و غیره می توان مانع از آسیبهای جنسی متعدد به کودک شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مسائل و کنجکاوی های جنسی کودکان کاملا با بزرگسالان متفاوت بوده و عاری از لذت است، گفت: در برخی مواقع کودکان رفتارهایی را خصوصا در مهدهای کودک که دختر و پسر در آن حضور دارند انجام می دهند که ممکن است والدین با دیدن آن رفتارها تصورات منفی از کودکان خود پیدا کنند در حالی که باید بدانیم تمامی رفتارهای این چنینی کودکان صرفا تقلید محض بوده و هیچ گونه لذتی با آن همراه نیست.

این روان شناس درادامه تصریح کرد: با این وجود به هیچ وجه جداسازی مهد های کودک کار صحیحی نیست زیرا هرچه کودک را از مسئله ای منع کنیم تاثیرات منفی بیشتری به دنبال خواهد داشت در حالیکه می توان با تغییر نوع نگاه و ارائه راهکارهای اصولی بدون حذف صورت مسئله، در کنار رفتارهای پیشگیرانه به راحتی از بروز مشکلات متعدد در کنجکاوی های جنسی کودکان جلوگیری کرد.
منبع: نبض ما
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین