تبیان، دستیار زندگی

فواید بازی کودکان با خاک، آب و آتش

امروزه بچه ها کمتر به سراغ خاک بازی، آب بازی و... می روند. بیشتر ما عادت کرده ایم که بچه ها را تر وتمیز پشت میز رایانه یا گوشی به دست ببینیم. با این که به مدد فناوری های جدید شست وشوی لباس های کثیف راحت تر شده است اما بازهم پدر ومادرها دوست ندارند بچه ها را با لباس خاکی ببینند. البته ناگفته نماند که پیدا کردن یک زمین چمن ، حوض آب و...هم کار سختی شده است اما باز هم می شود برای طبیعت گردی کودکان برنامه ریزی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آشنایی با خاک، آب ، هوا، اتش ، کودک، بازی، آرامش، خانواده، خراسان
 متخصصان همیشه توصیه می کنند در هیچ فصلی از سال بچه ها رابرای حضور در هوای آزاد منع نکنید.
آشنایی با خاک
محسن ناصری متخصص طب سنتی درباره فواید آشنایی کودکان با چهار عنصر آب، خاک، آتش و هوا اظهار کرد: برای آشنایی کودکان با خاک بهتر است مادر و فرزند با دو عدد بیلچه یا وسیلۀ مشابه دست‌ساز (به‌منظور افزایش روحیه نوآوری در کودک) خاک باغچه خانه، پارک، کوچه، باغ یا بیابان را با یکدیگر جمع‌آوری کنند و کپه خاکی به‌ارتفاع 30سانتی‌متر و طول و عرض حدود 50 سانتی‌متر درست کنند.
وی افزود: نگران نباشید؛ خاک پاک است و پاک‌کننده! تماس دست و بدن کودک با خاک موجب آرامش و فروتنی او می‌‌شود و در ضمن، یک فعالیت بدنی نشاط ‌آور برای کودک و مادر است. گاهی نیز شلوار کودک (به‌ویژه قسمت زانو) پاره و آن قسمت پا زخم می‌شود، این امر جدیت و صبر کودک را افزایش می‌دهد.
خاک یکی از ارکان اصلی بدن انسان و تمام موجودات است و انسان را با عنصر وجودی خود آشنا می‌کند. تمرین بعد با سلیقه مادر است، می‌توان نوآوری را چاشنی فعالیت کرد؛ مثلاً می‌توان خاک را در گلدان ریخت و در آن کمی نعناع کاشت و به کودک درس سازندگی طبیعی داد؛ لذت این کار وقتی بیشتر می‌شود که نعناع پرورش‌ یافته توسط کودک شما کنار نان و پنیر قرار بگیرد و کام خانواده را شیرین کند.

آشنایی با آب
برای آشنایی با آب در جلسات بعد، پس از تشکیل تل و کپه خاکی که در تمرین قبلی گفته شد، مادر و فرزند سر تپه خاکی را گود کنند و با لیوان یا سطل کوچکی آرام آرام آب در گودال سر خاک بریزند تا کاملاً گودال پر شود و خاک‌ها خیس بخورند. بهتر است بین تپّه خاک و جایگاه آب مقداری فاصله باشد تا فعالیت لازم برای تهیه و جست‌جوی آب انجام پذیرد. در تمرین های بعد می‌توان آب‌بازی دو نفره انجام داد و مادر و فرزند همدیگر را خیس کنند. در مراحل بعد می‌توان از گل به دست آمده برای پرتاب آن از زانو به پایین و با گلوله‌های کوچک استفاده کرد. آب مایه حیات است و انعطاف ‌پذیری آن، درس‌های متعددی برای کودک در بردارد.

آشنایی با هوا
برای آشنایی با هوا درخت متوسطی برای بالا رفتن کودک در نظر گرفته شود و مادر به کودک کمک کند از آن بالا رود تا قدرت عضلانی دست و پا و عضلات محوری ستون فقرات بهبود یابد. آرام آرام، کودک توانایی کامل را در این زمینه کسب خواهد کرد و می‌تواند از سرشاخه‌ها میوه بچیند و با پرندگان و تخم پرندگان بیشتر آشنا شود؛ البته کودک گاهی دست و پا و سر و صورت خود را نیز زخمی می‌کند که مادر نباید نگران شود؛ این تمرین، قدرت بدنی و شجاعت و عزم و ارادۀ فرزند را بالا می‌برد و سکوی پرش او در سال‌های بعد عمر خواهد بود.
تمرین دیگر در این حیطه، تاب‌سواری است. پرورش حیواناتی مانند جوجه، پرندگان، بره و بزغاله و غذا دادن و تیمار آن ها، در پرورش بدنی و ذهنی کودک بسیار مؤثر است. بسیاری از بزرگان جهان ، چوپان و پرورش‌دهنده و تیمارکننده حیوانات بوده‌اند.

آشنایی با آتش
برای آشنایی با آتش در یک فضای باز مانند حیاط خانه، در گوشه باغچه، یک منقل یا یک ظرف فلزی بگذارید یا در گوشه باغ یا باغچه‌ای همراه فرزندتان مقداری چوب فراهم آورید و آن ها را به‌طریق مناسب بچینید و طریقه آتش زدن و نکات لازم برای استفاده صحیح از آتش و کنترل آن را به کودک یاد دهید. شعله‌های آتش، شور و شوق بی‌نظیری در قلب کودک ایجاد می‌کند و او را آمادۀ انجام حرکت‌های سریع و مؤثر می‌گرداند.
 آتش میل به صعود دارد و پختگی و سوختن و احتیاط را تعلیم می‌دهد. گاهی می‌توان با آتش چای درست کرد و گاهی سیب‌زمینی آتشی که بسیار خوشمزه است و به این ترتیب می‌توانید از دستپخت فرزندتان و نوآوری و صبر او لذت ببرید.
منبع : خراسان
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.